Sobota, 25 maja 2019

imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny

RSS

Pałac Zwycięstwa i cicha nadzieja burmistrza… Zmiany jeszcze w tym roku?

11.09.2018 00:00 red.

Po zapowiedziach, konsultacjach, przedstawianiu koncepcji i zdobywania dofinansowań przyszedł czas na realizację. Kuźnia Raciborska w tym roku chce zmodernizować plac Zwycięstwa. Prawdopodobnie we wrześniu zostanie wyłoniona firma, która zajmie się zadaniem. – Ten plac od wielu lat nie miał szczęścia do realizacji. Była to zawsze inwestycja, która zaistniała w projekcie, a potem wylatywała na rzecz innych, ważniejszych zadań – komentuje burmistrz Paweł Macha.

Znajdujący się w centrum Kuźni Raciborskiej plac Zwycięstwa nie prezentuje się zbyt okazale, ma jednak się to zmienić. Przypomnijmy, nawierzchnia nowego placu ma zostać wykonana z kostki granitowej, łupanej, w różnych odcieniach szarości oraz kolorze piaskowym. Głównym motywem, który będzie układany z kostki to imitacja ,,Rybiej Łuski” oraz „Róży Wiatrów”, przy której na końcach głównych ramion przymocowane zostaną oświetlone litery, symbolizujące kierunki świata. W części południowo-wschodniej zaprojektowane będzie dojście do ,,Dębu Katyńskiego”. Na projektowanej nawierzchni w części południowej zamontowane zostaną żeliwne kratownice, w których montowane będą pochodnie podczas uroczystości. Ponadto ma znaleźć się też tam fontanna posiadająca 9 dysz oświetlanych lampami LED, umieszczonych na płasko w projektowanej nawierzchni – fontanna posadzkowa oraz poidełko, jak i dla ludzi tak i dla zwierząt. Zmian doczeka się też Pomnik Zwycięstwa. Wyczyszczone mają zostać zarówno płyty granitowe, jak i tablica. Wymiany doczekają się natomiast czterostopniowe schody oraz podstawa.

Zadanie za pół miliona

Do modernizacji dorzuciło się kilka instytucji. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach pomógł przy nasadzeniach drzew wokół, Instytut Pamięci Narodowej zobowiązał się do partycypowania w kosztach rewitalizacji pomnika. Natomiast do rewitalizacji placu uzyskano środki z Lokalnej Grupy Działania, resztę dołoży gmina. Całość szacuje się na 500 tys. złotych.

Gmina ma przystąpić na dniach do ogłaszania stosownego przetargu. Burmistrz jest pozytywnie nastawiony do wyłonienia firmy, mimo obecnie panujących problemów w tej materii w całej Polsce. – Wszystkie przetargi, które ogłaszamy, kończą się wyłonieniem wykonawcy – mówi.

Mam nadzieję...

Sporo wskazuje na to, że plac Zwycięstwa jeszcze w tym roku zmieni swoje oblicze. – Mam cichą nadzieję, że do końca września wejdą koparki – zdradza „Nowinom Raciborskim” wójt Paweł Macha.

(mad)

  • Numer: 37 (1369)
  • Data wydania: 11.09.18
Czytaj e-gazetę