Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

Muzyka łączy pokolenia

21.11.2017 00:00 red.

Muzycznym zwieńczeniem projektu „Łączenie pokoleń poprzez przekazywanie tradycji śląskich w gminie Kornowac” był przegląd zespołów ludowych powiatu wodzisławskiego, zaprzyjaźnionych z grupą wokalną „Rzuchowianki”.

– To co najbardziej łączy pokolenia, to muzyka, dlatego kończąc nasz projekt, postawmy kropkę nad „i” piękną pieśnią – zachęcała gości do wspólnego śpiewu, dyrektor GOK w Kobyli Wiesława Bochynek. Jednocześnie zapewniła, że nie jest to ostatnie słowo w działaniach rozwijających kulturę pokoleniową w gminie.

Koncert na ludowo, na scenie kobylskiego ośrodka kultury, otworzyły gospodynie imprezy, zespół „Rzuchowianki” z Rzuchowa, a następnie prezentowały się grupy wokalne: „Melodia” z Pstrążnej, „Trojak” z Czernicy, „Dzimierzanki” z Dzimierza, „Syryniczki” z Syryni, „Gołężanki” z Grabówki i męska „Klika Machnika” związana z Towarzystwem Miłośników Rydułtów.

W repertuarze oprócz pieśni śląskich i utworków ukazujących piękno rodzimej ziemi, znalazły się nieprzemijające szlagiery i zagraniczne covery. Zespoły za udział w przeglądzie otrzymały pamiątkowe statuetki.

– Zaprosiliśmy zespoły, z którymi spotykamy się i wzajemnie odwiedzamy. Tym razem my mogliśmy się odwdzięczyć i zaprosić do wspólnego śpiewania, na kawę i kołacz. Cieszymy się, że wszystko się udało, choć smutno nam, że to już ostatnie działanie projektu – wyznaje jego koordynatorka, instruktorka GOK, a jednocześnie wiceprzewodnicząca KGW w Rzuchowie i członkini zespołu „Rzuchowianki” Małgorzata Drzeniek.

O satysfakcji z organizowanych imprez mówi natomiast dyrektor Wiesława Bochynek:

– Nie sądziłyśmy, że możemy podarować tyle radości ludziom z naszej gminy. Dlatego nie poprzestaniemy na tym, będziemy dalej robiły wszystko, aby było o nas słychać i było widać, że najmniejsza gmina w powiecie raciborskim jest prężna i mocna kulturą, przyjaźnią oraz pracą.

Projekty kornowackiego GOK o charakterze wielopokoleniowym, kierowane są do wszystkich mieszkańców. Aktualnie realizowany będzie kolejny, pomyślany o seniorach „Wspaniali dojrzali”. – Chcemy zintegrować się z młodymi, aby zaczerpnęli od nas starszych, to co najlepsze. My również możemy dużo nauczyć się od młodych, którzy wnoszą w życie wiele energii potrzebnej do działania – dodaje Wiesława Bochynek.

Panią dyrektor cieszy, że to co robi wraz ze swymi pracownikami jest zauważane i doceniane przez władze gminy. – Pan wójt zawsze chętnie przyjeżdża na imprezy i cieszy się z naszych sukcesów – zapewnia szefowa GOK.

Występom zespołów przysłuchiwał się przewodniczący komisji oświaty i kultury w gminie Kornowac Jan Zaczyk.

(ewa)

  • Numer: 47 (1327)
  • Data wydania: 21.11.17
Czytaj e-gazetę