Czwartek, 4 czerwca 2020

imieniny: Franciszka, Karola, Gościmiła

RSS

Nagle zostali kalekami. SĄSIEDZI i GWIAZDY Chcą im pomóc

11.09.2018 00:00 red.

Roman Makulik – szef BraxTonu, LKS Raszczyce i ludzie dobrej woli chcą pomóc dwóm młodym mieszkańcom Raszczyc, którzy zostali kalekami. Planowana jest dwudniowa impreza dożynkowa, gdzie gwiazda – zespół Piersi, publicznie przekaże swe honorarium na szczytny cel. W podraciborskiej wsi szykuje się wzruszające wydarzenie.

Życie dwóch zdrowych i młodych mężczyzn z Raszczyc nagle zmieniło się w piekło. Kamil Gembalczyk ma 22 lata. 11 sierpnia 2017 spędzając czas z kolegami na basenie uległ nieszczęśliwemu wypadkowi. Przez wiele miesięcy Kamil walczył o życie. Ostra niewydolność oddechowa związana z niestabilnym złamaniem trzonu kręgosłupa doprowadziła do uszkodzenia rdzenia i niewydolności krążenia. Podłączony do respiratora Kamil przeżywał nawracające się infekcje, gorączkę, zaburzenia oddechowo–krążeniowe. Gdy tylko jego stan się polepszył, trafił do szpitala w Reptach. W lutym tego roku wypisano go do domu. Teraz przechodzi powolną rehabilitację. Zakup niezbędnych rzeczy jak: materac przeciwodleżynowy, wózek, przeróżne leki, plastry, itd rujnują rodzinny budżet.

Przemek Malinowski jest starszy od Kamila o 10 lat. W marcu 2013 roku jako zdrowy młodzieniec mający swoje marzenia i plany na przyszłość nagle źle się poczuł. Z dnia na dzień było gorzej, „tracił się” na oczach rodziców. Przeszedł ostre, rozsiane zapalenie mózgu, rdzenia kręgowego oraz zapalenie wielonerwowe, wskutek czego doznał kurczowego porażenia czterokończynowego. W dalszym ciągu zmaga się z niedowładami oraz nasilonymi zaburzeniami czucia głębokiego i powierzchniowego. W znacznym stopniu utrudnia mu to powrót do zdrowia. Obecnie porusza się z pomocą sprzętu rehabilitacyjnego, a na co dzień wymaga pomocy drugiej osoby. Choroba wymaga ciągłego leczenia i rehabilitacji, generujących wysokie koszty.

Dla obu cierpiących, ludzie wielkiego serca z Raszczyc szykują akcję podczas uroczystości dożynkowych. Myślano nawet by sprowadzić na charytatywny występ jedną z legend polskiej sceny muzycznej – zespoł Piersi. Choć plan był bliski realizacji to ostatecznie – na razie – nie doszedł do realizacji.

(red)


Zagrają dla Przemka i Kamila

LKS Raszczyce i firma Braxton przy współudziale ks. proboszcza z Raszczyc i wójta gminy Lyski zapraszają na wyjątkowe Dożynki 2018*. Patronatem objęły je Radio Vanessa i „Nowiny Raciborskie”

Sobota 22 września

• 20.00 Dyskoteka w hali namiotowej połączona z koncertem Mandaryny

Niedziela 23 września

• 14.00 – Przemarsz korowodu do kościoła z mażoretkami i orkiestrą dętą. Zbiórka przy ośrodku zdrowia. Po nabożeństwie (ok. 15 minut) przemarsz na boisko LKS Raszczyce, tam w programie:

• występ Miejskiej Orkiestry Dętej z Rybnika i mażoretek

• występy dzieci ze szkoły i przedszkola w Raszczycach

• koncert Mirka Jędrowskiego z zespołem

• gwiazda wieczoru: Karpowicz Family

• pokaz sztucznych ogni

Myślą Przewodnią dożynek jest akcja charytatywna dla wsparcia Przemka i Kamila – młodych mieszkańców Raszczyc ciężko poszkodowanych przez los.

*program roboczy może ulec zmianie

  • Numer: 37 (1369)
  • Data wydania: 11.09.18
Czytaj e-gazetę