Poniedziałek, 16 grudnia 2019

imieniny: Albiny, Zdzisławy, Adelajdy

RSS

Kolagen i ruch – sprawdzone sposoby nie tylko na zmarszczki

27.03.2018 00:00 red.

Szeroki wachlarz propozycji ciekawego spędzania czasu dla swych członków oferuje w tym roku Ślaski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Raciborzu.

Poza wykładami, prezes Czesława Kordyaczny przedstawiła seniorom plan sześciu wycieczek m.in. do Wrocławia, do tężni solankowych do Wieliczki, Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, Głogówka, Sosnowca, a także trzech wyjazdów do teatru i trzech wyjazdów na pikniki. Poczynając od kwietnia organizowane będą tradycyjnie zajęcia jogi i wyjścia na basen, w tym roku jednak częściowo odpłatne. Tworzona jest też grupa wokalna, która spotykać będzie się w siedzibie ŚUTW, w poniedziałki o godz. 16.00.

Nowością jest udział raciborskiego uniwersytetu trzeciego wieku wraz z pięcioma innymi uczelniami senioralnymi, w projekcie naukowym Uniwersytetu Medycznego w Katowicach „Determinanty pomyślnego starzenia się seniorów z aglomeracji śląskiej”. Na składający się z trzech części program: edukacyjny, badawczy i praktyczny,

złoży się siedem wykładów prowadzonych przez pracowników naukowych oraz panel badawczy z udziałem 40–osobowej grupy senioralnej. Przeprowadzone zostaną badania: lekarskie, sprawności psychomotorycznej i sprawności funkcjonalnej. Wybrana grupa przez 12 tygodni musi ćwiczyć pod okiem fizjoterapeutów oraz brać udział w godzinnych wycieczkach z kijami. Badania te pozwolą udokumentować, że ruch – również w wieku senioralnym – to zdrowie. Inauguracyjne spotkanie z udziałem przedstawicieli uczelni medycznej zaplanowano na 11 kwietnia.

Kolagen wygładza skórę

Prozdrowotny charakter miał wykład prowadzony przez przedstawicielkę firmy Souvre Justynę Koniuszy, która przedstawiła dobroczynne działanie kolagenu. Ponieważ jest on białkiem naturalnie występującym w naszym organizmie, jako główny składnik tkanki łącznej, odpowiada za jej elastyczność. Wraz z wiekiem jego ubytek sprawia, że powstają zmarszczki. Kolagen pozyskiwany z ryb bardzo zbliżony jest do ludzkiego, dzięki czemu – wchłaniając się dzięki wodzie i witaminie C – pozwala uzyskać świetne efekty w kosmetyce. Dodatkowo może być stosowany na oparzenia, ukąszenia, czy użądlenia. Na wykładzie, aby w praktyce sprawdzić jego skuteczność, zabiegom kosmetycznym poddały się dwie słuchaczki uniwersytetu Alicja Świątek i Maria Zdrzałek.

(ewa)

  • Numer: 13 (1345)
  • Data wydania: 27.03.18
Czytaj e-gazetę