Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 39 (1371) Data wydania: 25.09.18
Czytaj e-gazetę

Magiczne wydarzenie na jubileusz Tetraedru

W dniach od 5 do 7 października w Raciborzu odbędzie się I Ogólnopolski Festiwal Teatralny, który organizowany jest z okazji jubileuszu 25–lecia Teatru Tetraedr. O potrzebie zorganizowania przedsięwzięcia oraz jego przekazie rozmawiamy z reżyserką a przy tym gospodynią wydarzenia, Grażyną Tabor.

– Gdyby przyszło pani, tak na szybko, podsumować swoje osiągnięcia to jak rozłożyłaby na nich najważniejsze akcenty?

– Moim największym osiągnięciem jest to, że Tetraedr utrzymał się przez tyle lat. I to, że nie straciłam miłości, nienasycenia i pasji do teatru. Ludzie, którzy wyszli z mojego, teatru robią interesujące rzeczy. Mateusz Iwulski, który mieszka obecnie w Berlinie, zajmuje się sztuką performatywną, Tomek Solich to aktor, twórca ciekawych projektów artystycznych; Mateusz Przyłęcki – świetny aktor i reżyser, Magda Grąziowska – doskonała aktorka; Elwira Surdy – dziennikarka TVP 3, Kamila Besz– dziennikarka radia Vanessa, organizatorka ciekawych przedsięwzięć artystycznych, Michał Fita – dyrektor ośrodka kultury w Kuźni Raciborskiej. Nie sposób wymienić wszystkich, ale warto wymienić choćby z nazwiska: Annę Jegerską, Piotra Dominiaka, Asię Nitefor, Kasię Janusz i wielu innych wartościowych ludzi. Oprócz tego, że tworzę teatr w Raciborzu, to współpracuję z różnymi innymi teatrami w Polsce, m.in. z Małopolskim Instytutem Kultury w Krakowie, Festiwalem Brave Kids, Stowarzyszenie Pieśni Kozła z Wrocławia, A3 Teatrem z Podlasia, Firmą Pathways z Krakowa. Angażuję się w interesujące projekty, ale też praktykuję jogę, która jest moją miłością i poza teatrem, sposobem na życie (joga B.K.S iyengara).

– W takim razie czy festiwal teatralny jest w pewnym sensie ukoronowaniem stawianych przez panią celów?

– Poniekąd tak. Pokażemy spektakle teatrów, z którymi się przyjaźnimy i współpracujemy od wielu lat. Ze względów finansowych nie mogłam sobie pozwolić na zaproszenie wielu innych równie wybitnych teatrów niezależnych. Zapewniam jednak, że spektakle, które państwo zobaczą, będą bardzo osobistą wypowiedzią komentującą rzeczywistość: Teatr Brama z Goleniowa, Teatr Figur z Krakowa, Teatr Zatrzymać Obrotówkę z Krakowa, Teatr Monitoring z Jastrzębia–Zdroju, Arti Grabowski – to wszystko marki same w sobie. Oprócz spektakli odbędzie się m.in. tradycyjna potańcówka, organizowana przez odłam ze Śląska folkowego, który nazywa się Rube Świnie. Będzie też koncert prowadzony przez Teatr Brama z Goleniowa.

– Co chcecie przekazać widowni?

– Będzie to wydarzenie pokazujące wysoką i alternatywną kulturę. Zapraszamy wszystkich, nie tylko mieszkańców Raciborza. Z festiwalem wyjedziemy też w przestrzeń miasta, m.in. na rynek raciborski, gdzie wystąpi w sobotę Teatr Monitoring. Zaadaptujemy opuszczoną kawiarnię Tęczowa pod spektakl Teatru Krzyk oraz potańcówkę folkową. A w niedzielę zapraszamy na niecodzienny artystyczny spacer po mieście. Zabierzemy również naszych widzów w sentymentalną podróż po historii Tetraedru, zarówno naszą wystawą „Kto usta twe całował”, jak i filmem, opowiadającym 25–letnią historię naszego teatru.

– Czemu wybraliście taką formę na świętowanie jubileuszu Tetraedru?

– Świętujemy z przyjaciółmi i tym samym ściągamy do Raciborza interesujących artystów. Pragniemy, żeby ten festiwal stał się wydarzeniem cyklicznym. Wydarzeniem chcemy też poszerzyć grono odbiorców teatru, pokazać, że teatr może być naszym osobistym olśnieniem i inspiracją do ważnych refleksji.

