Sobota, 10 kwietnia 2021

imieniny: Małgorzaty, Michała, Makarego

RSS

Dominik Konieczny wiceprezydentem Raciborza

13.11.2018 00:00 red

Nie Tomasz Kusy, nie Katarzyna Dutkiewicz, ale były wójt gminy Rudnik Dominik Konieczny będzie przyszłym wiceprezydentem Raciborza. – Mając kontakty z kolegą Dominikiem uważam, że to jest bardzo dobry kandydat i czuję, że się sprawdzi – mówi Dariusz Polowy, zwycięzca wyborów na prezydenta Raciborza.

Krytyk władz powiatu

Dominik Konieczny zostanie wiceprezydentem Raciborza dzięki rekomendacji władz partii Prawo i Sprawiedliwość, które popierały Dariusza Polowego w wyborach na prezydenta Raciborza. W mijającej kadencji samorządu D. Konieczny był radnym powiatu raciborskiego. Zasiadał w komisjach budżetu i finansów oraz rewizyjnej. W ciągu czterech lat dał się poznać jako nieprzejednany krytyk rządzącej powiatem koalicji Razem dla Ziemi Raciborskiej – Platforma Obywatelska. W latach 2002 – 2006 Dominik Konieczny był wójtem gminy Rudnik. W 2006 roku starał się o reelekcję, jednakże przegrał wówczas z Alojzym Pieruszką, który rządził tą gminą przez kolejnych 12 lat. D. Konieczny był również zastępcą burmistrza Baborowa.

Jedno z trzech nazwisk

O tym kto zostanie drugim obok Michała Fity wiceprezydentem Raciborza spekulowano w Raciborzu od dłuższego czasu. W gronie kandydatów na to stanowisko wymieniano jeszcze Tomasza Kusego (przedsiębiorca, były raciborski radny oraz kandydat na prezydenta Raciborza w wyborach z 2006 r.) oraz Katarzynę Dutkiewicz* (radna powiatowa, kierownik biura europosła Bolesława Piechy). Zarówno Dominik Konieczny jak i Katarzyna Dutkiewicz oraz Tomasz Kusy wygrali tegoroczne wybory do rady powiatu raciborskiego. D. Konieczny zdobył 962 głosy, jednak jako wiceprezydent Raciborza będzie musiał zrezygnować z mandatu w radzie powiatu. Zwolnione przez niego miejsce zajmie prawdopodobnie Paweł Płonka.

Kiedy ślubowanie?

Dariusz Polowy złoży ślubowanie jako prezydent Raciborza nie wcześniej niż 19 listopada, bo do 16 listopada trwa obecna kadencja. Dopiero po tym okresie będzie mógł powołać nowych zastępców. Oprócz Dominika Koniecznego wiceprezydentem Raciborza zostanie jeszcze Michał Fita, który startował w tegorocznych wyborach prezydenckich i zdołał wprowadzić do Rady Miasta Racibórz pięciu radnych. Przed drugą turą wyborów na prezydenta Raciborza M. Fita zawiązał koalicję programową z Dariuszem Polowym i aktywnie wspierał go na tym etapie kampanii wyborczej.

Zastępcami Mirosława Lenka w mijającej kadencji byli Wojciech Krzyżek oraz Irena Żylak. Oboje aktywnie wspierali Mirosława Lenka w kampanii wyborczej. Po 16 listopada prawdopodobnie pożegnają się z pracą w urzędzie miasta.

Wojtek Żołneczko


* Dodajmy, że w kuluarowych rozmowach Katarzyna Dutkiewicz wymieniana jest w innym, parlamentarnym scenariuszu. Na czym on polega? Otóż w przyszłym roku odbędą się wybory do europarlamentu, w których ma wziąć udział posłanka Izabela Kloc. Jeśli tak rzeczywiście by się stało, a posłanka Kloc zostałaby europosłanką, to zwolnione przez nią miejsce w Sejmie RP zajęłaby właśnie Katarzyna Dutkiewicz. Przypomnijmy, że w 2014 roku K. Dutkiewicz ubiegała się o mandat posła na Sejm RP. Do zwycięstwa zabrakło jej wówczas zaledwie 233 głosów.

  • Numer: 46 (1378)
  • Data wydania: 13.11.18
Czytaj e-gazetę