Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 42 (1374) Data wydania: 16.10.18
Czytaj e-gazetę

Siódemka Nowin. 7 pytań o przyszłość 7 gmin

Zwróciliśmy się do wszystkich 12 kandydatów na włodarzy gmin powiatu z pytaniami o wybrane zagadnienia z przyszłego kierowania samorządem. Niestety nie wszyscy zdecydowali się odpowiedzieć. Na kolejnych stronach prezentujemy wypowiedzi tych, którzy skorzystali z okazji by podzielić się z Czytelnikami „Nowin Raciborskich” swoimi poglądami. Ostatecznie na nasze pytania nie odpowiedzieli: Anna Iskała, Andrzej Wawrzynek, Paweł Macha, Adam Smyczek.

1. Kwestia skanalizowania gminy – jak sprawić by wieś znalazła się w XXI wieku? Do dziś opróżniane są szamba, a unijne przepisy są coraz bardziej restrykcyjne dla gmin, które nie mają uregulowanej gospodarki kanalizacyjnej. Kiedy i w jaki sposób gmina zostanie skanalizowana?

2. Problem smogu nasilający się w okresie grzewczym – jakie działania może Pana/Pani zdaniem podjąć gmina na swoim obszarze, poza promowaniem rządowego programu „Czyste powietrze”? Co Pani/Pan sądzi o najnowszym pomyśle z Raciborza: strefa bez węgla w piecach, wdrażanym stopniowo przez samorząd?

3. Wieś chwaląca się nową fabryką czy też wieś sielska – anielska – do czego Pani/Pana zdaniem ma dążyć gmina: do modelu pietrowickiego gdzie nowy, wielki inwestor zmienia wiejską okolicę w park przemysłowy czy do takiego, który zapewnia spokój mieszkańcom, którzy znaleźli w pozamiejskiej okolicy miejsce wypoczynku po pracy, do której dojeżdżają w miastach?

4. Proszę wymienić trzy najpilniejsze inwestycje drogowe, których potrzebuje Państwa gmina w ciągu najbliższych 5 lat. Jaki jest pomysł na ich sfinansowanie?

5. Jak można unowocześnić jednostki OSP z obszaru gminy – które i czym (chodzi nam o szanse na nowe lub nowsze wozy bojowe)?

6. Aktualna sieć oświatowa w gminie – czy Pani/Pan widzi potrzebę zmian w niej, wprowadzenia oszczędności? Jeśli tak, to w jaki sposób i gdzie?

7. Proszę wymienić jeden ważny dla gminy problem – spoza wymienionego przez nas zakresu. W jaki sposób chce go Pani/Pan rozwiązać?


Julian Skwierczyński kandydat na wójta gminy Nędza

1. Obecna wójt nie zrobiła w tym zakresie prawie nic. Symulowała, pozorowała, przesuwała inwestycję pod nazwą „Budowa kanalizacji’ w budżecie na kolejne lata i gmina Nędza jest najbardziej „zacofaną” w tym zakresie. Wyborcy pamiętają, jak w 2010 roku ekipa geodetów biegała po wsiach i rzekomo wykonywała ostateczne plany przebiegu sieci kanalizacyjnej. Ja nie będę pozorował, będę chciał, jak najszybciej przyłączyć wszystkie domostwa do istniejących, okolicznych oczyszczalni.

2. W szerszym zakresie dofinansowanie z różnych funduszy do termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła. Takie możliwości daje rządowy program „Czyste powietrze” – nie można o nim zapomnieć! Brałem udział w kilku konferencjach w tym zakresie i widzę niepowtarzalną szansę dla naszych mieszkańców. Jestem pewny, że uda mi się przekonać firmy do poprowadzenia instalacji gazowej przez gminę. Upatruję takie możliwości, współpracując z gminami Kuźnia Raciborska i Racibórz.

3. Bez wątpienia wieś sielsko-anielska, ale bardzo mocne wsparcie dla małych rzemieślników, którzy też gwarantują miejsca pracy! W naszej gminie sprawdzają się małe, rodzinne zakłady. W niektórych przypadkach właściciele są już trzecim pokoleniem! Czy trzeba większej reklamy?

4. Mniej byłoby do wymienienia inwestycji drogowych, które zostały w ostatnim czasie – za obecnej włodarz – zrobione. Właściwie wszystkie drogi na terenie gminy wymagają pilnych inwestycji. To, co udało się zrobić na terenie gminy, to osiągnięcia Wojewódzkiego Zarządu Dróg w Katowicach. Środki pochodzić będą w znacznym stopniu z oszczędności własnych gminy, np. z ograniczenia zbędnych „etacików dla kolesiów”. Będę skuteczniej zabiegał o fundusze zewnętrzne.

5. Czym bardziej aktywne i skuteczne w działaniu jednostki OSP, tym więcej środków na usprzętowienie.

6. Obecna sieć oświatowa jest niesprawiedliwa. Moim priorytetem nie będą molochy szkolne, niczym „beczki ze śledziami”, ale małe, ośmioklasowe, przyjazne uczniowi i współpracujące ze środowiskiem lokalnym szkoły (Górki Śl., Trójwioska).

7. Lepsze skomunikowanie poszczególnych wsi z dużymi, sąsiednimi miastami.


Grzegorz Niestrój kandydat na wójta gminy Kornowac

1. Do tej pory udało się w 80% skanalizować Kobylę.

Obecnie trwa inwestycja, warta 35 milionów zł, związana z budową kanalizacji w sołectwach Kornowac i Pogrzebień. Planowane zakończenie robót – rok 2021. Następnym etapem będzie projektowanie i budowa sieci kanalizacyjnej w sołectwach Łańce i Rzuchów.

