Poniedziałek, 21 października 2019

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

OSP Rudyszwałd: Już wkrótce najnowsza remiza i najstarszy samochód

03.04.2018 00:00 red

Z niecierpliwością strażacy OSP Rudyszwałd oczekują na nową remizę, do której przeniosą się jeszcze w tym roku. Jednostka istnieje od 1924 r., obecnie liczy 55 członków, w tym 33 przygotowanych do udziału w akcjach, sześciu honorowych i 15 wspierających. W strażackim teamie jest siedem kobiet, a weteranami – seniorami są m.in. Józef Basista i Paweł Bilik.

W szeregach OSP Rudyszwałd są też druhny i druhowie tworzący 12-osobową mieszaną drużynę młodzieżowa, którą opiekuje się Piotr Głowacz, a także drużyna starsza tworzona przez sześciu mężczyzn.

Tradycyjnie jednostka była gospodarzem zawodów o Puchar Prezesa OSP Rudyszwałd, a także wraz z KGW współorganizatorem imprezy na zakończenie lata – popularnego kartofelfestu. W ramach profilaktyki przeciwpożarnowej odbyły się we wsi cztery pogadanki, w tym jedna dla miejscowych dzieci.

W zeszłym roku OSP Rudyszwałd uczestniczyła w 17 akcjach ratowniczych – pięciokrotnie w gaszeniu pożaru a 12 razy w likwidacji miejscowych zagrożeń. Poza terenem gminy brała udział w usuwaniu skutków nawałnicy w Nędzy. Najczęściej do akcji wyjeżdżali: Konrad Nowak – 17 razy, Piotr Głowacz – 15 razy, Dawid Smołka – 11 razy, Marian Lamla – 9 razy, Krzysztof Szulik – 9 razy, Jozef Gąsior – 8 razy, Rafał Polak – 7 razy, Dawid Nowak i Tomasz Billy – po 6 razy.

Drużyna OSP Rudyszwałd w zawodach o Puchar Wójta zdobyła IV miejsce, a w zawodach o Puchar Prezesa OSP Rudyszwałd – II miejsce, natomiast oldboje w zawodach w Owsiszczach zajęli IX miejsce. Świetnie spisała się drużyna młodzieżowa, która w zawodach gminnych uplasowała się na V miejscu, a w zawodach CTIF w Krzyżanowicach wywalczyła I miejsce.

Strażacy z Rudyszwałdu, po Zabełkowie posiadają najstarszy samochód w gminie, średni magirus deutz, rocznik 1980. W ubiegłym roku wzbogacili się o bosak z wymiennymi końcówkami, siekierki Fiskars, piłę składaną, łańcuch i prowadnicę do piły, mundury, a także ufundowane przez jednego z druhów oświetlenie LED z boku i wewnątrz samochodu. Wielkie nadzieje pokładają w realizowanym wspólnie przez gminy Krzanowice i Krzyżanowice oraz pięć gmin czeskich projekcie „Ready to help”, z którego uda się doposażyć jednostkę w sprzęt i umundurowanie.

Strażacy z Rudyszwałdu angażują się też w życie społeczności lokalnej: włączają w organizację dożynek, a także współpracują ze strażakami z czeskich Kuźmic oraz KGW Rudyszwałd.

W tym roku zaplanowano przyjąć do jednostki sześciu nowych członków zwyczajnych, dwóch wspierających i sześciu druhów do drużyny młodzieżowej. Tradycyjnie odbędą się też zawody o Puchar Prezesa OSP Rudyszwałd. Konieczny jest zakup zestawu medycznego PSP R1, węży gaśniczych, pasów bojowych z atestem, latarek, a także umundurowania specjalnego, wyjściowego i dla młodzieżowej drużyny oraz środków ochrony osobistej. Remontu wymaga syrena alarmowa w remizie.

Z niecierpliwością oczekują też swojej nowej siedziby. Budynek Ośrodka Integracji Społecznej strażacy dzielić będą z sołtysem, KGW oraz mieszkańcami, z myślą o których powstanie tam świetlica. – W nowej remizie będą dwa garaże wraz z zapleczem gospodarczym i sanitarnym oraz miejsce spotkań zarządu. Obok wozu bojowego, znajdzie tam swoje miejsce pompa wysokowydajnościowa, znajdująca się również na wyposażeniu jednostki. – Na dzień otwarcia ośrodka zaplanowaliśmy 18 sierpnia. To będzie duża impreza – zapowiada prezes Dawid Smołka.

(ewa)


Zarząd OSP Rudyszwałd tworzą: prezes Dawid Smołka, wiceprezesa Krzysztof Szulik, naczelnik Konrad Nowak, zastępca naczelnika Piotr Głowacz, skarbnik Bernard Głowacz, sekretarz Piotr Pieczka, członek Sabina Wolnik-Krzyżok i gospodarz Dawid Nowak.

Komisja rewizyjna działa w składzie: przewodniczący Michał Liszka, sekretarz Andrzej Piegza i członek Marian Nawrat

  • Numer: 14 (1346)
  • Data wydania: 03.04.18
Czytaj e-gazetę