Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 15 (1347) Data wydania: 10.04.18
Czytaj e-gazetę

Anna Kaszuba, założycielka biblioteki

Kobiety gminy Nędza

Biblioteka została założona 1 sierpnia 1958 r. Jak wspomina Anna Kaszuba, na początku wypożyczalnia mieściła się w kancelarii kierownika szkoły. – To były tylko cztery regały, 300 książek, które przekazała Biblioteka Powiatowa w darze naszej bibliotece. Zbiory się jednak szybko rozrastały. W 1959 r. udało się uzyskać pomieszczenie w budynku, który dawniej należał do parafii, i biblioteka stawała się coraz większa – wspomina pani Kaszuba i dodaje, że był taki czas, że czytelnictwo w Nędzy sięgało 31 proc., to około 900 czytelników! Sytuacja obecnie nie do pomyślenia.

Doceniana i nagradzana

Pani Anna była wielokrotnie nagradzana za swoją pracę w powiecie i województwie. Liczne nagrody otrzymała też prowadzona przez nią kronika biblioteki, która otrzymała nawet pierwsze miejsce w konkursie kronik w województwie opolskim.

O czytelnikach

– Wtedy były inne czasy. Nie było komputerów, trzeba było szukać informacji w bibliotece. Starsi czytali przeważnie kryminały. Młodzież czytała lektury, nie było takich skrótów, jakie teraz młodzież wyszukuje w internecie – wspomina bibliotekarka.

30 lat pracy

– Ponad 30 lat tu pracowałam. Mimo, że biblioteka była mała, od początku prężnie działała. Było to centrum życia kulturalnego, bo naprawdę nie było wtedy nic więcej, nawet domu kultury jeszcze nie było. Organizowaliśmy różne spotkania dla mieszkańców. Odwiedził nas Rusinek, Naborowska, a nawet Magdalena Samozwaniec – wspomina A. Kaszuba. – Oprócz biblioteki w Nędzy, zorganizowałam jeszcze filię w Babicach i dwa punkty biblioteczne, w Łęgu i w Górkach Śląskich. Myślę, że trochę się do tego rozwoju kultury w Nędzy przyczyniłam. Ale najbardziej mi się podobało to, że na co dzień pracowałam z ludźmi – podsumowuje uczestniczka projektu „Kobiety gminy Nędza”.

red