Piątek, 6 grudnia 2019

imieniny: Mikołaja, Jaremy, Leontyny

RSS

Z Rud do Warszawy po rekord Guinnessa

27.03.2018 00:00 red.

30 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Rudach wzięło udział w biciu światowego rekordu Guinnessa na najdłuższą linię osób prezentujących rozwinięcie liczby Pi. Działo się to 14 marca, czyli w Dniu Liczby Pi.

Młodzi „matematycy” z Rud wyruszyli o godz. 3.30 w nocy, aby się nie spóźnić. Wszyscy uczestnicy byli potrzebni, aby rekord został pobity. Wcześniej udało się to młodym Włochom, którzy w miejscowości Todi, zebrali się w 520–osobowej grupie i zaprezentowali liczbę Pi do 519. miejsce po przecinku. W Warszawie było trudniej nie tylko z powodu większego grona uczniów, ale przez fatalną pogodę. Wiatr porywał uczestnikom kartki z przypisanymi do nich liczbami, przez co trzeba było powtórzyć próbę. W końcu się udało. W zadaniu wzięło udział 627 uczniów z całej Polski, w tym 30 z Rud. Ich wyczyn zarejestrowano na zdjęciach i filmie. Oficjalny wpis do księgi rekordów odbędzie się po weryfikacji komisji.

– Poza biciem rekordu uczestnicy wydarzenia mieli okazję brać udział w zajęciach zorganizowanych w Centrum Nauki Kopernik, rozwiązywali łamigłówki matematyczne, zajmowali się projektami i zadaniami matematycznymi, a także zwiedzali Warszawę – dodaje dyrektor rudzkiej szkoły, Adrian Plura. Wyjazd odbył się dzięki wsparciu Urzędu Miasta i Gminy w Kuźni Raciborskiej oraz rady rodziców.

(woj)


Większość z nas pamięta, że liczba Pi to: 3,14. Pewien 60–letni Japończyk Akira Haraguchi w 2006 roku udowodnił, że ludzki mózg jest w stanie zapamiętać tę liczbę aż do 100 tysięcy miejsc po przecinku. Pobił tym samym swój poprzedni rekord z 1995 roku, kiedy zdołał zapamiętać „tylko” 83 tysiące cyfr. Wyrecytowanie ostatniego zajęło mu prawie 16 godzin.

  • Numer: 13 (1345)
  • Data wydania: 27.03.18
Czytaj e-gazetę