Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

Nowa motopompa na wyposażeniu OSP Rzuchów

21.11.2017 00:00 red.

Jednostka OSP w Rzuchowie wzbogaciła się o nową motopompę Tohatsu. Uroczystego przekazania tego wysokosprawnego urządzenia, niezbędnego w akacjach gaszenia pożarów, dokonał wójt gminy Kornowac Grzegorz Niestrój.

W obecności członków Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Kornowacu, przewodniczącego kornowackiego samorządu Eugeniusza Kury oraz przedstawicieli urzędu gminy, włodarz wręczył kluczyk uruchamiający motopompę prezesowi rzuchowskiej jednostki Jackowi Kuźmińskiemu, jednocześnie życząc, aby służyła niezawodnie, zawsze tam, gdzie będzie potrzebna.

Motopompa Tohatsu, która kosztowała prawie 34 tys. zł, zakupiona została w części z dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a w części z budżetu gminy Kornowac. Stare, aktualnie użytkowane motopompy z lat 70. i 80., wymagają remontu, a są to nie małe koszty. – Zwykle gminy zabiegające o nowy sprzęt pożarniczy otrzymują dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych lub Krajowego Systemu Ratowniczo–Gaśniczego. W ten sposób jest on wykorzystywany do działań na terenie całego kraju – podkreśla prezes OSP gminy Kornowac Jan Krolik.

Nowa motopompa do gaszenia pożarów, przeznaczona zostanie także do ćwiczeń, które podnoszą sprawność strażaków. To pierwsze i jak na razie jedyne tego typu urządzenie w gminie. Jednostki przede wszystkim zabiegają o sprzęt, który jest wymagany w pierwszej kolejności, wcześniej były to torby medyczne, potem sprzęt ratownictwa technicznego, tzw. „szczęki życia” do wyciągania ludzi zakleszczonych w pojazdach i do przecinania konstrukcji budowlanych uszkodzonych obiektów. Takimi urządzeniami hydraulicznymi dysponują już OSP Kobyla i OSP Łańce. W tym roku OSP Rzuchów pozyskał też aparaty ochrony dróg oddechowych, w które wyposażone są cztery jednostki gminy Kornowac.

(ewa)

  • Numer: 47 (1327)
  • Data wydania: 21.11.17
Czytaj e-gazetę