2. Gmina Kornowac w latach 2018–2020 będzie udzielać dotacji do wymiany starego źródła ciepła. Planujemy dofinansować wymianę 105 kotłów węglowych, spełniających wymogi klasy 5 wg kryteriów zawartych w normie PN EN303–5:2012 oraz 15 kotłów na gaz. Ponadto gmina złożyła wniosek „Łączy nas energia. Montaż instalacji OZE w budynkach mieszkalnych” w ramach RPO Województwa Śląskiego. W ramach tego projektu zostaną pozyskane dla mieszkańców gminy Kornowac m.in. pompy ciepła, fotowoltaika oraz solary. W ostatniej kadencji udało się pozyskać środki na projekt „Gmina Naturalnie Słoneczna”. W ramach projektu zamontowano 452 szt. instalacji solarnych na budynkach jednorodzinnych. Wartość projektu wyniosła ok. 5 mln. zł.

3. Chciałbym, ze względu na położenie naszej gminy, by zachowała ona swój wyjątkowy charakter jednej z najczystszych gmin województwa śląskiego. Niemniej wspomagamy drobne przedsiębiorstwa. A z budową drogi Racibórz – Pszczyna wiążemy nadzieje, że na węźle w miejscowości Rzuchów powiększy się strefa przeznaczona na działalność gospodarczą.

4. Powstanie drogi regionalnej Racibórz – Pszczyna

Gruntowny remont drogi wojewódzkiej 935

Poprawa jakości dróg gminnych – środki krajowe i unijne.

5. Obecnie nasze straże posiadają wozy bojowe, które zostały zakupione w miarę naszych możliwości finansowych. W przypadku, gdyby pokazały się jakieś programy, które pozwolą zakupić nowy sprzęt wraz z dofinansowaniem z zewnątrz, to na pewno będziemy startować w takim projekcie.

6. W roku 2017 sieć szkół w naszej Gminie została dostosowana do wymogów reformy oświaty wprowadzonej przez PIS. Na obecną chwilę nie widzimy zagrożenia w funkcjonowaniu oświaty w gminie Kornowac.

7. Na dzień dzisiejszy największym problemem wydaje się stan drogi wojewódzkiej nr 935.


Sabina Chroboczek-Wierzchowska kandydatka na burmistrza Kuźni Raciborskiej

1. Do końca 2019 r. skanalizowana będzie cała Kuźnia Raciborska. Kontynuowana będzie kanalizacja Rud oraz budowa kanalizacji w Rudzie Kozielskiej, według istniejących koncepcji. Gotowy jest projekt skanalizowania Jankowic z budową lokalnej oczyszczalni. Zlecono wykonanie map do celów projektowych dla Budzisk, z doprowadzeniem ścieków do Kuźni Raciborskiej. Zostanie zlecone wykonanie map dla Siedlisk i przysiółka Biały Dwór oraz zaprojektowanie sieci kanalizacyjnej dla Turza wraz z przygotowaniem porozumienia z gminą Nędza, aby skierować ścieki z Turza do Ciechowic. Położono już w gminie ponad 30 km sieci, przyłączono ponad 650 gospodarstw. Zakończenie skanalizowania całej gminy zależy od możliwości aplikowania o środki zewnętrzne.

2. Gmina podjęła szereg działań mających na celu przeciwdziałanie smogowi. Do sieci ciepłowniczej zostały podłączone budynek szkoły i przedszkola w Kuźni Raciborskiej. Zamierzam prowadzić rozmowy z PEC na temat możliwości jej rozbudowy i dokonania nowych podłączeń, planowana jest także magistrala gazowa. Od 2016 r. uruchomiony został Program Ograniczenia Niskiej Emisji, który dofinansowuje wymianę pieców węglowych z którego skorzystało już 117 gospodarstw. Czekamy na rozstrzygnięcia dwóch projektów, jeden obejmuje dofinansowanie wykorzystanie przez mieszkańców odnawialnych źródeł energii, drugi dotyczy rewitalizacji i termomodernizacji budynków gminnych na kwotę: 3,5 mln zł. Strefy bez węgla są możliwe, pozostaje pytanie o koszty ponoszone przez mieszkańców.

3. Po 1: gałęzi przemysłu mamy tak wiele, że nie każdy zakład ma produkcję mocno ingerującą w środowisko i uciążliwą dla otoczenia. Po 2.: przy dzisiejszych rygorach technologicznych i ochrony środowiska, a także obwarowaniach przyjmowanych w planach zagospodarowania przestrzennego, zabezpiecza się walory krajobrazowe miejsca i chroni środowisko naturalne, po 3.: jeżeli zakład zlokalizowany jest w akceptowalnej przez mieszkańców odległości od zabudowy, a z produkcją nie jest związana emisja dymów, hałasu, uciążliwych zapachów czy też uciążliwy transport, to można rozważać lokalizację zakładu przemysłowego na wsi. Atrakcyjne miejsca pracy i rozwijające się na terenie gminy nowe firmy są bardzo ważne, jednak dla mnie w pierwszej kolejności najważniejsze jest p.w. dobro mieszkańców.

4. 1. Dokończenie remontu drogi wojewódzkiej DW425 na odcinku Kuźnia Raciborska – Rudy oraz Kuźnia Raciborska – Solarnia oraz budowa chodników przy drodze wojewódzkiej DW919 w miejscowości Jankowice oraz w Rudach na Kolonii

Renerowskiej. Finansowanie przez właściciela drogi: samorząd województwa śląskiego.

