Poniedziałek, 9 grudnia 2019

imieniny: Leokadii, Wiesławy, Nataszy

RSS

Ekonomik odzyska samodzielność

03.04.2018 00:00 red

Podczas marcowej sesji radni powiatowi jednogłośnie poparli odłączenie Ekonomika (technikum i szkoła branżowa) od Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu. Zgodzili się też na utworzenie Zespołu Szkół Ekonomicznych, który zacznie funkcjonować od 1 września 2018 roku.

Wicestarosta Marek Kurpis podkreślił, że zgoda na rozdzielenie szkół jest efektem zmiany ustroju szkolnego, czyli likwidacji gimnazjów oraz wprowadzenia ośmioletnich szkół podstawowych, czteroletnich liceów, pięcioletnich techników i trzyletnich branżówek. Efektem zmiany ustroju szkolnego będzie zwiększenie liczby uczniów w szkołach średnich, co spowodowałoby przepełnienie CKZiU nr 1 w dotychczasowym kształcie. Stąd zgoda władz powiatu na „rozwód” Ekonomika.

Wystąpienie wicestarosty Kurpisa należy odczytać jako kontrę do komentarzy, w myśl których skupienie w ramach jednego centrum Budowlanki, Ekonomika i Gastronomika było błędem, który teraz trzeba naprawić. Zdaniem wicestarosty, błędu przy podejmowaniu decyzji o utworzeniu CKZiU nr 1 nie było, bo decyzja zapadła w innych warunkach (ustrój szkolny sprzed likwidacji gimnazjów – z czteroletnimi technikami).

(ż)

  • Numer: 14 (1346)
  • Data wydania: 03.04.18
Czytaj e-gazetę