Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (1373) Data wydania: 09.10.18
Czytaj e-gazetę

W. Wolnik: Nikt łaski Krzyżanowicom nie robi

Podczas wrześniowej sesji, radni z Krzyżanowic skupili się nad kwestią budowanego zbiornika Racibórz. Obecny na posiedzeniu wójt – senior Wilhelm Wolnik nie szczędził gorzkich słów na temat przeprowadzanej inwestycji.

Głównym tematem wrześniowej sesji była budowa zbiornika Racibórz, o jego wpływie na rozwój i bezpieczeństwo gminy Krzyżanowice mówił Wolfgang Kroczek, kierownik Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Gruntami. Przypomniał, że inwestycja realizowana jest na terenie gmin powiatu raciborskiego i wodzisławskiego, w tym na obszarze ponad 900 hektarów gminy Krzyżanowice.

Budowę rozpoczęto w 2013 roku, w międzyczasie nie zabrakło problemów. Dotychczasowy wykonawca inwestycji, hiszpański koncern Dragados został wyrzucony przez inwestora z placu budowy, powód to m.in. opóźnienia. W jego miejsce wybrano konsorcjum firm Budimex (Polska) – Ferrovial Agroman (Hiszpania). Po ukończeniu inwestycji, a datuje się ją na koniec 2019 roku (początkowo miał zostać ukończony w 2017 r.), zbiornik ma uchronić przed powodzią 2,5 mln Polaków.

Urzędnik zauważył, że wraz z rozpoczęciem budowy zbiornika Racibórz, gmina utraciła dochody z podatku rolnego z powierzchni, na której jest realizowany. Gmina nie otrzymała za to rekompensaty, jednak czynione są starania mające na celu wybudowanie kanalizacji ściekowej na koszt inwestora. – Temat trudny, jednak trwają rozmowy – informował radnych.

Co z drogami polnymi?

Po zreferowaniu przeszedł czas na dyskusję, radny Marian Lasak dopytywał czy obecny wykonawca używa dróg polnych zlokalizowanych na terenie gminy. – Czy były prowadzone rozmowy na temat przywrócenia dobrego stanu? Wiem, że jak firmy odejdą, to wszystkie drogi polne zostaną w naszej gestii – mówił. Kierownik Wolfgang Kroczek uspokoił radnego, podkreślił, że przed rozpoczęciem prac w teren weszła firma, która udokumentowała stan dróg, z których mogą korzystać pracownicy, po zakończeniu prac materiał ma zostać odtworzony i porównany ze stanem obecnym. – Jeżeli nastąpią uszkodzenia, to firma będzie je naprawiać – zapewnił. Zauważył jednak, że na chwilę obecną ruch jest bardzo znikomy, najczęściej drogi wykorzystywane są przez samochody nadzoru budowlanego. – Najczęściej, kiedy jest jakiś transport na budowę, to odbywa się ulicą Żwirową i Dworcową, ewentualnie od strony ulicy Piaskowej. Sytuacja poprawiła się w momencie wybudowania w zbiorniku dróg wewnętrznych – podkreślał.

Cimoszewicz obiecał

Do dyskusji dołączył były wójt Wilhelm Wolnik. Odniósł się do sprawy budowy zbiornika Racibórz – zauważył, że temat jest mu bliski, bo początkowo jako naczelnik, a później wójt gminy Krzyżanowice był z nim związany. W trakcie przemowy wrócił pamięcią do spotkania z ówczesnym premierem Włodzimierzem Cimoszewiczem, jakie zorganizowano z szefami poszczególnych gmin dotkniętych powodzią, było to w Bochni. – Z ust premiera padały słowa, że nie ma ważniejszej inwestycji aniżeli budowa zbiornika Racibórz – wspominał.

Oczekujemy rekompensaty!

Zdaniem Wilhelma Wolnika gmina Krzyżanowice powinna otrzymać pieniądze od państwa na wybudowanie kanalizacji sanitarnej w zamian za przeznaczone grunty na rzecz budowanego zbiornika Racibórz. – Jest to jedno z najważniejszych w tej chwili zadań – komentował. Zauważył też, że „nikt Krzyżanowicom łaski nie robi” w związku z realizowaną inwestycją, wręcz przeciwnie państwo powinno podziękować mieszkańcom z tytułu przekazanych gruntów na zbiornik ratujący życie Polaków.

Nie mamy wpływu

Do wypowiedzi odniósł się radny Andrzej Lipiec, zaważył, że gmina ma bardzo niewielki wpływ na budowę zbiornika Racibórz. – Na pewno chcielibyśmy zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom jak najszybciej, niestety nasze możliwości są ograniczone. Sprawy te rozgrywają się na szczeblu wyższym – wyraził swoje zdanie. – Ma pan rację, że samorząd nie ma wielkiego wpływu, ale dzięki środkom masowego przekazu powinniśmy przypomnieć, że takie obietnice (ówczesnego premiera Włodzimierza Cimoszewicza – red.) były – wtórował radnemu wójt senior.

Dawid Machecki