Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

Wicestarosta poczuł się skrzywdzony

13.11.2018 00:00 red

Marek Kurpis ogłosił we wtorek: dementuję jednoznacznie, abym jako przyszły radny wybrany z listy Razem Dla Ziemi Raciborskiej miał prowadzić uzgodnienia z PIS w sprawie mojego przejścia, czy też sformułowania zarządu z powyższą partią. Jest to dla mnie bardzo krzywdząca sytuacja. Aktualnie prowadzone są rozmowy na temat przyszłego funkcjonowania koalicji Razem oraz PO. Wspólnie ustaliliśmy, iż ich nie upubliczniamy do momentu podjęcia decyzji o naszych działaniach.

Kurpis odniósł się do doniesień medialnych o konstruowaniu zarządu, którym on miałby zarządzać, a zastępcą miałby zostać Dawid Wacławczyk. – Komu zależy, aby rozbić ugrupowanie Razem? Komu zależy, aby wbić klin między Razem a PO? Komu wreszcie zależy, aby poprzez manipulację słowną zdezorientować wyborców ugrupowania, które wygrało wybory? – zadał pytania Marek Kurpis.

Seniorzy wiedzą, jak groźny jest czad

Dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Andrzej Migus oraz strażak i radny mijającej kadencji Wiesław Szczygielski spotkali się z seniorami, aby uświadomić im jak groźny jest czad oraz namówić do wypożyczenia wykrywaczy tego niebezpiecznego związku.

Wiesław Szczygielski spotykał się z seniorami od wiosny. Mówił o tlenku węgla, czyli bezwonnym i bezbarwnym związku potocznie zwanym czadem. Pierwsze objawy zatrucia czadem to zawroty głowy, ból głowy, nudności. Później następuje utrata przytomności. Tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną, uniemożliwiając transport tlenu do komórek ciała. Pozbycie się czadu z krwi jest możliwe dopiero w komorze hiperbarycznej (najbliższa jest w Siemianowicach Śląskich).

Jak uniknąć zatrucia czadem? Podstawą jest drożność przewodów kominowych – zarówno tych odprowadzających spaliny, jak i wentylacyjnych – doprowadzających świeże powietrze. Nie bez znaczenia jest również ustawienie okien w pozycji zapewniającej cyrkulację powietrza (tzw. mikroszczeliny). Należy też uważać z regulacją ciągu przewodu kominowego w kominkach i piecach – zbytnie ograniczenie prędkości spalania może skutkować niepełną reakcją spalania i wydzielaniem czadu.

Ostatnie ze spotkań Wiesława Szczygielskiego z seniorami zrzeszonymi w Kole Centrum Racibórz (Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów) zorganizowano pod koniec października*. Obecny był na nim również dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Andrzej Migus. – Mogę tylko zaapelować, żeby nie zatykać kratek wentylacyjnych w mieszkaniach, bo wtedy się robi niebezpiecznie. Warto też zamontować czujnik czadu. Te czujki nie bolą, nie gryzą, a jeśli wypożyczy się je u nas, to również nic nie kosztują. Czadu nie widać, nie czuć go, a ludzie umierają. Dlatego taka czujka czadu może uratować życie – powiedział A. Migus.

Następnie dyrektor Migus i radny Szczygielski rozdali członkom koła deklaracje. Po ich wypełnieniu seniorzy mogli udać się do siedziby MZB przy ul. Kolejowej, gdzie deklaracje zamieniano na czujniki czadu (MZB udostępnia je mieszkańcom na zasadzie wypożyczenia).

W dalszej części spotkania seniorami zajął się fizjoterapeuta Łukasz Chomicki z firmy Akson, który pokrótce opowiedział o sposobach diagnozowania wad postawy, ich skutkach dla naszego zdrowia oraz sposobach leczenia.

(żet)


* Po pierwszej turze wyborów samorządowych. W. Szczygielski wyjaśnił nam, że nie chciał organizować spotkania w tygodniu poprzedzającym wybory, aby nie łączono jego aktywności na tym polu z prowadzeniem kampanii wyborczej.

  • Numer: 46 (1378)
  • Data wydania: 13.11.18
Czytaj e-gazetę