Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 36 (1368) Data wydania: 04.09.18
Czytaj e-gazetę

Ogrzewanie z nowinami: Jak w prosty sposób obniżyć koszty ogrzewania?

Rachunki za ogrzewanie są jednym z największych obciążeń finansowych każdego gospodarstwa domowego. Istnieją jednak sposoby na to, by je obniżyć. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, które nie wymagają ponoszenia nadmiernych kosztów.

Wietrz z głową

Niby oczywiste, a nie zawsze o tym pamiętamy. A rada jest ważna: zakręć kaloryfery zanim zaczniesz wietrzyć! Odkręcisz je po zamknięciu okien. Wietrz często i krótko – optymalnie zaleca się wietrzyć pomieszczenie 2–3 razy dziennie (rano, popołudniu i wieczorem) przez okres około 5 minut.

Dostosuj temperaturę do pomieszczeń

Nie ma sensu ogrzewanie całej nieruchomości do jednej temperatury. Tradycyjnie uznaje się, że w łazience powietrze powinno być ogrzane do 22 stopni. W pokoju dziennym powinno być 20 stopni, a w sypialni około 17. Różne szacunki pokazują, że obniżenie o jeden stopień temperatury w mieszkaniu lub domu skutkuje obniżeniem zapotrzebowania na energię cieplną o 5 – 6 proc. rocznie. Warto też pamiętać, że zbyt wysoka temperatura powietrza w domu powoduje nie tylko wzrost kosztów, ale i negatywnie działa na zdrowie domowników. Trzeba jednak mieć na uwadze, że temperatura uznawana za komfortową jest różna w przypadku różnych osób.

Nie zasłaniaj grzejników

Nie zasłaniaj grzejników meblami i nie susz na nich prania, bo zasłonięte grzejniki powodują nawet 20 proc. obniżenie efektywności ich funkcjonowania. Grzejnik powinien oddawać ciepło do pomieszczenia bez przeszkód. Z kolei meble powinny znajdować się w odległości co najmniej 10 cm od grzejnika, co umożliwi swobodne przenikanie ciepła do pomieszczenia i nie spowoduje jego utraty.

Zainwestuj w folię

Jedyną stroną, od której grzejnik powinien być odizolowany, jest ściana zewnętrzna. Warto zainwestować więc w ekrany zagrzejnikowe. W marketach budowlanych można kupić taką specjalną srebrną folię i po prostu zamontować ją na ścianie za kaloryferem. Spełnia ona dwie funkcje: odbija promieniowanie cieplne umożliwiając efektywniejsze nagrzewanie powietrza. Z drugiej strony stanowi izolację ograniczającą wypromieniowywanie ciepła w ścianę zewnętrzną budynku, która z założenia jest chłodniejsza.

Zasłonić? Odsłonić?

Zasada jest prosta. Jeśli świeci słońce, to warto odsłonić wszystkie firanki, zasłony, żaluzje czy rolety i pozwalać światłu wpadać do pomieszczeń. Za to gdy robi się ciemno? Zasłony i żaluzje obniżą rachunek za ogrzewanie. Będą one stanowiły kolejną barierę dla uchodzącego z mieszkania ciepła, co pozwoli na oszczędności.

Uszczelnij drzwi i okna

Umożliwi to stworzenie dodatkowej bariery ochronnej przed wydostaniem się ciepła na zewnątrz. Należy zamknąć wszystkie okna i przejechać wokół nich dłonią, aby sprawdzić czy gdzieś nie wieje. Jeśli wieje, to warto dokupić uszczelkę i nakleić na brzeg futryny okiennej.

Ciepły dywan...

Nie każdy ma ogrzewanie podłogowe. Tymczasem przy podłodze zawsze jest najzimniej. Potwierdzą to szczególnie zmarzluchy. Dlatego warto stosować dywany, dywaniki, pledy – wszystko, co w jakim stopniu izoluje. W cenie będą też ciepłe kapcie.

... i ciepłe ubranie

Zima to jednak zima. Trudno paradować po mieszkaniu czy domu w koszulce z krótkim rękawkiem. Każdy stopień różnicy w temperaturze pomieszczenia oznacza wzrost lub spadek kosztów. Zamiast chodzić w cienkim ubraniu i doprowadzać temperaturę np. do 24 stopni, warto założyć na siebie coś nieco cieplejszego i zadowolić się niższą temperaturą. Oszczędności będą naprawdę zauważalne.

Wilgoć podnosi koszty ogrzewania

Jeśli w naszym domu czy mieszkaniu wzrasta poziom wilgoci, to trudniej je ogrzać, a organizm ludzki myśli, że jest zimniej. Aby temu zapobiec nie gotujmy dań bez przykrycia. Nadmiernej ilości wilgoci unikniemy również skracając czas kąpieli.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Poddawaj system urządzeń grzewczych regularnej kontroli – gdy usłyszysz płynącą w grzejnikach wodę lub poczujesz, że temperatura grzejnika jest nieregularna, jak najszybciej zdecyduj się na jego odkamienianie. To samo dotyczy także innych urządzeń grzewczych – dzięki temu nie tylko koszty energii będą niższe, ale i ich żywotność będzie przedłużona. Pamiętaj również o systematycznym czyszczeniu grzejnika oraz zwracaniu uwagi czy nie pojawiają się na nim rysy – uszkodzenie powłoki termicznej kaloryfera może powodować jego korozję oraz doprowadzić do przecieków. Co ważne – grzejniki należy regularnie odpowietrzać.

oprac. (mak)