2. Remont drogi i chodnika ul. Słowackiego, ul. Krzyżowa w Kuźni Raciborskiej oraz ul. Cysterska w Rudach. Aplikowanie o środki w Programie rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej.

3. Obwodnica Rud. Jej przebieg jest wyznaczony w dokumentach planistycznych. Realizacja możliwa tylko przy wsparciu finansowym z programów ogłaszanych w ramach środków unijnych lub krajowych: rządowych, samorządowych.

5. Jednostki OSP w gminie Kuźnia Raciborska zostały doposażone w nowsze wozy bojowe: dla Rudy Kozielskiej – steyr (1999), dla Jankowic – star (2006), dla Budzisk – star (1989/karosacja 2007) oraz w nowe wozy bojowe: Siedliska - Mercedes (2012), Kuźnia Raciborska – mercedes (2018). Na wymianę samochodów pożarniczych oczekuje OSP Turze oraz OSP Rudy (przekazanie wozu z PSP nastąpi jeszcze w tym roku). Po nawałnicy zakupiono także agregaty prądotwórcze. Pozyskano sprzęt do ratownictwa technicznego z Funduszu Sprawiedliwości, wysokowydajne pompy z ŚUMiUW, wyposażenie podstawowe strażaków i sprzęt z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, MSWiA oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Szczególną wagę przywiązuję do szkoleń i środków ochrony osobistej, aby nasi ochotnicy byli bezpieczni w akcji.

6. Gmina posiada optymalną sieć placówek oświatowych: szkołę podstawową i przedszkole w Rudach dla wschodniej części Gminy, tzn. Rud, Rudy Kozielskiej i Jankowic, w Kuźni Raciborskiej: szkołę podstawową – obwód szkolny: Kuźnia Raciborska, Siedliska, Turze, Budziska i Ruda oraz dwa przedszkola. W Turzu istnieje zamiejscowy oddział przedszkola z Kuźni Raciborskiej. Rozbudowy natomiast wymaga przedszkole w Rudach. W Budziskach od 2008 r. istnieje społeczne przedszkole i społeczna szkoła podstawowa, prowadzone przez stowarzyszenie. Obecna sieć placówek oświatowych jest rozwiązaniem wypracowanym i akceptowanym przez mieszkańców i rodziców. Moim zdaniem Gmina nie powinna szukać oszczędności w oświacie kosztem ograniczenia wsparcia edukacyjnego dzieci i pogorszenia warunków nauczania.

7. Problemem, który dotyka każdego mieszkańca jest gospodarka odpadami. W tym roku znacznie wzrosły opłaty marszałkowskie oraz ceny na wysypiskach, a co za tym idzie wzrosły dość drastycznie opłaty za śmieci dla każdego mieszkańca. Wobec kolejnych podwyżek w RIPOK-ach i grożących nam karach za niedotrzymanie poziomu selektywnej zbiórki odpadów, ważna jest dyscyplina w segregacji. Tylko to uchroni nas przed znacznymi podwyżkami opłat. Na osiedlu zostaną wybudowane nowe, monitorowane i zamykane śmietniki i „przypisane” do konkretnych wspólnot mieszkaniowych. Konieczna będzie bieżąca analiza kosztów i ilości wytwarzanych odpadów. Musi powstać nowy regulamin utrzymania czystości i porządku w gminie, oraz harmonogram odbioru śmieci dostosowany do potrzeb i wymagań mieszkańców.n drogi wojewódzkiej nr 935.


Andrzej Strzedulla kandydat na burmistrza gminy Krzanowice

1. W 2017 r. na terenie gminy Krzanowice rozpoczął się kolejny etap budowy kanalizacji sanitarnej, którego celem jest budowa sieci dla miejscowości Krzanowice o dł. 5,1 km i podłączenie 176 posesji. Roboty potrwają do lipca 2019 r. Po wykonaniu tego etapu procentowy udział gospodarstw domowych podłączonych do sieci kanalizacyjnej wzrośnie na terenie aglomeracji do 25,60%. Realizacja kolejnych etapów i w efekcie doprowadzenie do skanalizowania całej gminy Krzanowice, uzależniona jest przede wszystkim od możliwości pozyskania środków zewnętrznych. Koszty budowy kilometra dochodzą do 1,5 mln zł, a środki finansowe jakimi dysponuje gmina, nie pozwalają na realizację zadania tylko z własnego budżetu.

2. Gmina jest w trakcie realizacji trzyletniego programu ograniczenia niskiej emisji współfinansowanego przez WFOŚiGW w Katowicach. W ramach programu mieszkańcy mogą ubiegać się o dofinansowanie do wymiany niskosprawnych źródeł ciepła. Dofinansowywane są nowe kotły z załadunkiem automatycznym na paliwo stałe klasy 5, pompy ciepła, kotły gazowe i olejowe. Rocznie z programu może skorzystać 50 mieszkańców a kwota dotacji to 4 tys zł. Program będzie realizowany w latach 2018 – 20. Ponadto przeprowadziliśmy ankietyzację wśród mieszkańców odnośnie zainteresowania przyłączeniem do sieci gazowej. Wpłynęło ponad 300 wstępnych deklaracji. Zgazyfikowanie gminy stanowi alternatywę w stosunku do węgla.

