Niedziela, 15 grudnia 2019

imieniny: Niny, Celiny, Krystiany

RSS

Obierki i popiół trafiają nie tam gdzie trzeba

27.03.2018 00:00 red.

Agencja PR dbająca o wizerunek spółki Empol wywożącej (z PK) śmieci z Raciborza rozesłała dziennikarzom materiał prasowy o segregacji odpadów w Raciborzu. Zapytaliśmy nadawcę o parę kwestii związanych z gospodarką odpadami. Gdzie wrzucać odpady kuchenne? Co się dzieje z popiołem z kamienic?

Wedle zasad segregacji przedstawionych w materiałach rozsyłanych mediom przez agencję PR obsługującą firmę Empol, odpady kuchenne należy wrzucać do brązowych pojemników. Aktualnie służą one w Raciborzu do gromadzenia odpadów zielonych. Tyle, że brązowe kubły są odbierane przez śmieciarki w okresie od kwietnia do listopada. Co ma zrobić mieszkaniec z odpadem kuchennym przez pozostałą część roku (od grudnia do maja)? Przetrzymywanie tychże odpadów przez 6 miesięcy w domu jest praktycznie niemożliwe. W jaki sposób rozwiązany jest ten sposób segregacji – odpadów kuchennych – w zabudowie wielorodzinnej (osiedla bloków i kamienice). Niema w jej rejonie pojemników – dzwonów w kolorze brązowym.

Justyna Korzeniak z agencji Adventure Media informuje, że to gminy tworzą na swoim terenie system gospodarki odpadami komunalnymi, ale ulotka, którą rozesłano do mediów nie przedstawia zasad segregacji śmieci w Raciborzu. – W chwili obecnej w pojemnikach koloru brązowego mieszkańcy gromadzą odpady zielone. Są one odbierane i przekazywane na kompostownię – wyjaśnia Korzeniak. Nowelizacja prawa dot. gospodarki odpadami daje gminom czas na wdrożenie nowych rozwiązań, w tym wydzielenie odpadów ulegających biodegradacji, do końca obowiązywania zawartej umowy na odbieranie odpadów, tj. końca grudnia 2019 r. – Po tym okresie urząd miasta ustali sposób odbierania od właścicieli nieruchomości odpadów ulegających biodegradacji – przekazuje nam pani Justyna.

W zabudowie wielorodzinnej (zwłaszcza kamienice w centrum, w wielu przypadkach ogrzewane przez piece na węgiel) kubły na popiół są rzadkością. Czy nie rodzi to pola do nadużyć, gdzie popiół jest wsypywany do kontenerów na mieszane odpady? J. Korzeniak podkreśla, że wszyscy właściciele nieruchomości wielorodzinnych i jednorodzinnych zobowiązani są do wyposażenia się we wszystkie rodzaje pojemników, w tym na żużel i popiół. Urząd Miasta zleca, a konsorcjum Empolu i PK zapewnia odbiór wszystkich rodzajów odpadów. – W każdy czwartek odbierane są żużel i popiół z zabudowy wielorodzinnej, pod warunkiem, że jest on prawidłowo oznaczony i wolny od zanieczyszczeń innymi odpadami – zaznacza pracownik agencji Adventure Media.

(m)


Od 2020 roku tzw. bioodpady trafią do osobnych kubłów

  • Numer: 13 (1345)
  • Data wydania: 27.03.18
Czytaj e-gazetę