Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

Ekonowiny: W Raciborzu juz sprawdzają jakość powietrza

21.11.2017 00:00 red

W ostatnim tygodniu w gmachu magistratu w Raciborzu zainstalowano czujnik jakości powietrza firmy Airly. Zarówno sensor, jak i montaż urządzenia nie kosztował raciborzan nawet złotówki. 

Bezpłatne zamontowanie miernika jest rezultatem pracy Wydziału Ochrony Środowiska na szerszym forum gmin zwalczających niską emisję, jakim jest Subregion Zachodni. Urządzenie zostało zamontowane na pierwszym piętrze budynku magistratu w pomieszczeniu Biura Rady Miasta. Miejsce to zostało dobrane pod kątem odpowiedniej wysokości umożliwiającej uzyskanie optymalnych danych o jakości powietrza. Sensor umożliwia pomiar „poziomu stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, temperatury powietrza, ciśnienia atmosferycznego oraz wilgotności powietrza”, a jego odczyty można śledzić na stronie internetowej.

Czyste powietrze to jeden z czynników, które decydują o tym czy ludzie chcą mieszkać w danym miejscu, czy też rozważają jego opuszczenie. Dlatego likwidacja zjawiska niskiej emisji jest tak ważnym elementem polityki Miasta Racibórz, które już od lat 90. walczy z zanieczyszczeniem powietrza. Racibórz rokrocznie przeznacza na ten cel znaczącą część swojego budżetu. Dla Miasta likwidacja smogu jest równie istotnym sposobem na rozwiązywanie problemów demograficznych, co nowe miejsca w żłobkach czy mieszkania dla młodych.

(eco)

  • Numer: 47 (1327)
  • Data wydania: 21.11.17
Czytaj e-gazetę