Czwartek, 17 października 2019

imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli

RSS

Co z ul. Koniewa w Łęgu, co z Drzymały w Nędzy?

03.04.2018 00:00 red

Władze gminy Nędza wystąpiły z zapytaniem do Instytutu Pamięci Narodowej o to, czy ul. Koniewa w Łęgu jest objęta ustawą dekomunizacyjną. Na mocy nowego prawa zmieniono już wiele nazw ulic, które upamiętniały komunizm. 

Iwan Koniew był radzieckim dowódcą wojskowym, który w 1945 r. dowodził wojskami Armii Czerwonej, odpowiedzialnymi za zdobycie m.in. Raciborza. W czasie tych walk, oraz już po nich, miasto zniszczono w 85 procentach. W Rosji Koniew jest bohaterem, nad Wisłą i Odrą budzi mieszane uczucia.

Gmina Nędza wciąż nie ma odpowiedzi z IPN-u w sprawie funkcjonowania tej nazwy. Tymczasem pojawiły się również wątpliwości co do ul. Drzymały w samej Nędzy. Wszystko zależy, któremu Drzymale poświęcono tę nazwę. Jeśli chodziło o Stanisława Drzymałę, to był to działacz komunistyczny i IPN oraz wojewoda mogą naciskać samorząd na zmianę tego patrona. Jeśli chodzi o Michała Drzymałę (chłopa, który nie potrafiąc uzyskać od władz pruskich zezwolenia na budowę domu, zamieszkał w słynnym wozie Drzymały), to wszystko OK. W Raciborzu okazało się, że ul. Drzymały jest poświęcona Stanisławowi. Wystarczyło jednak podmienić imię patrona i wymogom ustawy dekomunizacyjnej stało się za dość. Jeśli chodzi o ul. Koniewa, to trudno będzie znaleźć kogoś naprawdę zasłużonego o tym samym nazwisku. Mieszkańcy tej ulicy powinni się zastanowić nad nowym brzmieniem swojego adresu.

(woj)

  • Numer: 14 (1346)
  • Data wydania: 03.04.18
Czytaj e-gazetę