Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 20 (1352) Data wydania: 15.05.18
Czytaj e-gazetę

Bieńkowicka szkoła emanuje pozytywnymi wartościami

Festiwal Pozytywnych Wartości już w swej nazwie skrywa szlachetne przesłanie, z którym świetnie komponuje się motto św. Stanisława Kostki „Do wyższych rzeczy zostałem stworzony i dla nich powinienem żyć”. Uzupełnia je zaś trafna opinia dyrektora SP w Bieńkowicach Dariusza Krawczyka, który uważa, że szkoła nie tylko uczy, ale i wychowuje.

Szerząc ideę wolontariatu, bieńkowicka placówka oświatowa cyklicznie, od ośmiu lat organizuje imprezę propagującą pozytywne wartości, przy okazji wyróżniając osoby zarówno młode, jak i dorosłe, które konsekwentnie wdrażają je w życie. W tym roku na swego patrona organizatorzy obrali św. Stanisława Kostkę, patrona dzieci i młodzieży.

Przepełnione radością, śpiewem i dobrą energią wydarzenie tradycyjnie odbywa się z udziałem przedstawicieli władz samorządowych gminy, nauczycieli i uczniów również z zaprzyjaźnionej szkoły w Haci, a także wychowanków i pracowników placówek opiekuńczo–wychowawczych dla osób niepełnosprawnych w Raciborzu, Wodzisławiu Śląskim, Kędzierzynie–Koźlu, Rybniku i Jastrzębiu-Zdroju.

Patronat nad festiwalem objęli biskup ks. Andrzeja Czaja, reprezentowany przez bieńkowickiego proboszcza ks. Krystiana Giemzę oraz wójt gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki, którym organizator imprezy, katecheta Marcin Jędorowicz wręczył statuetki Przyjaciela Pozytywnych Wartości „Kostki Wartości”. Kapituła festiwalu przyznała je również: Raciborskiemu Centrum Kultury, Magdalenie i Andrzejowi Ochmanom, Józefowi Kowolowi, Jolancie i Rudolfowi Kurzidemom, Marcie i Patrykowi Restlom, Joannie Kubik, Magdalenie i Stefanowi Fichnom, Karinie i Szymonowi Strzedułom, Justynie i Marcinowi Szemaindom, Dorocie Bernadzik, Weronice i Rolandowi Popelom, Robertowi „Mycha” Herbutowi, Kacprowi Gudzikowskiemu, ks. dziekanowi Norbertowi Wonsowi, ks. dziekanowi Zbigniewowi Gajewskiemu, o. Witoldowi Trawce, s. Salome Alicji Batkiewicz, s. Rut Ewie Rzytki, Agacie Marszałek, ks. Zbigniewowi Cieśli, Andrzejowi Pałce, Franciszkowi Mandryszowi, Rafałowi Wajnerowi, Ewie Konopnickiej, Stanisławowi Chrobokowi, Marii Szymanowskiej, Darii Wieczorek i Walterowi Witeczkowi.

Podczas festiwalu prezentowali się laureaci oraz grupy przedszkolne wyróżnione w konkursie muzycznym, a także wręczono nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego i literackiego. W drugiej części zorganizowano szereg warsztatów.

Gościem specjalnym była pedagog z Pszczyny Weronika Zawisza–Grzanka, która uświadomiła rodzicom „Jak rozmawiać z dzieckiem, nastolatkiem w domu”. – Świat idzie do przodu, dziś już wiemy, że metodą nakazu i łamania charakterów być może osiągniemy swój cel, ale nie spowodujemy zmiany u dziecka i przede wszystkim zburzymy w nim świadomość, że stoimy obok niego. Dlatego jest prosta zasada: przekazując nawet najgorszą treść, gorzką prawdę, należy pamiętać, że każdy potrzebuje doświadczenia wewnętrznego przynajmniej malutkiego sukcesu, żeby odwołać się do czegoś, co jest dobre w człowieku i na tej płaszczyźnie zbudować relacje. Bo problem w tym czy chcemy mieć relacje czy tylko rację? A odpowiedź jest oczywista – przekonuje pani pedagog.

(ewa)