Poniedziałek, 1 czerwca 2020

imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany

RSS

Gwiazda telewizyjna na otwarciu raciborskiej Strefy Rodzica

11.09.2018 00:00 red.

Przedsiębiorstwo budujące zbiornik Racibórz pomogło lecznicy przy Gamowskiej. Firma Budimex stworzyła na oddziale pediatrycznym Szpitala Rejonowego im. Dra J. Rostka w Raciborzu Strefę Rodzica, czyli miejsce, gdzie rodzice oraz ich pociechy mogą spędzać wspólnie czas. Oficjalne otwarcie nastąpiło w piątek 31 sierpnia.

Celem projektu „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom” jest stworzenie specjalnych miejsc na dziecięcych oddziałach polskich szpitali, przyjaznych rodzicom i małym pacjentom. Program popularyzuje ideę przebywania opiekunów ze swoimi pociechami podczas walki z chorobą. Badania naukowe dowodzą, że dla małego pacjenta bardzo ważne jest, aby w procesie leczenia nie rozstawać się ze swoimi rodzicami. Ich stała obecność daje młodemu człowiekowi poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza stres i skraca proces hospitalizacji nawet o ponad 30 procent co realnie przyspiesza powrót dziecka do zdrowia.

Do tej pory Strefy Rodzica powstały w 25 miastach w Polsce, ostatnio w Suwałkach, Grodzisku Mazowieckim, Siedlcach, Biskupcu i w Warszawie. Teraz przyszedł czas na Racibórz. Zazwyczaj na takie pomieszczenia aranżowane są korytarzowe wnęki oddziałów szpitalnych, nieużytkowane pomieszczenia czy przydzielone do tego celu sale. Wnętrza są aranżowane, remontowane i wyposażane w odpowiednie meble po to, by dzieci i ich rodzice mogły spędzać więcej czasu razem. W przypadku raciborskiego szpitala wyremontowano dotychczasową świetlicę. Wymieniono instalacje, położono nową podłogę. Ściany natomiast pomalowano w marynarskim klimacie. Ponadto w pokoju znalazł się wielofunkcyjny kolorowy domek, zamykane szafki, stoły, krzesła oraz miękkie, łatwo zmywalne sofy. W oknach natomiast zamontowano dopasowane do kolorystyki całego pomieszczenia żaluzje. Co więcej, odpowiadając na zapotrzebowanie szpitala, firma Budimex zdecydowała się wyposażyć w nowe krzesła wszystkie sale chorych na oddziale dziecięcym.

W ramach otwarcia, do raciborskiego szpitala zawitał Dariusz Wardziak, znany jako „Darek Stolarz”, czyli gwiazda programu „Domowe rewolucje”*. Przybył do raciborskiej lecznicy nie tylko, po to, aby uświetnić to wydarzenie swoją osobą, ale również ofiarował nowo otwartej Strefie Rodzica własnoręcznie zdobione klocki. W rozmowach zauważał, że nie jest to duża pomoc, ale bardzo chętnie włącza się w takie działania, mimo tego, że nie ma dużo wolnego czasu.

(mad)


*Domowe rewolucje to program gdzie fachowcy pod przewodnictwem prowadzącej Doroty Szelągowskiej odmieniają mieszkania Polaków. Program emitowany jest równolegle na antenie TVN oraz HGTV Home & Garden.


Ryszard Rudnk, dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu

Cieszę się, że takie inicjatywy są, że niektóre firmy widzą potrzebę pomagania. Szpital nie ma za wiele pieniędzy na takie zadania, w pierwszym rzędzie zajmujemy się leczeniem, inwestycjami czy sprzętem. Liczę też na to, że będzie to też sygnał dla innych firm. Każda kwota, którą ktoś może przeznaczyć na szpital czy jego otoczenie jest dla nas pomocna. Tym bardziej, że jest to instytucja, która służy społeczeństwu, stąd powinniśmy dbać o to, jako o dobro wspólne.

Marek Kurpis, wicestarosta

Z punktu widzenia promocyjnego to okazuje się, że Budimex ma bardzo dużą wrażliwość społeczną. Dzięki tej strefie rodzice mogą przebywać z dzieckiem, a to jest bardzo istotne. Cieszę się, że w naszym raciborskim szpitalu zrealizowane zostało to zadanie.

Jacek Micuła, szefuje oddziałowi pediatrycznemu Szpitala Rejonowego w Raciborzu.

Cieszymy się bardzo, że w naszym szpitalu dzięki firmie Budimex otwieramy Strefę Rodzica, gdyż każda choroba dziecka i konieczność hospitalizacji jest dużym doświadczeniem, zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Bardzo ważna jest obecność rodzica podczas hospitalizacji pociechy, badania lekarskiego, wykonywania wszelkich zabiegów i procedur lekarskich czy pielęgniarskich. Zmniejsza to stres dziecka, zwiększa poczucie bezpieczeństwa, a nawet skraca okres hospitalizacji.

  • Numer: 37 (1369)
  • Data wydania: 11.09.18
Czytaj e-gazetę