Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 3 (1335) Data wydania: 16.01.18
Czytaj e-gazetę

Jeden wyrok – dwie interpretacje

List do redakcji

W numerze nr 12/2017 Gazety Samorządowej Gminy Nędza, w artykule pt. „Koniec roku czas podsumowań, oto pierwsze z nich”, Pani Wójt Gminy Nędza Anna Iskała stwierdziła: „Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 8 listopada 2017 r. (sygn. Akt IV SA/GI 201/17) po rozpoznaniu sprawy ze skargi Norberta Gzuka na uchwałę Rady Gminy Nędza w przedmiocie zmiany statutu, sąd oddala skargę.”

Trudno milczeć w tej sprawie. Chciałbym uzupełnić, że moja skarga dotyczyła uchwały z dnia 13 października 2016 r., która zmieniała statut gminy w zakresie dotyczącym komisji rewizyjnej. Wezwanie do usunięcia naruszenia prawa złożyłem w urzędzie gminy w grudniu 2016 r., zaś po otrzymaniu stanowiska Przewodniczącego Rady Gminy o bezpodstawności moich uwag, w lutym 2017 r. złożyłem skargę do sądu. Stroną skarżącą był także Wojewoda Śląski – wspólną częścią skarżących były zastrzeżenia do paragrafu 85. Po rozpatrzeniu tych skarg Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach orzekł:

1.) stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w zakresie paragrafów 83 ust. 6 załącznika do uchwały w zakresie wyrażenia „w szczególności” oraz paragrafu 85 załącznika do uchwały;

2.) oddala skargę Norberta Gzuka w pozostałej części.”

Oddalona część mojej skargi dotyczyła sposobu wyboru przedstawiciela klubu do Komisji Rewizyjnej. Niestety sąd nie uznał moich argumentów, że według zmienionego statutu to większość radnych (w tej kadencji radni wybrani z komitetu Pani Wójt) wybiorą do tej komisji radnego z naszego klubu, według ich uznania, poprzez odrzucanie zgłaszanych przez klub kolejnych przedstawicieli.

Należy dodać, że w kwestii paragrafów 83 ust. 6 oraz 85 Rada Gminy sama stwierdziła, że w sposób istotny naruszają prawo, podejmując w dniu 13 lipca 2017 roku (po otrzymaniu pisma Wojewody Śląskiego) uchwałę zmieniającą kwestionowane zapisy.

Pominięcie przez Wójta faktu stwierdzenia przez WSA w Gliwicach nieważności zaskarżonej uchwały w części jw. oraz stanowiska Rady Gminy w tej sprawie, jest manipulacją i próbą zdyskredytowania mojej osoby. Przeraża mnie fakt wykorzystywania do takich celów Gazety Samorządowej Gminy Nędza. Jeśli w innych stanowiskach Pani Wójt jest tyle prawdy co w tym artykule odnośnie mojej skargi, to strach się bać.

Na końcu artykułu Pani Wójt zadaje pytanie „Jednak czy aby na tym polega rola radnego Rady Gminy?” Jestem przekonany, że złożenie tej skargi było moim obowiązkiem, gdyż miałem na uwadze nie tylko radnych obecnej kadencji, ale i przyszłych. Norbert Gzuk.


Komentarz

Sprawa dotyczy powoływania członków i działalności komisji rewizyjnej, kontrolującej wójta i urząd. Według prawa (Ustawa o samorządzie), każdy klub radnych ma prawo mieć swojego członka w składzie tej komisji. Klubowi N. Gzuka nie udało się wprowadzić do tego grona swojego przedstawiciela, bo większość rady głosowała przeciwko tej kandydaturze. Klub poprosił o pomoc prawną wojewodę, ale pomimo pozytywnego odzewu, nie wpłynęło to na zmianę postawy większości radnych. Opisane wyżej zmiany w statucie gminy miały wyeliminować wątpliwości, że rada gminy –wbrew przepisom– blokuje konkretną kandydaturę członka klubu. Dodatkowo rada ustaliła otwarty katalog przyczyn, które skutkować mogą odwołaniem radnego z tejże komisji. Ponadto w paragrafie 85 wprowadzono zapis, mówiący, że „członkowie komisji rewizyjnej podlegają wyłączeniu od udziału w jej działaniach w sprawach, w których może powstawać podejrzenie o ich stronniczość lub interesowność”, co budziło obawy przed możliwością wyłączenia każdego członka komisji, jeśli tylko zacznie być zbyt dociekliwy. Sąd stwierdził, że dwa nowe zapisy statutu istotnie naruszają prawo i orzekł nieważność uchwały w tej części, oddalając inne, mniej istotne zastrzeżenia. Marcin Wojnarowski