Czwartek, 22 kwietnia 2021

imieniny: Leona, Kai, Heliodora

RSS

„Blaszany bębenek” i „Obecni dla Niepodległej” na stulecie niepodległości w Nędzy

13.11.2018 00:00 red

Gminne Centrum Kultury w Nędzy przygotowało dla mieszkańców gminy ciekawą propozycję uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

– Choć akcja „Blaszanego bębenka” rozgrywa się w Gdańsku, to równie dobrze można byłoby ją przenieść do przedwojennego Raciborza – uważa Grażyna Tabor z raciborskiego Teatru Tetraedr, który 11 listopada wystąpił przed publicznością w Nędzy. – Także tutaj ta zawierucha polsko-niemiecka miała miejsce.

Niemcy obok Polaków. Raz było lepiej, raz było gorzej. Te dwa światy mocno się ze sobą ścierały. Spektakl jest o czujności oraz szacunku do drugiego człowieka – mówi G. Tabor.

Oprócz spektaklu, goście Gminnego Centrum Kultury zobaczyli jeszcze wystawę „Obecni dla Niepodległej”, która była pokłosiem projektu realizowanego przez fotografa Pawła Okulowskiego przy wsparciu Anny Jegerskiej-Michalskiej. Autor wystawy sportretował współczesnych

mieszkańców gminy Nędza oraz okolic. Oprócz tego pytał ich o patriotyzm – jak go definiują, jakie miejsce zajmuje w ich życiu? – Każda osoba miała swoją osobistą lub rodzinną historię. To były mocne historie. Historie współdzielenia życia przez różne nacje – mówi Anna Jegerska-Michalska. – Dziękuję za to, że uwierzyliście mi jako fotografowi i daliście się sfotografować. To wy jesteście tutaj bohaterami – powiedział do zebranych w GCK w Nędzy P. Okulowski.

Bohaterami zdjęć są mieszkańcy pow. raciborskiego ze szczególnym uwzględnieniem gminy Nędza w związku z tym, że działanie realizowane było przy wsparciu Gminego Centrum Kultury w Nędzy.

Oprócz tego goście mogli zobaczyć ekspozycję „Tak powstała Niepodległa”. Na dwunastu planszach przedstawiono wysiłek Polaków, który doprowadził do odzyskania niepodległości oraz osiągnięcia II Rzeczypospolitej. Wystawa powstała z inicjatywy Biura Programu „Niepodległa”.

(żet)

  • Numer: 46 (1378)
  • Data wydania: 13.11.18
Czytaj e-gazetę