Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (1378) Data wydania: 13.11.18
Czytaj e-gazetę

Dlaczego Polowy wygrał, a Lenk przegrał wybory? Opinie posłów z PO i PiS

Raciborskich parlamentarzystów – Gabrielę Lenartowicz i Czesława Sobierajskiego – spytaliśmy o opinię na temat wyniku wyborów prezydenckich w II turze w Raciborzu, gdzie kandydat z poparciem PiS pokonał rywala będącego członkiem PO.

Posłanka Platformy, szefowa jej raciborskich struktur, krytycznie ocenia kampanię wyborczą ustępującego prezydenta Mirosława Lenka. – Jego otoczenie nie odczytało tendencji ogólnokrajowych, nie dostrzegło znaków czasu i pozwoliło na przeprowadzenie w Raciborzu plebiscytu: zostawiamy starego prezydenta czy zmieniamy go na nowego? Tymczasem w kraju toczyła się walka o autonomię samorządu i dlatego w wielu miastach nie pozwolono zwyciężyć kandydatom popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość – tłumaczy G. Lenartowicz. Jej zdaniem podkreślanie apolityczności przez Mirosława Lenka, mimo że PO udzieliło mu rekomendacji, stawiało lokalne struktury w kłopotliwej sytuacji co do działań wspierających jego kandydaturę. – Dlatego zachowaliśmy dystans wobec kampanii – komentuje.

Inni potrafili

Według posłanki wybory w Raciborzu były do wygrania przez prezydenta Lenka gdyby ten postawił, tak jak w sąsiednich Wodzisławiu Śląskim czy Jastrzębiu Zdroju na wyraźne wskazanie Koalicji Obywatelskiej jako swego zaplecza. Tamtejsi prezydenci obronili swe stanowiska – Mieczysław Kieca oraz Anna Hetman, choć jak podkreśla Lenartowicz walczyli w trudniejszych warunkach (np. Hetman całą kadencję miała „pod górkę” z przeciwną jej większością w radzie miasta). – Zwyciężyli bo podkreślali, że ich wizją samorządu, jest ta, o której mówi Koalicja Obywatelska, a w Raciborzu wyborcy Mirosława Lenka otrzymali przekaz, że ten niejako odcina się od barw partyjnych. Tak właśnie mogli odczytać jego ofertę – zaznacza polityk Platformy.

Zdaniem G. Lenartowicz prezydent powinien był przypominać, że poparcie kandydata PiS to np. głosowanie przeciw obecności Polski w strukturach UE, a poparcie człowieka PO to stawianie na demokrację i otwartość Polski. – Niestety otoczenie Mirosława Lenka odpowiedzialne za jego kampanię powielało błędne w mojej ocenie podejście i to do samego końca. Gdy dziennikarze spytali go na finał czy wybory będą bitwą między PO i PiS o Racibórz on stwierdził, że te wybory tego nie dotyczą – zauważa G. Lenartowicz. Na koniec wskazuje, że to raciborzanie dokonali wyboru „w plebiscycie o zmianie prezydenta” i wynik wyborczy należy uszanować.

Rosnący szacunek

Czesław Sobierajski cieszy się, że PiS postawiło na Dariusza Polowego jako kandydata, bo ten wkroczył do raciborskiego samorządu jako ktoś zupełnie nowy, z zewnątrz. – Gdyby postawiono na kogoś z grona obecnych samorządowców, to tego atutu zabrakłoby, a być może to właśnie ta cecha przeważyła w decyzjach wyborców – przypuszcza polityk prawicy. Zdaniem Sobierajskiego D. Polowy ciężko zapracował na swój sukces. – Obserwowałem go i traktowałem z rosnącym szacunkiem. Odbył mnóstwo rozmów, zawsze był gotowy na kontakt z ludźmi. Osiągnął sukces dużym wysiłkiem, widać było te starania. Oceniając konkurencję, to nie dostrzegłem tak dużego zaangażowania – mówi nam poseł.

Wymodlony

W obliczu tego, że w większości przypadków drugie tury wyborów w polskich miastach wygrywali kandydaci z poparciem PO, Sobierajski opowiada z jakim zaskoczeniem zareagowali jego koledzy z ław sejmowych na wieści z Raciborza. – Mówili mi, że pewnie sobie to wymodliłem. Odpowiadałem, że trzeba było wdrażać hasło: módl się i pracuj. Bo na sukces pana Polowego składa się wiele cegiełek, które dołożyli ludzie wokół niego zgromadzeni. I ja też jakąś cegiełkę tam włożyłem – uśmiecha się Sobierajski. Według niego posługiwanie się przez Polowego rządowym programem dla samorządów było jego atutem, a połączenie go z „dobrą ofertą lokalną” przekonywało raciborzan bardziej niż propozycje konkurenta. – Zbiornik, obwodnica i szpital to kluczowe tematy dla miasta, na tym się skupiliśmy i widać, że trafiliśmy w oczekiwania – podkreśla.

Sobierajski mówi o „dużej satysfakcji” i ładunku energii do dalszych działań. – Teraz może być efektywniej niż wcześniej, bo będzie synergia. Nikt się na nikogo nie będzie boczył i unikał, bo nie po drodze mu z barwami partyjnymi – podsumował Cz. Sobierajski.

Mariusz Weidner