Niedziela, 24 marca 2019

imieniny: Gabriela, Marka, Gabora

RSS

Mniej stresu i formalności. Sąd promuje mediacje

09.10.2018 00:00 red

Sąd Rejonowy w Raciborzu oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu zapraszają na otwarty wykład: „Poznaj mediację – pozasądową metodę rozwiązywania sporów”.

Wykład odbędzie się 18 października 2018 roku o godz. 17.00 w bibliotecznej Czytelni Naukowo – Oświatowej przy ul. Rynek 12. Poprowadzą go: Marzena Korzonek – prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu, sędzia w sprawach cywilnych oraz dr Patryk Kujan, kurator sądowy i mediator.

– Mediacja jest tanią, poufną, szybką i dobrowolną metodą rozwiązywania sporów, z pomocą bezstronnego mediatora, mniej stresującą i mniej formalną niż proces w sądzie – informuje M. Korzonek. Jest zalecana w większości sporów: cywilnych, rodzinnych, gospodarczych, rówieśniczych i karnych. Co najistotniejsze – ugoda zawarta przed mediatorem po jej zatwierdzeniu przez sąd, podlega wykonaniu tak jak jego orzeczenie.

Wykład odbędzie się w Międzynarodowym Dniu Mediacji, w ramach obchodów Tygodnia Mediacji (od 15 października do 19 października). Oprócz wykładu otwartego zaplanowano też (16 października) debatę wewnętrzną, podczas której m. in. zostaną omówione praktyczne aspekty stosowania mediacji. – Debata i wykład odbywające się w Bibliotece Publicznej w Raciborzu stanowią inaugurację współpracy między instytucjami. Podejmowane będą działania na rzecz edukacji prawnej i podnoszenia świadomości prawnej – tłumaczy M. Korzonek. Podpisane zostanie porozumienie o współpracy Sądu Rejonowego w Raciborzu oraz Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej przez Marzenę Korzonek i Małgorzatę Szczygielską – dyrektor biblioteki.

(oprac. m)


W Tygodniu Mediacji...

...zaplanowano szereg ciekawych inicjatyw. Sąd zaprasza na dyżury mediatorów w Sądzie Rejonowym w Raciborzu, w pokoju nr 19 na parterze oraz na dyżur mediatorów 19 października 2018 roku, który odbędzie w Klubie dla Młodzieży Strefa przy ul. Żółkiewskiego 22. 17 października 2018 roku odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 1 na Ostrogu pogadanka pt. „Mediacja w szkole – sposób na rozwiązywanie szkolnych konfliktów” i symulacja mediacji rówieśniczej. Szczegóły na stronie internetowej: www.raciborz.sr.gov.pl.

  • Numer: 41 (1373)
  • Data wydania: 09.10.18
Czytaj e-gazetę