3. Powstanie drugiej, tak dużej firmy jak w Pietrowicach Wielkich na terenie Raciborszczyzny wydaje się mało prawdopodobne ze względu na ograniczony potencjał ludzki. Już dziś mamy bezrobocie na poziomie 4%. Gmina Krzanowice dysponuje bardzo dobrymi gruntami rolnymi, zazwyczaj klasy 1 do 3 i są to grunty najlepsze w całym województwie. Dynamicznie rozwijają się u nas gospodarstwa rolne ukierunkowane w szczególności na produkcję mleka. Rozwój gminy powinien być zrównoważony, uwzględniający interesy zarówno rolników jak i biznesu. Na terenie byłego przejścia granicznego w Pietraszynie powstało centrum gospodarcze, w którym przedsiębiorcy mogą nieodpłatnie korzystać z lokali przez okres dwóch lat.

4. W gminie Krzanowice wszystkie drogi łączące miejscowości są drogami powiatowymi bądź wojewódzkimi i większość z nich wymaga remontu. W pierwszej kolejności gruntownej przebudowy wymaga droga Krzanowice – Samborowice. Koszt inwestycji to kilka milionów złotych. Pilnego remontu wymaga także wiadukt wraz z drogą biegnącą przez Wojnowice. Obie drogi są drogami powiatowymi. Ważna przy realizacji tych inwestycji będzie ścisła współpraca gminy z powiatem. Wszystkie samorządy pokładają duże nadzieje w zapowiadanym rządowym programie budowy dróg lokalnych. Trzecią inwestycją jest budowa drogi z Pietraszyna w kierunku Pietrowic Wielkich. Droga ta znacznie skróciłaby dojazd do pracy mieszkańcom tam pracującym.

5. W trakcie ostatnich czterech lat na doposażenie jednostek OSP w sprzęt ratowniczy została wydana kwota 1.150.000 zł. Udało się kupić nowy wóz bojowy dla jednostki OSP Krzanowice oraz doposażyć wszystkie pozostałe remizy. Środki pochodziły z europejskich programów transgranicznych, budżetu państwa oraz gminy. Moje działania w tym zakresie będą kontynuowane, jednostka OSP Bojanów podobnie jak Krzanowice należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i wymaga wymiany wozu bojowego. W małych gminach wymiana wozów strażackich jest możliwa tylko przy znacznym udziale środków zewnętrznych, ostatnie lata pokazały że potrafimy się skutecznie o nie ubiegać.

6. W naszej gminie obecnie funkcjonują dwa Zespoły Szkolno-Przedszkolne w Borucinie i Wojnowicach oraz Szkoła Podstawowa w Krzanowicach, a także Przedszkole w Krzanowicach z oddziałami w Pietraszynie oraz Bojanowie. Obecna sieć jest dobrze rozłożona po terenie gminy, wszystkie szkoły są ośmioklasowe, cieszy również fakt, że w każdej miejscowości gminy są odziały przedszkolne. Subwencja oświatowa jaką otrzymujemy nie wystarcza na pokrycie kosztów funkcjonowania placówek. W 2018 r. do funkcjonowania samych szkół z budżetu gminy dołożyliśmy kwotę miliona złotych, udało się pomimo tego wprowadzić dodatkowe zajęcia np. z nauki pływania dla klas 3 współfinansowane przez Ministerstwo Sportu.

7. Ważnym problemem na terenie gminy jest brak sieci gazowniczej. Działania zmierzające do jej budowy trwają już od blisko dwóch lat, została przeprowadzona dwukrotnie ankietyzacja mieszkańców, za pierwszym razem wpłynęło zaledwie kilkadziesiąt ankiet. Po przeprowadzeniu kampanii informacyjnej i kolejnej akcji, ankiet z wstępnymi deklaracjami wpłynęło już ponad 300. Budowa sieci w znacznym stopniu przyczyniłaby się do poprawy komfortu życia mieszkańców oraz pozwoliła skuteczniej dbać o jakość powietrza, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Istnieją możliwości techniczne, aby taką sieć w ciągu 2 – 3 lat zaprojektować, a przy odpowiedniej ilości odbiorców gazu także wybudować.


Robert Fiołek kandydat na wójta gminy Rudnik

1. Gminna kanalizacja obejmuje blisko 30% mieszkańców. Z tego co mi wiadomo, obecnie trwają prace projektowe i wykonawcze w miejscowościach: Jastrzębie, Strzybnik, Łubowice oraz Ligota Książęca. Realizowany jest również program dofinansowania dla przydomowych oczyszczalni ścieków, który będzie kontynuowany w oparciu o pozyskane dofinansowanie.

2. Strefa bez węgla jest dobrym pomysłem jednak na obszarze wiejskim, uważam za wręcz niemożliwą do realizacji bez dostępu do gazociągu. Aby mieszkańcy mieli możliwość wyboru należy dążyć do przyśpieszenia gazyfikacji gminy począwszy od miejscowości sąsiadujących z Raciborzem.

3. W przypadku gminy Rudnik, uważam, że nie ma takiego dylematu. Jest ona na tyle rozległa, że w razie takiej możliwości, znalazłoby się miejsce na inwestycje, które przyniosłyby gminie dodatkowe fundusze do budżetu, nie zaburzając całokształtu obrazu jako gminy wiejskiej. Co istotne, uważam, że decyzja ta należy przede wszystkim do mieszkańców. W razie pojawienia się inwestora, każdy mieszkaniec gminy powinien mieć pełną wiedzę na temat planowanej inwestycji oraz jej konsekwencji tak aby mógł z pełną ich świadomością na jej temat się wypowiedzieć.

4. Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, które z inwestycji są najpilniejsze, gdyż będzie to ocena subiektywna ale na uwagę z pewnością zasługują dwie z nich:

– modernizacja drogi wojewódzkiej Sławików – Grzegorzowice wraz z budową mostu – rządowy program Mosty dla Regionów,

– modernizacja dróg powiatowych: Ligota Książęca – Brzeźnica oraz Rudnik – Strzybnik – wspólne finansowanie z powiatem i rządowym Programem Przebudowy Dróg Lokalnych.

5. W ostatnich latach 3 jednostki otrzymały całkowicie nowe wozy (Modzurów, Rudnik, Gamów). Nowszy wóz bojowy w 2019 roku otrzyma OSP Strzybnik (finanse na ten cel zabezpieczone już zostały w budżecie) a w pozostałych jednostkach sprzęt zostanie unowocześniony w następnych latach, w miarę pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych.

6. Na ten moment mogę zapewnić, że nie dojdzie do likwidacji jakiejkolwiek placówki oświatowej. Dla lepszego zarządzania i funkcjonowania istniejących placówek gminnych należy rozważyć utworzenie zespołów szkolno-przedszkolnych w Grzegorzowicach i Rudniku. Dla dzieci trzeba przygotować jak najlepsze warunki nauki – na nich nie powinniśmy oszczędzać.

7. Uważam, że sporym problemem jest bardzo małe zaangażowanie mieszkańców w życie gminy, w szczególności ludzi młodych. Myślę, że sam wybór na stanowisko wójta osoby młodej, zachęci ich do współpracy i częstszego z nim kontaktu. Kolejną drogą z pewnością są media społecznościowe, których wsparcie jest w dzisiejszych czasach wręcz konieczne, gdyż dla ludzi młodych są naturalnym sposobem komunikacji.


Grzegorz Utracki kandydat na wójta gminy Krzyżanowice

1. Gmina nie jest skanalizowana. Powodem był m. in. zły dobór koncepcji do źródła finansowania (Funduszu Spójności dla dużych aglomeracji) rozwiązania skanalizowania gminy poprzednich władz, która technicznie oraz finansowo była nieakceptowalna (21,00 zł/m3 ścieków). Ponad 4 lata trwały intensywne działania mające na celu likwidację utworzonych aglomeracji, blokowało to nasze starania o inne rozwiązania i pozyskanie środków na budowę kanalizacji. Mamy przygotowanych kilka rozsądnych rozwiązań, z 2 – 3 lokalnymi oczyszczalniami ścieków. Wybór koncepcji uzależniony będzie od pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania. Gmina nie jest zadłużona i jest gotowa podjąć zadanie w każdej chwili. Wybrany wariant musi być ekonomicznie uzasadniony i akceptowalny kosztowo dla mieszkańców.

2. Prowadzimy program w zakresie ograniczania niskiej emisji i zachęcania mieszkańców do inwestowania w nowoczesne systemy grzewcze. Realizujemy dopłaty dla mieszkańców do wymiany kotłów na ekologiczne. W 4 lata zrealizowaliśmy 426 wniosków (również na kotły gazowe i solary). Złożone są 2 wnioski dla ponad 300 mieszkańców w programach OZE. Czekamy na rozstrzygnięcie konkursu. Pomysł strefa bez węgla to ciekawa inicjatywa jednak wydaje się optymalna w miastach. W gminach o rozproszonej zabudowie – jak nasza, na dzień dzisiejszy nie wydaje się ta idea optymalna. Gdyby powstał zakład produkujący nadmiar ciepła i energii (np. bio-gazownia), byłaby to bardzo ciekawa alternatywa. Rozważylibyśmy wdrożenie jej w naszej gminie.

3. Każda gmina, mieszkańcy potrzebują miejsc pracy, rozwoju gospodarczego, dochodów. Promujemy tereny inwestycyjne, staramy się zachęcać przedsiębiorców do inwestowania w rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, a młodych ludzi do tworzenia i rozwijania poprzez start-up. Stworzyliśmy 5 lat temu ulgi dla inwestorów i przedsiębiorców. Wszystko musi się odbywać w ramach zrównoważonego rozwoju, z poszanowaniem potrzeb przedsiębiorców i mieszkańców. Dotyczy to rozwoju gospodarstw rolnych – często traktowanych jak przedsiębiorców, małe firmy. Zachęcamy do osiedlania się nowych mieszkańców, staramy się, by każdy znalazł u nas swoje miejsce – do wypoczynku jak i rozwoju firm. Ten kompromis staramy się zachowywać, często jesteśmy mediatorem w jego zapewnieniu. To nam się udaje.

4. W ostatnich 4 latach przebudowaliśmy ponad 13 km dróg, wybudowaliśmy ponad 4 km nowych, utwardzonych dróg polnych. Nadal mamy wiele potrzeb w tym zakresie, najpilniejsze to:

1) Przebudowa ul. Raciborskiej oraz Powstańców Śląskich w Chałupkach i Zabełkowie.

2) Przebudowa ul. Wiejskiej, Głównej i Rakowca w Rudyszwałdzie oraz Główna w Krzyżanowicach i do Owsiszcz (droga powiatowa)

3) Przebudowa ul. Długiej, Zachodniej i Dworcowej w Tworkowie

Chcemy te, ale również kolejne drogi sfinansować poprzez rządowe programy rozwoju i rozbudowy dróg lokalnych, środki PROW, inne dostępne środki zewnętrzne lub środki własne.

