Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (1354) Data wydania: 29.05.18
Czytaj e-gazetę

Racibórz na marginesie. Bo jest potulny i zapomniany

Prawnik i pracownik naukowy z przeszłością w administracji rządowej PiS–u w roli wojewody – Tomasz Pietrzykowski spotkał się z raciborzanami w Klubie Obywatelskim. Mówił o Kaliguli, nadchodzących wyborach i demontażu państwa prawa.

25 maja w Zamku Piastowskim odbyło się spotkanie Klubu Obywatelskiego, którego temat „O rządach prawa, demokracji i nie tylko” – miał skłonić uczestników do refleksji i zachęcić ich do dyskusji. Na wstępie posłanka Gabriela Lenartowicz, pełniąc w tym dniu rolę gospodarza spotkania, przypomniała wszystkim zgromadzonym o imponujących osiągnięciach profesora Tomasza Pietrzykowskiego z zakresu prawa, tym samym uzasadniając wybór jego osoby, jako eksperta w tej dziedzinie. Gość aktualnie związany jest ze stolicą Śląska, ale wychował się w Raciborzu.

Po trwającej niemal dziesięć minut prezentacji, nastąpiła część merytoryczna spotkania – pani Lenartowicz poprosiła profesora o wyrażenie swojej opinii nt. stanu praworządności w Polsce w kontekście opinii międzynarodowej oraz problemów z jakimi musi się zmagać obywatel żyjący w praworządnym kraju. Tomasz Pietrzykowski starał się odpowiedzieć na pytanie, wychodząc od idei państwa praworządnego – najbardziej wartościowego wytworu, którego zadaniem jest stawianie granic zarówno rządzącym, jak i obywatelom. W swoim wywodzie przywołał rok 2015, który pokazał stopniowe demontowanie tych zabezpieczeń (mowa o Trybunale Konstytucyjnym). Odwołał się także do dość wyrazistego przykładu z historii – postaci Kaliguli, cesarza rzymskiego, znanego ze swych okrutnych posunięć nie tylko wobec senatorów, ale także zwykłych ludzi. To porównanie miało uświadomić zgromadzonym, że rządzący, przekraczając pewne granice, nie zawaha się przekroczyć kolejnych. Historia lubi się przecież powtarzać.

Kolejnym aspektem poruszonym na spotkaniu była sprawa obywateli i ich ochrony przed nadużywaniem władzy przez rządzących. Według profesora to karta wyborcza jest narzędziem, dzięki któremu społeczeństwo może się bronić.

Poruszono również temat aktywności samorządów i tego, na ile mogą pomóc obywatelom w tej nierównej walce z władzą. Zastanawiano się również nad miejscem Raciborza na mapie regionu, które według profesora jest marginalne ze względu na: „potulność”, „zbytnią koncentrację na sobie” i „niedostateczne domaganie się tego, by o nim pamiętano”.

Następnym etapem spotkania były pytania publiczności. Jeden z uczestników zachęcił profesora do wyobrażenia sobie sytuacji politycznej, w której to nowa władza będzie musiała „odkręcić” zmiany wprowadzone przez starą. Według Tomasza Pietrzykowskiego nowe rządy będą miały możliwość, by przemyśleć na nowo to, co stało się przed 2015 rokiem, dochodząc tym samym do wniosku, że reformy są potrzebne, ale ich skutek może mieć charakter destruktywny. Następnie głos zabrał Pan Wacław, który zapytał o reprywatyzację na Śląsku. Jak sam przyznał: „Jestem normalnym obywatelem, który zderzył się z tą okrutną realnością”, dodając po chwili „w sądownictwie jest ordynarna korupcja! Chciałbym, żeby Pan się do tego ustosunkował!”. Profesor przywołał historię koncernu Giesche, w sprawie którego przedsięwzięto odpowiednie kroki. Z kolei pani Lenartowicz ograniczyła się do komentarza: „W swojej sprawie może się Pan zwrócić do prokuratora generalnego”.

W wydarzeniu poruszono także kwestię tabloidyzacji debaty publicznej oraz ochrony zwierząt. RB