środa, 16 października 2019

imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza

RSS

OSP Babice. Spełnienie strażackich marzeń

27.03.2018 00:00 red.

Druhny i druhowie z Babic są dumni z nowej remizy oraz ciężkiego wozu bojowego, który choć leciwy, posiada największy zbiornik na wodę ze wszystkich strażackich wozów w gminie Nędza.

Ochotnicza Straż Pożarna w Babicach powstała w 1902 roku. Dziś OSP liczy trzydziestu jeden członków, w tym pięć kobiet. W minionym roku wyjeżdżali do akcji 11 razy, jednakże w pamięci pozostanie im przede wszystkim likwidacja skutków wichury, która 7 lipca przeszła przez rejon Kuźni Raciborskiej i Nędzy.

Nowa remiza i pojemny wóz

Dziś strażacy cieszą się przede wszystkim z nowej remizy, która w czerwcu minionego roku została poświęcony i oddana do użytku. – Kiedyś mieliśmy zebrania w szkole, teraz mamy swoje miejsce, w którym się spotykamy. Zyskali też mieszkańcy, którzy mogą urządzać na sali imprezy – mówi Arnold Dziedzioch, prezes OSB Babice. Obok remizy, dumą druhów i druhen z Babic jest ciężki wóz bojowy magirus. Trafił tutaj z Nędzy, która w minionym roku otrzymała nowy wóz strażacki. Druhowie z Babic przyjęli go z otwartymi rękami, bo choć liczy on ponad 30 wiosen, to jest w stanie pomieścić 5 tysięcy litrów wody. Jest więc najbardziej pojemnym wozem w całej gminie Nędza.

Kapelan pierwszy w akcji

Do historii OSP Babice przejdzie zapewne również ks. Jarosław Buchenfeld, który jest kapelanem jednostek OSP w gminie Nędza. Podczas posługi w parafii św. Anny w Babicach wstąpił do OSP Babice, przeszedł szkolenie kierowcy i brał udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Na zgłoszenia reagował natychmiast i przeważnie jako pierwszy meldował gotowość bojową. Pod koniec minionego roku decyzją biskupa został przeniesiony do Zabrza, jednak strażacy z Babic nie zapomnieli o nim. Mianowali go honorowym członkiem swojej OSP. Otrzymał też od nich wyjątkowy prezent. – Zawsze możemy liczyć na niego, a on na nas – mówi prezes Arnold Dziedzioch.

(żet)


Zarząd OSP Babice A.D. 2018:

• Arnold Dziedzioch – prezes

• Łukasz Siedlaczek – naczelnik

• Hubert Dziedzioch – z-ca naczelnika

• Robert Dziedzioch – sekretarz

• Mateusz Wydra – skarbnik

  • Numer: 13 (1345)
  • Data wydania: 27.03.18
Czytaj e-gazetę