Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 50 (1330) Data wydania: 12.12.17
Czytaj e-gazetę

Budżet obywatelski. Rewolucji nie będzie, ale...

Pojawią się nowości w zasadach podziału miejskich pieniędzy na projekty mieszkańców. Z Budżetu obywatelskiego będzie można naprawiać chodniki i budować parkingi.

W grudniu ma się ukazać stosowne zarządzenie prezydenta Mirosława Lenka. – Nie chciałem brać na siebie pełnego ciężaru decyzji o zmianach i wpierw konsultowałem ją z różnymi środowiskami Raciborza – wyjaśnia włodarz. W regulaminie budżetu ma pozostać swoboda składania projektów i równość szans w rywalizacji. Możliwe, że magistrat wdroży pomysł radnego Tomasza Cofały. Chce on by raz na 3 lata głosowane były tylko duże, ogólnomiejskie projekty np. rozbudowa aquaparku albo budowa tężni solankowej, bo nie starcza nań pieniędzy, a szkoda by przepadły.

Według prezydenta w budżecie żywa musi być idea głosowania. – Bo doszło do pewnego dogadania się beneficjentów. Wystarczyło by 15 osób się porozumiało, a taki mandat zaufania powinien być większy, minimum 50 a może 100 głosów przy kosztownych projektach – sądzi M. Lenk.

Prezydent wie o pomyśle wprowadzenia wspólnych zasad dla budżetów obywatelskich w całym kraju. – Nie podoba mi się to. Samorząd powinien decydować o sprawach na swoim terenie. Jednak jak przyjdzie nowy przepis z Warszawy to będziemy musieli się podporządkować – przyznaje Lenk.

Czy w budżecie dla mieszkańców utrzymana zostanie kwota do podziału w wysokości 1,5 mln zł? – Powinniśmy się coraz bardziej dzielić z mieszkańcami decyzjami o wydatkach budżetowych – komentuje włodarz. W nowym regulaminie zamierza dopuścić do projektów obywatelskich: chodniki i parkingi, a później nawet drogi. Wtedy będzie trzeba przeznaczyć do podziału więcej pieniędzy.

Parkingi z budżetu miałyby się pojawiać tam gdzie istnieje zabudowa wielomieszkaniowa. Terenem tym będzie musiał dysponować wnioskodawca np. wspólonta mieszkaniowa czy spółdzielnia. Po wykonaniu inwestycji właściciel użytkowałby teren w porozumieniu z magistratem. – Dobrym przykładem takiego działania było zagospodarowanie terenu na osiedlu przy Katowickiej gdzie powstał parking na ponad 20 samochodów – podaje M. Lenk.

W grudniu zapadną decyzje o przyszłym kształcie budżetu obywatelskiego. Radni dowiedzą się o nich pierwsi.

(m)