Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 1 (1333) Data wydania: 02.01.18
Czytaj e-gazetę

W mgnieniu oka – miniony rok w gminie Kornowac

Kornowac

Statuetka MIESZKO 2016 dla Wiesławy Bochynek

Gospodarzem ubiegłorocznej Gali MIESZKO AD 2016 była gmina Kornowac. W Gościńcu „Zodiak” w Rzuchowie, nagrodę specjalną z rąk starosty raciborskiego odebrała m.in. dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu Wiesława Bochynek, wyróżniona za całokształt swej działalności. Kreująca od ponad ćwierć wieku kulturę w pięciu nowoczesnych placówkach gminy, nie tylko stara się ożywić codzienność zarówno tych małych, jak i starszych mieszkańców, ale też dostarcza niezapomnianych wrażeń artystycznych, kształtuje tradycje i zwyczaje, uatrakcyjnia czas wolny, a przede wszystkim wpaja wartości, które podnoszą świadomość kulturalną uczestników rozlicznych imprez i zajęć.

W Kornowacu powstało Gminne Koło PTTK

Podczas marcowego zebrania miłośników turystyki w Pogrzebieniu, utworzono Gminne Koło PTTK w Kornowacu. W trakcie spotkania założycielskiego oficjalnie rozdano legitymacje członkowskie, a także wybrano na 4–letnią kadencję pięcioosobowy zarząd, którego prezesem został Andrzej Titarenkow, zastępcą – Antoni Siedlaczek, sekretarzem – Michał Krasek, skarbnikiem – Karina Rek, a członkinią – Beata Krzemień. Powołano też komisję rewizyjną, w składzie: Jacek Kuźmiński – prezes, Maria Burda – wiceprezes i Eugeniusz Małczok – członek.

Gminny konkurs ozdób i potraw wielkanocnych

Tradycyjny kiermasz wielkanocny pozwolił rozkoszować się smakami tradycyjnych potraw i zachwycał barwą i różnorodnością ozdób świątecznych. Panie z kół i stowarzyszeń przygotowały od dań mięsnych, faszerowanych poprzez pasztety, sałatki, po ciasta, torty i rozmaite desery. Komisja oceniająca świąteczne żurki za najlepszy uznała ten ugotowany przez panie z KGW Kobyla. W tym roku wśród gości nie zabrakło przedstawicieli z zaprzyjaźnionej czeskiej Branki.

Modlili się od gradu i rzucali jajkami

Od 140 lat organizowana jest procesja ku czci św. Floriana, której początek dało potężne gradobicie w Pogrzebieniu. Każdego roku, 4 maja mieszkańcy przemierzają miejscowość i okoliczne pola, aby modlitwą błagać Pana Boga o urodzaj oraz o zachowanie od klęsk, takich jak ta, która nawiedziła niegdyś wieś. W ubiegłorocznej procesji brało udział ośmiu jeźdźców i pięć zaprzęgów. Zgodnie ze zwyczajem, na boisku młodzieży salezjańskiej, na pamiątkę gradobicia dzieci i dorośli podrzucali ugotowane na twardo jajka.

Salos Sewilla na hiszpańskich boiskach

Do malowniczej Andaluzji zawiódł piłkarzy pogrzebieńskiego Salosu talent połączony z wytężonym treningiem oraz determinacją w grze, zwieńczoną zwycięstwem podczas Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Salezjańskiej. Na hiszpańskich boiskach, gdzie trwały europejskie rozgrywki, drużyna z maleńkiego Pogrzebienia, dzięki swym umiejętnościom, odnosiła kolejny sukces, ostatecznie w swej kategorii zdobywając IV miejsce wśród 16 drużyn. Poza emocjami sportowymi, młodzi piłkarze przeżyli wspaniałą hiszpańską przygodę.

Złoty Krzyż Zasługi dla wójta

Wójt gminy Kornowac Grzegorz Niestrój na spotkaniu z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego w Pałacu Prezydenckim, z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy odebrał Złoty Krzyż Zasługi. Tym samym znalazł się w gronie 18 samorządowców uhonorowanych tym wyróżnieniem za swą działalności społeczną i samorządową oraz na rzecz społeczności lokalnej.

