Poniedziałek, 24 lutego 2020

imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy

RSS

Defibrylator klasy Mercedesa na wyposażeniu krzyżanowickiej karetki

09.10.2018 00:00 red

W poniedziałek 1 pździernika przy Ośrodku Zdrowia w Krzyżanowicach nastąpiło przekazanie defibrylatora klinicznego LIFEPAK15. Sprzęt ma trafić do karetki pogotowia obsługującej gminę Krzyżanowice.

Na terenie gminy przy ośrodku zdrowia stacjonuje karetka pogotowia, ta została zakupiona dwa lata temu, jednak w związku z tym, że aktualnie znajdujący się w niej defibrylator jest wysłużony, gmina zakupiła nowy. – Chcieliśmy kupić dobry defibrylator. Z tego, co wiem, jest to Mercedes wśród tego typu sprzętu. Kosztował 60 tys. złotych – komentował wójt Grzegorz Utracki.

Defibrylator to ratunek przy nagłym zatrzymaniu krążenia. – Sprzęt, który dostaliśmy monitoruje też stan pacjenta, jest to bardzo ważna rzecz na wyposażeniu każdego ambulansu, bo wiemy wtedy co z danym pacjentem mamy zrobić – przekazuje pielęgniarka oddziałowa pogotowia ratunkowego Alicja Skowronek. Urządzenie umożliwia także dokonanie pomiaru natlenienia organizmu czy stężenia tlenku węgla. Posiada też modem do teletransmisji zapisu EKG do ośrodków kardiologii inwazyjnej.

Z przekazanego sprzętu cieszy się dyrektor szpitala rejonowego Ryszard Rudnik. – Jest to jedna z nielicznych gmin, która wspiera nas finansowo – zauważa.

Jeszcze jedno urządzenie

Defibrylator ma też trafić na wyposażenie Urzędu Gminy w Krzyżanowicach, w razie potrzeby będzie dostępny dla mieszkańców. – Sprzęt jest w trakcie przekazywania – mówi wójt Utracki. Będzie to defibrylator AED, czyli urządzenie, które za pomocą poleceń głosowych i wizualnych przeprowadzi przez procedurę bezpiecznej defibrylacji. Dzięki temu może być wykorzystywany przez osoby bez wykształcenia medycznego.

(mad)

  • Numer: 41 (1373)
  • Data wydania: 09.10.18
Czytaj e-gazetę