Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 45 (1325) Data wydania: 07.11.17
Czytaj e-gazetę

Recepta na 50 lat razem?

Kłótnie za dnia, godzenie nocą

6 par spotkało się 24 października w Pałacu Ślubów. Przyszli odebrać medale za małżeństwo trwające pół wieku. Wręczyli je prezydent Raciborza Mirosław Lenk i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Katarzyna Kalus. Spytaliśmy odznaczonych o ich życie i receptę na związek.

Janina i Ryszard Mularczykowie

Zakochali się, będąc studentami. Dzieliły ich 2 lata nauki. Ona pamięta jak mąż wszedł do pokoju w akademiku, gdzie mieszkało 5 pań. – Po 3 roku byliśmy małżeństwem – wspomina. Pracowali w raciborskich szkołach średnich: II i I LO oraz Mechaniku.

Pani Janina podkreśla, że jest przeciwniczką związków na próbę. – Tu chodzi o zobowiązanie i odpowiedzialność. Danego słowa trzeba dotrzymać – podkreśla. Z mężem lubi podróżować i uprawiać ogródek. – Pewne rzeczy nas dzielą, a pewne łączą, jak w każdym zespole – kończy. Mularczykowie mają jednego syna, słynnego polityka prawicy Arkadiusza Mularczyka. Cieszą się dwojgiem wnucząt.

Halina i Jan Żyłkowie

Zaiskrzyło między nimi na weselu w Głubczycach u wspólnej koleżanki. Minął rok i para była po ślubie. – Mąż był wesoły i uczciwy – chwali pani Halina. Była pielęgniarką w głubczyckim szpitalu, a on pracował jako kierowca w Rejonie Dróg. W 1969 roku przeprowadzili się do Raciborza, gdzie pan Jan został strażnikiem w zakładzie karnym, a żona zajęła się domem i dziećmi. Wychowali 2 córki; mają 2 wnuczki i 2 prawnuczki (młodsza ma 3 lata).

Udany związek radzą budować na zgodzie i miłości oraz wierze w siebie.

Erna i Marian Zelmańscy

Cztery lata trwał czas ich narzeczeństwa. Zaczęło się od zabawy tanecznej, a skończyło ślubem w kościele św. Mikołaja. Co ciekawe, wzięli go w sobotę, wówczas dzień nietypowy na tę uroczystość, bo żeniło się w poniedziałki lub wtorki. Ona przepracowała 40 lat w służbie zdrowia, on zatrudnił się w ZEW-ie. Dochowali się 4 dzieci i 7 wnuków. Prócz zgody, miłości i cierpliwości za ważną dla związku uważają... działkę przy domu.

Krystyna i Zdzisław Słotwińscy

Amor trafił ich w kościele. – Żona miała wtedy ładne, długie czarne włosy. Zachwyciła mnie. Czytała coś w książeczce do nabożeństwa. Podejrzałem, że to modlitwa o dobrego męża. Kiedy wyszła z kościoła, to ją zagadnąłem czy ja bym się nadał – śmieje się jubilat. Pani Krystyna odparła wtedy, że może go wziąć na próbę. W przyszłym mężu „zakochała” się jej mama. – W myśl powiedzenia: najpierw spodobaj się mamusi, a potem córusi. Praktycznie to moja mama wyszła za mąż – wtóruje śmiechem mężowi.

Oboje chwalą Racibórz jako piękne miasto, gdzie ludzie są pomocni i hojni. Ona jest znana z pracy w Ośrodku Szkolenia Pożarniczego w Raciborzu oraz działalności publicznej – była radną powiatową przez dwie kadencje.

Mąż przedstawia się jako ślusarz i ogrodnik. – Jej mamę tym ująłem. Wzięła mnie za ręce i oznajmiła, że dłonie mam pracowite, z odciskami. Powiedziała Krysi, że będzie jej dobrze ze mną – wspomina pan Zdzisław.

Wychowali jedną córkę, mają 2 wnuczki. Ich zięciem jest Jakub Berezowski prorektor w raciborskiej PWSZ.

– Trzeba się wzajemnie słuchać i przymykać oko na niedoskonałości. Jak się kłócić to w dzień, a w nocy się przepraszać – kończą jubilaci.

(ma.w)