Sobota, 10 kwietnia 2021

imieniny: Małgorzaty, Michała, Makarego

RSS

Proza nagrodzona

21.11.2017 00:00 red.

Krzysztof Rejmer z Warszawy zwyciężył w IV edycji ogólnopolskiego konkursu literackiego „Racibórz prozą zaczarowany”. Jury wybrało jego pracę „Lament Meluzyny albo spowiedź kamiennej głowy”.

„Fizyka jest moją żoną, a literatura kochanką” – tak o swoim zamiłowaniu do słowa pisanego mówi Rejmer. Pochodzi z Warszawy, z zawodu jest fizykiem, jednak od pewnego czasu zawiesił warsztat badawczy i zajął się pisaniem. W tym roku na swoim koncie ma już trzy główne nagrody w konkursach literackich.

Kompozycja zwycięskiego opowiadania, to połączenie znanych motywów literackich i folklorystycznych z nawiązaniem do raciborskich podań. Najważniejszym z nich jest popularny raciborski wątek legendarny dotyczący kamiennej głowy, znajdującej się dawniej na budynku zamkowym (obecnie owa głowa przechowywana jest w Muzeum). Ważnym aspektem opowiadania jest także obecność w jego strukturze licznych odniesień do średniowiecznej epiki rycerskiej.

Nawiązując do popularnego romansu rycerskiego Tristana i Izoldy opisuje motyw nieszczęśliwej miłości dworki księżnej raciborskiej Judyty do Libuszy.

Co ciekawe, zwycięzca nigdy wcześniej nie był w Raciborzu. – Gdyby nie konkurs, pewnie nigdy nie przyjechałbym tutaj. Po dzisiejszym spacerze po mieście, wiem, że wiele bym stracił. Miasto piękne, ma wiele do pokazania – zapewnia zwycięzca konkursu.

Rozstrzygnięcie konkursu „Racibórz prozą zaczarowany” odbyło się 10 listopada. Do 4. edycji konkursu wpłynęło 16 opowiadań z całej Polski.

(AM/opr. m)


Laureaci konkursu:

• I miejsce – nagroda pieniężna w wysokości 1000 PLN – Krzysztof Rejmer – „Lament Meluzyny albo spowiedź kamiennej głowy”

• II miejsce – 600 PLN – Sławomir Hanak – „Figurka z miśnieńskiej porcelany”

• III miejsce – nagroda 400 PLN – Wojciech Kowalski – „Głód”

• Wyróżnienia książkowe otrzymały: Agnieszka Polaczyk – „Wety zemsta, doprawiane” i Agnieszka Drobna – „W Raciborzu – w pobliżu Strzechy”.


Nagrodzone prace przeczytać można na stronie: www.biblrac.pl

  • Numer: 47 (1327)
  • Data wydania: 21.11.17
Czytaj e-gazetę