Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (1326) Data wydania: 14.11.17
Czytaj e-gazetę

Tak jak piyrwyj – szatkują, deptają i kiszą kapustę

Nie ma dziś już na raciborszczyźnie takich wydarzeń, jak tworkowskie kiszenie kapusty. To folklorystyczne spotkanie, które odbyło się w Centrum Kultury w Tworkowie, ma na celu nie tylko zachowanie od zapomnienia tradycji naszych babć, ale również przekazanie ich kolejnym pokoleniom.

Dlatego również w tym roku spotkały się panie z 10 kół gospodyń wiejskich, aby wraz z przedszkolakami z Tworkowa, najpierw poszatkować, potem podeptać, a następnie zakisić 40 kg kapusty, doprawionej 5 kg marchewki. O tym zaś, jak to niegdyś robiono w gminie opowiadała przewodnicząca KGW w Tworkowie Krystyna Lamczyk.

– Kiszenie kapusty było dorocznym wydarzeniem w życiu rodziny, ponieważ stanowiła ona niegdyś podstawę kuchni zimowej, dostarczała witamin, jadło się ją na ciepło i w formie surówek. Starano się ją zakisić do 1 listopada, ponoć później nie była już taka dobra – mówi raciborska etnograf Julita Ćwikła. Dodaje też, że kiedyś kiszono bardzo dużo kapusty, co najmniej 100 kg na rodzinę. Do jej przechowywania służyły buncloki lub beczki, które trzymało się w chłodnym miejscu, aby dotrwała wiosny. – Poza Tworkowem nie spotkałam się nigdzie indziej z takim obyczajem. W domach ludzie jeszcze kiszą kapustę, choć może nie takie ilości jak kiedyś, ponieważ nie ma już tak licznych rodzin – mówi Julita Ćwikła, która sama też kisi kapustę.

Folklorystyczne wydarzenie, z jednej strony nabrało bardzo spontanicznego, a z drugiej swojskiego charakteru, dzięki występom gawędziarzy i laureatów konkursu gwary śląskiej, m.in.: Krystynie Galdzie z Bieńkowic, Zofii Lukoszek z Nowej Wioski, Barbarze Hoszek z Chałupek czy Annie Kupce z Zabełkowa. Przeplatały się one ze wspólnym śpiewem, do którego przygrywała Dorota Nikel. Obecnych doskonale bawił kabaret z Zabełkowa, którzy przedstawił „Rzepę” Juliana Tuwima, w śląskiej interpretacji Marka Szołtyska i Marii Paskudy pt. „Oberiba” (Kalarepa). Uśmiech wywoływały też występy pań z KGW w Bieńkowicach i Zabełkowie. Spotkanie świetnie poprowadziła koordynator ds. kultury Sabina Ciuraszkiewicz, a wspierał ją Andrzej Fojcik. Nad całością zaś czuwała dyrektor GZOKSiT w Tworkowie Daria Wieczorek.

(ewa)