Poniedziałek, 21 października 2019

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Zaproszenie na procesję wielkanocną w Zawadzie Książęcej

27.03.2018 00:00 red.

Procesja konna w wielkanocny poniedziałek organizowana jest w sołectwie Zawada Książęca od prawie 40 lat. W siodle, w bryczce, na rowerze albo pieszo – co roku, na procesję do gminy Nędza zjeżdżają się uczestnicy i goście z całego regionu. Objeżdżają okoliczne pola prosząc o dobre plony.

Wielkanocne procesje w Zawadzie Ks. zainicjowali Jan Cycoń i jego sąsiad Tadeusz Szczyrbowski. Już przed laty w procesji, poza jeźdźcami, brali udział starsi gospodarze na wozach i bryczkach oraz orkiestra dęta i dziewczęta w strojach ludowych. Uroczystość zachowała swój tradycyjny, błagalny charakter. Co roku na wozie jadą gospodarze, modląc się i śpiewając.

W tym roku uczestnicy procesji zbierają się 2 kwietnia o godz. 13.00 na parkingu przy kościele w Zawadzie Ks. Ttradycyjnie objadą trzy wioski: od Zawady Książęcej w kierunku Ciechowic, potem Łęgu. Przy każdej przydrożnej kapliczce i krzyżu uczestnicy procesji zatrzymają się na modlitwę i śpiew. Zaplanowano też wyścigi konne. A na koniec w świetlicy OSP na gości będzie czekać kawa i śląski kołocz. Oprac.

(woj)

  • Numer: 13 (1345)
  • Data wydania: 27.03.18
Czytaj e-gazetę