5. Gmina w ostatnich latach na utrzymanie i zakup nowego sprzętu strażackiego wydatkowała 4,5 mln. zł. Pozyskaliśmy 4 średnie samochody dla jednostek: m.in. nowe samochody bojowe dla OSP Tworków (2011), OSP Krzyżanowice (2013r.), OSP Zabełków (2018) oraz kilkuletni dla OSP Roszków. W ramach projektu PL – CZ „Ready to help..” zakupiliśmy sprzęt o wartości 300 tys. zł dla wszystkich jednostek OSP: (m.in. ubrania strażackie, rękawice, kominiarki, buty, aparaty powietrzne z czujnikami bezruchu, kamery termowizyjne, defibrylatory, motopompę TOHATSU, węże pożarnicze, torby medyczne). W ramach projektu Ministerstwa Sprawiedliwości sprzęt za kwotę 112 tys. zł. Wybudowana została również nowoczesna remiza OSP w Rudyszwałdzie w roku 2018.

6. Sieć oświatowa w gminie jest optymalna – w 9 miejscowościach mamy przedszkola lub oddziały przedszkolne, działa 5 szkół podstawowych. Mamy dobrze zorganizowane dowożenie uczniów do szkół. Realizujemy wiele programów edukacyjnych, rozwojowych dla uczniów, nauczanie narzędziowe w przedszkolach i szkołach – TOC, Kuferek tajemnic, matematyczny. Od lat realizujemy naukę pływania uczniów klas czwartych. Większość placówek przedszkolnych jest po termomodernizacji, kolejne szkoły zmodernizujemy w najbliższych 2 latach. Przy każdej szkole jest nowa infrastruktura sportowa. Planujemy rozwijać ofertę edukacyjną i nie planujemy zmian w sieci. Aktualna sieć jest dostosowana do bieżących zadań oświatowych nałożonych przez rząd na gminy oraz naszych potrzeb.

7. Wyzwaniem dla gminy jest rozwinięcie polityki senioralnej. Pomimo dużych nakładów gminy na utrzymanie i rozwój ośrodków zdrowia – w tym dostosowanie ich dla osób starszych i niepełnosprawnych, coroczne znaczne wspieranie finansowo z budżetu naszej gminy Stacji Opieki Caritas w Tworkowie, realizujących swoją misję opieki wobec osób starszych i chorych, widzimy potrzebę stworzenia „Dziennego domu opieki dla osób starszych”. Aby nasi mieszkańcy mogli jadąc rano do pracy, przywieźć tam starsze osoby i zostawić je pod fachową opieką do godzin popołudniowych, by po pracy je odebrać. Mamy miejsce i możliwości. Chcemy to zrealizować poprzez rządowy program wspierania polityki senioralnej. Otwarliśmy już tak „Klub Senior +” w Owsiszczach.


Piotr Rybka kandydat na wójta gminy Rudnik

1. Pierwszym i najważniejszym czynnikiem jest opłacalność ekonomiczna. Należy znaleźć rozwiązanie, które pozwoli w dalszych latach na optymalizację kosztową obsługi całej infrastruktury. Musimy przy tym pamiętać, żeby wiązało się to z jak najmniejszymi kosztami dla mieszkańców naszej gminy. Obecne koszty utrzymania kanalizacji są moim zdaniem za wysokie i trzeba popracować nad rozwiązaniami, które je zminimalizują. Jest to skomplikowany temat i nie możemy przy jego realizacji zapomnieć o mieszkańcach i konsultacjach z nimi. Nie wyobrażam sobie dalszego skanalizowania gminy bez pozyskania funduszy z zewnątrz i to w znacznej części, od tego właśnie należy rozpocząć to zadanie.

2. Pierwszym problemem jest cena opału. Jest to problem ogólnokrajowy i jeśli nic się w tym temacie nie zmieni, ciężko będzie namówić ludzi do palenia mniej szkodliwymi paliwami stałymi. Chciałbym skorzystać z ogłoszonego przez premiera programu „Przyspieszonej gazyfikacji dla 300 gmin” a także pozyskać dopłaty do kotłów gazowych. Co do Raciborza... to ich walka powinna zacząć się od dogadania się z ościennymi gminami i od wspólnego wypracowania programu zmniejszającego emisję szkodliwych związków w całym powiecie. Na chwilę obecną bez wspólnego dialogu i analizy w każdej lokalnej społeczności ciężko mówić o jednym rozwiązaniu idealnym dla każdego. Czasami mam wrażenie, że rządzący wdrażający kolejne pomysły w ogóle nie rozmawiają o nich z mieszkańcami, których one bezpośrednio dotykają.

3. Patrząc przez pryzmat mieszkańców naszej gminy, którzy chcą mieć komfortowe warunki życia i chcą np. nowych chodników, my jako gmina musimy mieć na to fundusze... a żeby je mieć, musimy je pozyskać np. z podatków od przedsiębiorców, którzy w naszej gminie chcieliby inwestować. Na przykładzie Pietrowic widzimy, że jedno z drugim można pogodzić – strefa biznesu jest na uboczu, by nie zachwiać „sielskiej wsi”; a dzięki inwestorom za parę lat, jak przestaną obowiązywać ulgi podatkowe, gmina będzie mieć potężny zastrzyk gotówki, który będzie można lokować w nowe inwestycje... W naszej gminie jest szansa, by przy nowobudowanej drodze Racibórz – Pszczyna i drodze krajowej nr 45 znaleźć miejsce na strefę biznesu, która nie będzie przeszkadzała naszym mieszkańcom.

