Czwartek, 17 października 2019

imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli

RSS

OSP Owsiszcze inwestuje w ludzi i w sprzęt

27.03.2018 00:00 red.

Służy mieszkańcom w czasie pożarów i klęsk żywiołowych, a jednocześnie podnosi sprawność drużyn gaśniczych przez szkolenia i pokazy. Tym samym OSP Owsiszcze nieustannie w gotowości bojowej trwa od 1925 r.

Przekłada się to na sukcesy osiągane w rywalizacji strażackiej, służącej podnoszeniu sprawności w działaniu. W ubiegłym roku OSP Owsiszcze zajęła V miejsce w zawodach o Puchar Prezesa OSP Rudyszwałd oraz II miejsce w zawodach o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice w Roszkowie. Drużyna młodzieżowa CTIF natomiast zdobyła III miejsce, a w Międzynarodowych Zawodach o Puchar Starosty Raciborskiego – VII miejsce. Na medalowym III miejscu strażacy z Owsiszcz uplasowali się w zawodach powiatowych w Gamowie. Tradycją stały się zawody oldbojów o Puchar Prezesa OSP w Owsiszczach, w których – w minionym roku – gospodarze zdobyli I miejsce.

Nadgraniczna jednostka od 25 lat utrzymuje dobre kontakty ze swymi czeskimi sąsiadami – SDH Piszcz. Angażuje się w życie społeczności lokalnej organizując zabawy karnawałowe dla członków i mieszkańców wsi, a zawsze w pierwszą sobotę maja – festyny strażackie. Co roku strażacy z Owsiszcz wraz z LKS, DFK i KGW współorganizują dożynki parafialne. Młodzi druhowie natomiast uczestniczą w wyjazdach i wycieczkach m.in. do austriackiego Aschach oraz Muzeum Pożarnictwa.

W 2017 r. strażacy interweniowali 15 razy biorąc udział m.in.: w zabezpieczaniu dożynek wojewódzkich w Tworkowie, usuwaniu gniazd szerszeni oraz skutków wichury w Kuźni Raciborskiej, oczyszczaniu ulic po zdarzeniach drogowych, pompowaniu wody z podtopionego mieszkania, a nawet w wywarzaniu drzwi. W poprzednich latach wyjazdów było mniej: w 2016 r. – 9, a w 2015 r. – 10. Do akcji wyjeżdżają dziesięcioosobowym wozem GBA renault S 170 z 1990 r. wyposażonym w zbiornik na wodę o pojemności 3000 l. Z pojazdu zadowolony jest prezes Bogdan Pientka, który przypomina, że zakup renault wartości 63 tys. zł sfinansowany został po połowie ze środków gminy i pozyskanych przez jednostkę. Ma też nadzieję, że w tym roku uda się pozyskać torbę medyczną R1, o którą starano się już od kilku lat. Poza tym potrzebna byłaby w remizie suszarnia do suszenia węży strażackich.

Obecnie OSP Owsiszcze liczy 50 członków, w tym 23 przygotowanych do udziału w akcji, a także 10 członków honorowych. Strażackie szeregi w 2018 r. zasili dwóch nowych członków i dwóch druhów MDP. Najstarszym ochotnikiem jest Ryszard Sbeczka.

W ubiegłym roku trzech strażaków ukończyło kurs dowódców, a dwoje kurs pierwszej pomocy. Poczyniono też inwestycje: zakupiono buty skórzane oraz prądownicę typu turbo. W tym roku strażacy mają nadzieję pozyskać kolejny sprzęt, m.in.: sito kominowe, węże W–75 i W–52, rozdzielacz kulowy i prądownicę do szybkiego natarcia. Planowany jest też zakup umundurowania, oraz środków ochrony osobistej.

(ewa)


Zarząd tworzą

Prezes Bogdan Pientka, wiceprezes Marek Cisz, naczelnik Dariusz Pientka, zastępca naczelnika Marcin Wilpert, skarbnik Marek Sbeczka, sekretarz Wilhelm Bedrunka, gospodarz Joachim Kaszny, członek Dariusz Lasak. Komisja rewizyjna: przewodniczący Piotr Minkina, sekretarz Łukasz Łyczko, członek Tomasz Hanslik.

  • Numer: 13 (1345)
  • Data wydania: 27.03.18
Czytaj e-gazetę