– To nie my pójdziemy do teatru, to teatr przyjdzie do nas. Czy jest popyt na sztukę w Raciborzu?

– Jestem przekonana o tym, że tak. Uważam, że jest popyt na teatr, który dotyka istotnych spraw. Widzę to po ilości widzów, którzy pojawiają się na naszych i nie tylko naszych spektaklach. A to dobry znak.

– Liczycie na konkretną liczbę odbiorców?

Większość spektakli będzie grana z widownią na scenie. W sposób naturalny liczba miejsc będzie ograniczona. Chcemy bliskości aktora z widzem oraz stworzenia przestrzeni na rozmowy o teatrze w przerwach między spektaklami.

– Festiwal będzie swoistą reklamą dla Tetraedru. Chcecie też zachęcić raciborzan do przystąpienia do Waszej grupy?

– Tak, tzn. dwie nasze grupy są zamknięte, jednak niewykluczone, że powstanie nowa. Wszystkie osoby zainteresowane teatrem zapraszamy na warsztaty, które odbędą się w drugim i trzecim dniu festiwalu. Poprowadzą je najpierw Marek Kościółek, a potem Daniel Jacewicz. Po ich warsztatach aż chce się teatru, są fantastyczni!

– A właściwie, dlaczego warto przyjść na to wydarzenie?

– Warto przyjść, aby mieć wyobrażenie, jakie obecnie panują nurty w teatrze niezależnym, co się dzieje poza sztuką popularną. Żeby zobaczyć niektóre z tych teatrów, trzeba by było jechać chociażby na drugi koniec Polski. A to ważni dla tej dziedziny sztuki artyści. Przyjadą do nas i podczas trzech dni festiwalowych zaserwują nam intensywne przeżycia kulturalne.

Rozmawiał Dawid Machecki


PROGRAM I Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego,

1 października (poniedziałek)

• 19:00 Teatr Teatraedr, Racibórz – „Krwawe historie”. RCK, DK Strzecha, ul. Londzina 38

5 października (piątek)

• 17:00 Teatr Teatraedr, Racibórz – „Blaszany bębenek”. Sala widowiskowa RCK DK, ul. Chopina 21

• 18:00 wernisaż wystawy „Kto usta Twe całował”. Galeria I piętro, RCK, RDK, ul. Chopina 21

• 19:30 Teatr Brama, Goleniów – „Ghost Dance”. Sala widowiskowa RCK RDK, ul. Chopina 21

• 21:00 Potańcówka z zespołem „Rube świnie” z Katowic. Kawiarnia Tęczowa, ul. Długa 41 /RCK, RDK, ul. Chopina 21

6 października (sobota)

• 10:00 – 13:00 warsztaty teatralno–wokalne z Danielem Jacewiczem i Teatrem Brama. RCK RDK, ul. Chopina 21

• 15:00 Teatr Monitoring, Jastrzębie Zdrój „Bajczarz”. Rynek raciborski

• 16:30 premiera filmu „Czasokroplenie 1993–2018”. Sala widowiskowa RCK DK, ul. Chopina 21

• 17:30 Teatr Zatrzymać Obrotówkę, Kraków – „Sorok Dniej”. Sala kameralna RCK RDK, ul. Chopina 21

• 18:40 Arti Grabowski, Kraków – „Raport Panika”. Sala widowiskowa RCK DK, ul. Chopina 21

– 20:00 Teatr Brama, Goleniów – „Zabawa”. Kawiarnia Tęczowa, ul. Długa 41

• 21:00 Finał warsztatów: koncert sentymentalny, RCK, RDK, ul. Chopina 21

7 października (niedziela)

• 10:00 – 13:00 warsztaty teatralne z M. Kościółkiem i Teatrem Krzyk. RCK, RDK, ul. Chopina 21

• 12:00 – 13:00 sekretne miejsca Kamili B. – spacer miejski. Zbiórka: RCK, RDK, ul. Chopina 21

• 15:00 premiera filmu „Dzień pierwszy”, Studio Munka. Sala widowiskowa RCK RDK, ul. Chopina 21

• 16:00 Teatr Tetraedr, Racibórz, – „Gwoli jakiejś tajemnicy”. Sala widowiskowa RCK RDK, ul. Chopina 21

*Bilety w cenie 10 zł, warsztaty: 40 zł (zapisy na sekretariat@rck.com.pl, tel. 32 4123240). Honorowane są raciborskie karty: „Senior 60+” i „Rodzina +”.