Pogrzebień zwycięzcą turnieju sołectw

Na boisku przy Domu Kultury w Łańcach, po raz 5. odbył się Turniej Sportowy Sołectw o Puchar Wójta Gminy Kornowac. Startowało w nim siedem drużyn, w tym dwie czeskie z zaprzyjaźnionej Vřesiny i Branki mierząc swe siły w tak zabawnych konkurencjach, jak: bieg narciarski, toczenie słomianej beli, przecinanie pniaka, transport na taczkach, sztafeta (wyścig w workach, ubijanie piany, skoki na skakance, przyszywanie guzika, slalom z piłką), rzuty jajkiem do fartuszka, rzuty piłką lekarską, rzuty kaloszem, picie napoju przez słomkę, strzelanie piłką do bramki w kaloszach, obieranie jabłka w rękawicach roboczych. I miejsce zajęła drużyna z Pogrzebienia, przed Kornowacem, Vřesiną, Kobylą, Rzuchowem, Branką i Łańcami.

OSP Pogrzebień przed strażakami z Kobyli

W ubiegłorocznych Gminnych Zawodach Sportowo–Pożarniczych w Rzuchowie wystartowało 12 drużyn, w tym jedna kobieca. Ochotnicy i ochotniczki OSP rywalizowali w sztafecie pożarniczej 7 x 50 m z przeszkodami oraz ćwiczeniach bojowych. W grupie A zajęły: I miejsce – OSP Pogrzebień, II miejsce OSP Kobyla, III miejsce – OSP Rzuchów i IV miejsce – OSP Łańce. Wśród młodzieżowych drużyn pożarniczych w przedziale wiekowym 12 – 16 lat zwyciężyła OSP Pogrzebień, przed OSP Rzuchów i OSP Kobyla, natomiast w grupie MDP poniżej 12 lat zdobyły: I miejsce OSP Łańce I, II miejsce – OSP Łańce II i III miejsce – OSP Łańce III.

Święto Plonów w Rzuchowie

Rzuchów był gospodarzem święta plonów gminy Kornowac. Dożynki rozpoczęły się mszą na miejscowym boisku, tradycyjnie też przeszedł barwny korowód. Chleb dożynkowy wójtowi gminy przekazali starostowie Dorota i Janusz Wichtowscy. W trakcie uroczystości Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych nagrodził statuetką „Złoty Kółkowicz” Ryszarda Kubicę oraz nadał tytuł „Honorowej Przewodniczącej KGW” Jadwidze Kabut i Janinie Hałas. Nagrodzeni zostali też Maria i Marek Plochowie, Wioleta i Marek Manderowie i Marian Kubek – za najładniej przystrojone posesje oraz Natalia Musiolik, Andrzej Krakowczyk i Jarosław Dąbrowski – za wyróżniające się pojazdy w korowodzie.

Adam Bugdol na Karino dogonił lisa

3. Piknik św. Huberta gminy Kornowac rozpoczął się tradycyjnie na miejscowym boisku, skąd długi tabor tworzony przez 21 wozów konnych i kilkudziesięciu jeźdźców przemierzył Kornowac i Pogrzebień. W pasjonującej gonitwie za lisem swe umiejętności jeździeckie sprawdziło 10 jeźdźców. Tegorocznym lisem był ubiegłoroczny zwycięzca Hubertusa Mateusz Fiołka z Raciborza na klaczy Figura. Dogonił go Adam Bugdol z Kornowaca, który dosiadał 4–letniego karego Karino.