4. Przede wszystkim najważniejszą inwestycją jest dokończenie modernizacji drogi Brzeźnica – Grzegorzowice wraz z wykonaniem chodnika dla poprawy bezpieczeństwa naszych mieszkańców.

Następnie chciałbym się skupić na drodze Rudnik – Strzybnik, jest w fatalnym stanie technicznym i w wielu newralgicznych miejscach brakuje na niej chodnika. Chciałbym także wyremontować wszystkie gminne drogi dojazdowe do domów, działek – by dojazd do nich był na miarę XXI wieku. Większość inwestycji będziemy realizować w porozumieniu z Powiatem Raciborskim. Mamy w planie szereg innych mniejszych inwestycji, na które będziemy się starać pozyskać dofinansowanie z różnych źródeł.

5. Nasze jednostki OSP w większości posiadają nowsze wozy bojowe (za wyjątkiem OSP Strzybnik i OSP Sławików) oraz są dobrze wyposażone, jeżeli chodzi o podstawowy sprzęt ratunkowy. Strażacy z naszych jednostek są dyspozycyjni i bardzo dobrze przygotowani do brania udziału w różnych akcjach czy zagrożeniach, za co bardzo im dziękuję. Mamy jeszcze kilka bolączek, z którymi na pewno sobie poradzimy przy pomocy finansowej z MSWiA oraz WFOŚiGW, tak jak to miało miejsce do tej pory.

6. Nie zamierzam burzyć tego, co dobrze działa i zapewnia właściwe warunki opieki, kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży. W najbliższym czasie trzeba rozwiązać problem przedszkola samorządowego w Rudniku. Chciałbym jednak mocno podkreślić, że wszelkie zmiany związane z funkcjonowaniem oświaty w naszej gminie muszą być przemyślane, dobrze przygotowane oraz na bieżąco konsultowane z rodzicami dzieci oraz pracownikami oświaty. Jak ogólnie wiadomo, subwencja oświatowa nie wystarcza na utrzymanie szkół, nie pokrywa w 100% kosztów ich funkcjonowania. W budżecie gminy co roku należy zapewnić dodatkowe środki na utrzymanie placówek oświatowych. Muszą być one więc właściwie wykorzystane.

7. Ważnym problemem w naszej gminie jest też gospodarka śmieciowa. Brakuje PSZOKa, a to na naszym terenie przekłada się na cenę oraz sposób odbioru odpadów komunalnych. W obecnej kadencji próbowano rozwiązać problem, jednak wybrana lokalizacja nie była najlepsza i wzbudziła w naszych mieszkańcach obawy. Mieszkańcy pisali petycje w tej sprawie, pod którą podpisało się prawie 400 osób. Rada Gminy podjęła decyzję dotyczącą tego tematu, gdzie radni zobligowali wójta to zmiany lokalizacji. Myślę, że należałoby się zastanowić nad zwiększeniem liczby odbioru odpadów przy uzyskaniu stosownie niskiej ceny za ich wywóz.


1. W jaki sposób można rozwiązać problem niebezpieczeństwa w ruchu drogowym na drodze Żerdziny – Pietrowice Wielkie, gdzie od lat dochodzi do wielu wypadków samochodowych, w tym śmiertelnych.

2. Problem smogu nasilający się w okresie grzewczym – jakie działania może Pana zdaniem podjąć gmina na swoim obszarze, poza promowaniem rządowego programu „Czyste powietrze”? Co Pan sądzi o najnowszym pomyśle z Raciborza: strefa bez węgla w piecach, wdrażanym stopniowo przez samorząd.

3. Przyszłość niszczejącego dworca PKP: Czy należy czekać i szukać pieniędzy na remont poza budżetem gminy, gdzie ostatnie starania spełzły na niczym czy też należy rozłożyć zadanie inwestycyjne na lata, etapy i realizować remont stopniowo z pieniędzy w budżecie?

4. Proszę wymienić trzy najpilniejsze inwestycje drogowe, których potrzebuje Państwa gmina w ciągu najbliższych 5 lat; Jaki jest pomysł na ich sfinansowanie?

5. Jak można unowocześnić jednostki OSP z obszaru gminy – które i czym (chodzi nam o szanse na nowe lub nowsze wozy bojowe)?

6. Aktualna sieć oświatowa w gminie - czy widzi Pan potrzebę zmian w niej, wprowadzenia oszczędności? Jeśli tak, to w jaki sposób i gdzie?

7. Proszę wymienić jeden ważny dla gminy problem – spoza wymienionego przez nas zakresu. W jaki sposób chce go Pan rozwiązać?

Rajmund Libera kandydat na wójta Pietrowic Wielkich

1. Jeżdżąc tą drogą od 20 lat wiem o niej bardzo dużo. Doświadczenia moje są poparte zarówno jazdą samochodem, motocyklem, jak i rowerem. Patrząc na te trzy środki transportu zapewniam, że tylko wybudowanie trasy rowerowej oraz wprowadzenie odcinkowego pomiaru prędkości lub rygorystycznych kontroli prędkości, uratuje nie jedno bezcenne ludzkie życie lub zdrowie Oczywiście kierowców trzeba również edukować, by po pierwsze myślenie za kółkiem się zmieniło. Jest to proces trudny i długotrwały ale trzeba go konsekwentnie realizować. Najlepiej wdrażać bezpieczne myślenie i dobre nawyki już na etapie kursu na prawo jazdy i oczywiście samemu być przykładem dla innych.

