Piątek, 6 grudnia 2019

imieniny: Mikołaja, Jaremy, Leontyny

RSS

OSP Chałupki: Młodzi nie boja się wyzwań

03.04.2018 00:00 red

Najmłodszą jednostką w gminie Krzyżanowice jest OSP Chałupki. Powstała w 1969 r., a więc w przyszłym roku obchodzić będzie jubileusz 50-lecia swego istnienia.

Tworzy ją 26 członków zwyczajnych i dziewięcioro wspierających, w sumie 35 strażaków. W swoich szeregach OSP Chałupki ma także cztery kobiety oraz 11 druhów mieszanej drużyny młodzieżowej. W minionym roku wyróżnieni zostali dwaj strażacy: posiadający przeszkolenie ratownika medycznego i płetwonurka Radosław Topa oraz Paweł Maciąg.

OSP Chałupki uczestniczyła w 14 wyjazdach ratowniczych, a więc w jednym więcej niż w 2016 r. Strażacy wzywani byli przede wszystkim do likwidacji miejscowych zagrożeń. Najczęściej w akcjach brali udział: Rafał Kurek – 11 razy, Daniel Kania – 10 razy, Sławomir Hoszek – 10 razy, Paweł Kurek – 7 razy, Paweł Maciąg i Mirosław Krupa po 6 razy oraz Bartosz Zając – 5 razy.

Drużyna z Chałupek w tamtym roku zajęła IX miejsce w Gminnych Zawodach Strażackich o Puchar Wójta Gminy, a drużyna młodzieżowa VIII miejsce w Międzynarodowych Zawodach Strażackich CTIF w Krzyżanowicach. Był to nie lada wyczyn młodzieży, która zebrała się i przygotowała do współrealizacji w tydzień.

OSP Chałupki dysponuje jednym, średnim wozem strażackim star 244 i marzeniem strażaków – jak podkreśla naczelnik Sławomir Hoszek – byłoby pozyskanie nowego pojazdu.

W ubiegłym roku jednostka doposażyła się w kurtynę wodną i rozdzielacz, a w ramach prac społecznych uporządkowano plac przed remizą, posprzątano wiaty przy Wiejskim Centrum Sportu i Rekreacji, a także udzielono pomocy przy organizacji spływu kajakowego oraz jarmarku na granicy, gdzie strażacy od wczesnych godzin rannych kierowali ruchem.

OSP Chałupki w tym roku powiększyła się o trzech członków zwyczajnych, w tym jedną kobietę. Zaplanowano zakup nowej piły łańcuchowej, umundurowania i środków ochrony osobistej, a także mundurów koszarowych dla drużyny młodzieżowej oraz dwóch mundurów galowych. Strażacy przymierzają się też do naprawy wjazdu do garażu remizy, pogadanek o tematyce przeciwpożarowej i z zakresu bezpieczeństwa w szkole i na zebraniu wiejskim, a także wsparcia organizatorów tegorocznego jarmarku na granicy oraz spływu kajakowego. Przed nimi też duże wyzwanie – przygotowanie Zawodów Gminnych o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice.

(ewa)


Zarząd OSP Chałupki: prezes Bartosz Zając, wiceprezes i naczelnik Sławomir Hoszek oraz wiceprezes Rafał Kurek

Komisja rewizyjna: przewodniczący Roman Mucha, sekretarz: Marcin Pośpiech i członek Rajmund Malcharek

  • Numer: 14 (1346)
  • Data wydania: 03.04.18
Czytaj e-gazetę