Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

W skrócie

21.11.2017 00:00 red.

Region

Kultura

Jazz i poezja

W sobotę 25 listopada w Raciborskim Domu Kultury przy ul. Chopina 21 odbędzie się promocja 26. numeru „Almanachu Prowincjonalnego”. Z recitalem gitarowym wystąpią Maciej Pysz i Gianluca Corona (godz. 18.00). Ciekawie zapowiada się spotkanie raciborskich poetów - Jerzego Dębiny, Jacka Molędy i Janusza Nowaka (godz. 19.00). Poprowadzi je Marek Rapnicki. Całość zwieńczy koncert kwintetu Krystyny Stańko (godz. 20.00).

Biznes

Wyniki Rafametu

Grupa Kapitałowa Rafamet opublikowała wyniki finansowe uzyskane w III kwartale tego roku. Przychody ze sprzedaży wyniosły 31,257 mln zł, a od początku roku 81,203 mln zł. To wynik lepszy o 7,133 mln zł w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Wynik finansowy netto wyniósł 1,793 mln zł, natomiast narastająco za okres od stycznia do września 0,252 mln zł. W skład Grupy Kapitałowej Rafamet wchodzą m.in.: Odlewnia Rafamet oraz Fabryka Obrabiarek Rafamet.

Rudy

Zagrają dla Kewina

2 grudnia w rudzkiej stodole odbędzie się mikołajkowy turniej w grę Fifa 2018. Rozgrywki rozpoczną się o godz. 16.00. Udział zapowiedzieli już m.in. piłkarze ROWu 1964 Rybnik, GKS–u Katowice, żużlowiec Kacper Woryna czy zawodnik Ju Jitsu Robert Henk. Podczas turnieju wiele atrakcji dodatkowych. Całe wydarzenie ma na celu zbiórkę pieniędzy na leczenie chorego Kewina z Rud.

Rudy

Pociągiem do Mikołaja

9 grudnia ze stacji kolejki wąskotorowej w Rudach wyruszy pociąg który zabierze podróżnych na poszukiwania Świętego Mikołaja. Okolicznościowe przejazdy mają limitowaną liczbę miejsc, dlatego warto zapisać się wcześniej. Odjazdy o godz. 12.00 i 15.00. Po powrocie poczęstunek i kiermasz świąteczny.

Krzanowice

Finansowy porządek

Wykonanie budżetu miasta za pierwsze półrocze 2017 roku zyskało pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej. Jak podkreślił szef komisji budżetowej Tomasz Kostka – opinia nie zawierała żadnych dodatkowych zastrzeżeń. – Co należy ocenić pozytywnie. Świadczy to o płynności finansowej naszej gminy – stwierdził na sesji.

Bojanów

Pośpiech z chodnikiem

Radny Henryk Tumulka dopytywał na ostatniej sesji kiedy rozpocznie się w Bojanowie budowa chodnika. Inwestycję przewidziano w funduszu sołeckim. Sprawa ciągnie się drugi rok, materiał już dawno zakupiono. Burmistrz Strzedulla wyjaśnił, że to sołtys dysponuje pieniędzmi z funduszu i bierze odpowiedzialność za sprawne nimi gospodarowanie. Dodał, że pani sołtys Karina Widrińska znalazła nowego wykonawcę robót. Inwestycja musi być zrealizowana jeszcze w tym roku.

Krzanowice

Zastąpiła doktora

Zakład Leczniczo – Opiekuńczy w Krzanowicach musiał dokonać zmiany na fotelu szefa rady społecznej tej placówki. Zmarł Krzysztof Orzeł, znany raciborski lekarz, który kierował pracami rady. Na sesji rady miejskiej burmistrz zaproponował aby wakat zajęła Joanna Tkocz kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Została nową przewodniczącą rady, uzyskując jednogłośne poparcie. – Liczę, że będzie odpowiednim człowiekiem do pełnienia tej funkcji. Zwłaszcza, że ZLO ściśle współpracuje z GOPS – ocenił burmistrz Andrzej Strzedulla. Uznał, że działalność obu placówek jest na tyle zbieżna, że J. Tkocz wykorzysta tam swoją wiedzę i doświadczenie.

Wojnowice

Brakuje ludzi

W dyskusji nad uchwaleniem zasad współpracy między samorządem a organizacjami pozarządowymi radny Jan Lach apelował by wpisać warunek do uzyskania dotacji w postaci udziału w tych przedsięwzięciach lokalnej społeczności. – Żeby nie było tak, że realizuje się projekty bez nich – mówił Lach. Na polemikę zdecydował się Andrzej Woźniak z Wojnowic rzucając uwagę, że czasami bez ludzi z zewnątrz projekty społeczne „mogą paść”. Burmistrz Strzedulla zapewnił, że konkretne zapisy mogą znaleźć się w regulaminach projektów, które ma dotować gmina.

  • Numer: 47 (1327)
  • Data wydania: 21.11.17
Czytaj e-gazetę