2. Pomysł z Raciborza popieram jak najbardziej. Najlepsze rozwiązania każdy musi widzieć i ocenić dla siebie samemu, czy gaz, czy pompy ciepła połączone z panelami fotowoltaicznymi czy inne innowacyjne ekologiczne źródła ciepła. Konieczne są po pierwsze działania zmierzające do zmiany świadomości mieszkańców że paląc w piecu różnymi odpadami trują siebie i sąsiadów by zmienić mentalność i nastawienie, w kolejnych krokach istotna jest pomoc samorządu w zakresie doradztwa jaki system grzewczy wybrać by sprawdził się mając na względzie dostępne sieci m.in. gaz jak i postarać się by mieszkaniec znalazł na to środki finansowe z dedykowanych instytucji typu WFOŚiGW jak i z preferencyjnych linii kredytowych oraz należy poszukać na to funduszy we własnym samorządowym budżecie. 

3. Faktem jest, iż ten budynek nie powinien zostać według aktualnych planów przeznaczony dla seniorów. Ruchliwa ulica, przejazd kolejowy, lokal gastronomiczny w najbliższym otoczeniu nie służą godnemu odpoczynkowi osób starszych. Seniorom możemy zapewnić godną „jesień życia” w innym, dużo dogodniejszym i przyjaźniejszym miejscu. Pieniądze na remont dworca PKP są zarezerwowane w ramach środków UE tzw. subregionalnych. Wniosek na remont i nową funkcjonalność został już złożony, uważam jednak że warto zastanowić się nad najlepszą formułą nowej funkcjonalności tego budynku w centrum Pietrowic by jak najlepiej służył mieszkańcom, w szczególności młodzieży, która się tam gromadzi i spotyka od pokoleń.

4. Pierwsza najważniejsza będzie realizowana przez Wojewódzki Zarząd Dróg. Dotyczy to głównej ulicy 1 Maja w Pietrowicach Wielkich. Druga najistotniejsza inwestycja to będzie współpraca i zabieganie o dodatkowe środki na rozwiązanie nasilenia ruchu ulicznego w obrębie największego zakładu pracy w regionie – firmie Eko Okna. Trzecia inwestycja to kontynuacja scalania gruntów oraz rozbudowę dróg użytku rolnego. Potrzeb drogowych jest wiele. Warto nie tylko realizować remonty dróg gminnych ale współpracować z drogami powiatowymi i wojewódzkimi by również w ramach innych budżetów drogi te remontować. Uważam, że trudno wymieniać poszczególne drogi, warto by kilku letni harmonogram prac remontowych, ustalić wspólnie z nową Radą Gminy.

5. Marzeniem każdej jednostki OSP jest zakup i posiadanie nowego wozu bojowego. Wieloletnie marzenie OSP Pietrowic Wlk. jest już koniecznością! W obrębie paru kilometrów od centralnej jednostki staży zamieszkuje połowa mieszkańców Gminy. Jednostek OSP w całej Gminie jest 10, każda jest bardzo ważna i istotnie poprawia bezpieczeństwo mieszkańców nie tylko w czasie pożaru, ale podczas różnych klęsk żywiołowych. Istotne jest by zapewnić im niezbędną przestrzeń lokalową, sprzęt oraz ochronę bezpośrednią w postaci ubrań, hełmów itp. Uważam że jest to bardzo istotne gdyż te osoby ryzykują życiem i zdrowiem by w razie potrzeby ratować innych. Dlatego dla OSP zawsze muszą znaleźć się środki finansowe i będę realizować wspólnie z nimi niezbędne wydatki zgodnie z potrzebami.

6. Oszczędzanie to trudne pojęcie jeśli tematem jest oświata. Zbyt dużo oszczędzając można się zagłodzić. A tego nikt nie chce. Oświata wymaga umiejętnych oszczędności. Lepiej powiedziawszy – w odpowiedni sposób zarządzając i wprowadzając umiejętnie pewne zmiany, można zaoszczędzić. Niekiedy kończy się to sporem. Dlatego trzeba się spotykać, naradzać, dyskutować o wszystkim aby móc znaleźć pozytywne rozwiązania. Warto pamiętać iż oświata to inwestycja w młodych ludzi więc warto pamiętać że nie można oszczędzać na poziomie nauki jak i jakości procesu edukacji. Trzeba racjonalnie wydawać środki i znać właściwe kierunki oświaty w Gminie by nie błądzić i uwzględnić demografię. Istniejącą sieć oświatową na terenie gminy należy zachować.

7. Trzeba zacząć od siebie. Po to żeby z sąsiadem, kolegą, pracodawcą, przyjezdnym itd. żyło się lepiej. Do tego są potrzebne najważniejsze wartości takie jak szacunek, tolerancja i miłość do bliźniego. Tego brakuje. Jeśli to będzie, inne problemy staną się mniejsze, łatwiejsze do rozwiązania. „Podążamy ku lepszemu” jest nie tylko moim hasłem wyborczym ale myślą, którą będę zarażał wszystkich. Jednym z ważniejszych wyzwań dla Gminy jest zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa finansowego w postaci dostępności do miejsc pracy na miejscu jak i bezpieczeństwa socjalnego na wypadek zdarzeń losowych by samorząd umiał podać pomocną dłoń, jak i poczucia bezpieczeństwa dnia codziennego w szkole, na ulicy i w czasie popołudniowego wypoczynku.