Czwartek, 22 kwietnia 2021

imieniny: Leona, Kai, Heliodora

RSS

Ekonowiny: Pomogą zagrodzie żubrów w Pszczynie

07.11.2017 00:00 red.

WFOŚiGW w Katowicach udzielił dotacji w wysokości ponad 37.000 zł na zadanie, którego głównym celem jest zachowanie stada żubrów (bison bonasus) linii genetycznej pszczyńskiej w pszczyńskim ośrodku hodowlanym.

Żubry należą do gatunku zwierząt zagrożonych wyginięciem. W całej Europie jest ich obecnie ok. 4,5 tysiąca, aby gatunek przestał być zagrożony powinno ich być około 10 tysięcy. Wzrost liczby populacji to efekt pracy przede wszystkim osób zajmujących się żubrami na co dzień, zarówno tymi, które przebywają w hodowlach zamkniętych, jak i żyjących na wolności.

W ramach dofinansowania hodowli żubrów planuje się zakup niezbędnych, zróżnicowanych i odpowiedniej jakości pasz gwarantujących utrzymanie stada w dobrej kondycji oraz zapewnienie opieki weterynaryjnej. Zakup karmy (siano, marchew, pasza żubr, kukurydza, zboże mieszanka, otręby pszenne) jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania stada żubrów. Zapewnienie opieki weterynaryjnej ma na celu utrzymanie kondycji stada żubrów na wysokim poziomie oraz przeciwdziałanie chorobom, które mogą spowodować zmniejszenie liczebności żubrów linii pszczyńskiej.

(eco)

  • Numer: 45 (1325)
  • Data wydania: 07.11.17
Czytaj e-gazetę