70 lat OSP Łańce

W świetlicy remizy w Łańcach strażacy świętowali jubileusz 70–lecia istnienia miejscowej OSP. Obowiązki gospodarzy uroczystości pełnili naczelnik Rafał Święty oraz prezes OSP w Łańcach Mirosław Świdergoł. Początki łanieckiej straży pożarnej sięgają 1947 r., ponieważ wcześniej mieszkańcy należeli do utworzonego w 1897 r. związku sikawczanego w Rzuchowie. Jednostka w Łańcach została założona 5 października 1947 r., przez komendanta rejonowego Joachima Zająca. Obecnie liczy 49 członków zwyczajnych, w tym 26 z uprawnieniami do działań ratowniczo–gaśniczych. Ponadto należy do niej czterech członków honorowych, 125 członków wspierających i trzy młodzieżowe drużyny pożarnicze.

Jubileusze KGW w Kobyli i Rzuchowie

W październiku świętowały swe jubileusze 45–lecia KGW Rzuchów i 50–lecia KGW Kobyla. Obie kobiece organizacje czynnie włączają się w życie społeczno–kulturalne, uświetniając swymi potrawami, wypiekami i występami każde ważniejsze wydarzenia organizowane w gminie. Początki KGW Kobyla sięgają 1966 r., kiedy to zainicjowała jego powstanie Barbara Szłapka, zarazem pierwsza przewodniczącą. Rzuchowskie gospodynie natomiast zjednoczyły się w listopadzie 1972 r., by na kolejnych spotkaniach wybrać zarząd, na czele którego stanęła Elżbieta Mielimąka. Przy obu KGW działają grupy śpiewacze – „Kobylanki” i „Rzuchowianki”. Obecnie kołom przewodniczą w Kobyli – Krystyna Rumpel, a w Rzuchowie – Dorota Wieczorek.

Rozpoczęła się budowa kanalizacji w gminie

24 listopada wójt gminy Kornowac Grzegorz Niestrój pierwszym symbolicznym wbiciem łopaty rozpoczął I etap budowy kanalizacji sanitarnej. Tym samym zainaugurował inwestycję, na którą gmina czekała kilka lat. Realizację sieci kanalizacyjnej w obrębie Pogrzebienia i Kornowaca udało się rozpocząć dzięki dofinansowaniu projektu „Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie Gminy Kornowac – etap I” ze środków Unii Europejskiej. Wykonawcą jest konsorcjum firm „AQUA–System” Sp. z o.o. w Bielsku–Białej i Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Budowlanych „JAF” Sp. z o.o. w Rybniku. Wartość inwestycji wynosi 3,6 mln zł.

Remigiusz Rączką piekł ciasteczka w Rzuchowie

W Domu Kultury w Rzuchowie spotkały się członkinie pięciu kobiecych organizacji: KGW w Kobyli, Pogrzebieniu, Rzuchowie, Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Łańcach i Stowarzyszenie Prężny Kornowac, aby wspólnie z paniami z czeskiej Branki u Opawy piec ciasteczka. Słodkie wypieki przygotowywane były w ramach kolejnego już w gminie Kornowac polsko–czeskiego projektu „Z tradycją, kulturą i smakiem”. Nad całością kulinarnego przedsięwzięcia czuwał ekspert i znawca śląskiej kuchni Remigiusz Rączka.

„Święta coraz bliżej”

Pod takim hasłem zorganizowany został barwny i przebogaty w świąteczne atrakcje kiermasz bożonarodzeniowy. Na specjalnie przygotowanej scenie kornowackiego boiska wystąpiły dzieci z koła teatralnego „Na śląskim podwórku” w GOK w Kornowacu, które wraz z zespołem „Rzuchowianki” zaprezentowały jasełka po śląsku, a także uczniowie ZSP w Rzuchowie, Pogrzebieniu, Kobyli i ze Szkoły Podstawowej w Kornowacu. Gośćmi kiermaszu było skrzypcowe dziewczęce „Trio Appassionato” z Raciborza oraz zespół wokalny „Łan” z Łańc. Miejscowe placówki oświatowe prześcigały się w wykonaniu przepięknych ozdób świątecznych oraz ciasteczek a panie z kół gospodyń wiejskich ugotowały przepyszne potrawy bożonarodzeniowe.