Wtorek, 15 października 2019

imieniny: Jadwigi, Teresy, Zoriana

RSS

Zamiast Acapulco Ostróg będzie miał park

03.04.2018 00:00 red

Prezydent Lenk wybiega w przyszłość odległą o 50 lat. Na pożwirowiskach chce utworzyć park z tysięcy drzew. Te nasadzą przedsiębiorcy zmuszeni do obowiązkowych nasadzeń po wycinkach drzewostanu.

Miasto też się dołączy, bo włodarz nie zarzucił pomysłu by 800-lecie praw miejskich Raciborza uczcić nasadzeniem 800 drzew. Plan by to zrobić opiewa na 3 lata, a dotąd nasadzeń było tylko kilkadziesiąt. – Chodzi o to, by sadzić jak najwięcej drzew. Nie osiemset tylko tysiące drzew. Nie chcemy sadzić na oślep. Rozmawiam na ten temat ze spółdzielniami, wspólnotami, ogródkami działkowymi i izbą gospodarczą – mówi M. Lenk.

W Raciborzu coraz poważniejszy staje się problem z nasadzeniami zastępczymi, koniecznymi po wcześniejszej wycince. Mają go np. miejscowi przedsiębiorcy. Do urzędu napływają zapytania gdzie można dokonywać tych nasadzeń, tymczasem samorząd sam ma problemy z lokalizacją. Podobnie jest w starostwie i np. w przypadku zarządu dróg wojewódzkich. – Byle gdzie nie można sadzić, bo zaraz pojawią się problemy z koniecznością wycinki – wyjaśnia prezydent.

W magistracie wiedzą już gdzie można byłoby zadrzewiać w sposób zorganizowany. W grę wchodzą ogródki działkowe, na których można sadzić niewielkie drzewa, a wokół ROD-ów wysoką zieleń.

Najważniejszą z wizji zazieleniania miasta jest jednak wybiegająca o 50 lat do przodu wizja nowego, wielkiego parku na Ostrogu, nieopodal przyszłej Obwodnicy Północnej. – Mógłby tam powstać park, na pożwirowiskach na Ostrogu. Każdy przedsiębiorca z obowiązkiem nasadzeń zwróciłby się do urzędu, a ten wskazałby mu jakie drzewa trzeba nasadzić i gdzie, według planu utworzenia parku. Za 50 lat powstałby ładny park – tłumaczy M. Lenk. Urząd zajmie się infrastrukturą obiektu – ścieżkami, ławkami i koszami. Już rada miasta przeznaczyła na początek tych działań 100 tys. zł (na zadanie: zagospodarowanie terenu po byłej żwirowni na Ostrogu poprzez utworzenie parku rekreacyjno-wypoczynkowego).

Park stworzony zostałby głównie przez raciborskich przedsiębiorców, za ich pieniądze. Drugiego tak dużego terenu miasto już nie ma, ale są mniejsze przestrzenie – np. naprzeciw kościoła Matki Bożej (możliwość nasadzenia kilkudziesięciu drzew, z których powstałby duży skwer jak przy Warszawskiej). Mowa jest też o pasach przydrożnych, ale dróg transportu rolnego. – Chcemy przekonać do tego rolników. Tam mogłyby powstać aleje wysokich drzew. Rozmawiam z prezesem Berką z Agromaxu i jest przychylny takim rozwiązaniom – kończy włodarz Raciborza.

(ma.w)

  • Numer: 14 (1346)
  • Data wydania: 03.04.18
Czytaj e-gazetę