Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

Gaszą pożary i przyciągają najmłodszych

07.11.2017 00:00 red.

Już 70 lat ochotnicy OSP w Łańcach chronią swych mieszkańców przed czerwonym kurem, a także niosą pomoc w codziennych zdarzeniach na terenie sołectwa i poza jego granicami. Okazją do świętowania było jubileuszowe spotkanie w świetlicy remizy, z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, radnych, pań z zaprzyjaźnionego KGW oraz strażaków.

Obowiązki gospodarzy uroczystości pełnili, witający zaproszonych gości, naczelnik OSP Łańce Rafał Święty oraz prezes OSP w Łańcach Mirosław Świdergoł, który przedstawił historię jednostki.

Początki łanieckiej straży pożarnej sięgają 1947 r., ponieważ wcześniej mieszkańcy należeli do utworzonego w 1897 r. związku sikawczanego w Rzuchowie. Jednostka w Łańcach została założona 5 października 1947 r., przez komendanta rejonowego Joachima Zająca, który mieszkał w Rzuchowie. Do 1958 r. łanieccy strażacy dysponowali jedną sikawkę ręczną, potem otrzymali motorówkę, a następnie zdecydowali o wybudowaniu remizy strażackiej. Do użytku oddano ją 21 lipca 1963 r. Na przełomie lat 70. straż otrzymała samochód dodge, którego w 1977 r. zastąpił żuk wraz z wózkiem na węże. Kolejnym samochodem był jelcz przydzielony przez Zarząd Gminny OSP w Lyskach, a potem steyr 680 E, który sprowadzono w 1992 r. z zaprzyjaźnionej jednostki straży pożarnej w St. Valentin w Austrii.

Na obchody 50. rocznicy istnienia OSP Łańce, mieszkańcy ufundowali sztandar, który został poświęcony w 1998 r. Rok później, na wniosek komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach, OSP Łańce zostaje włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Przyjacielskie kontakty z niemieckim Östringen, w 2001 r. zaowocowały sprowadzeniem drugiego średniego samochodu mercedes 1113, co wiązało się z rozbudową garażu. W latach 2001 – 2006 przygotowano i oddano świetlicę na poddaszu. – Od lat 80. nasza jednostka zajmuje czołowe miejsca w zawodach sportowo-pożarniczych. W 2006 i 2008 r. zdobyła I miejsce w tych zmaganiach na szczeblu powiatowym – wspomina osiągnięcia prezes Mirosław Świdergoł.

Z inicjatywy gminy wykonano termomodernizację remizy oraz utwardzono teren wokół budynku. W 2012 r. mercedes zamieniony został na samochód ciężki jelcz 004, a dwa lata później z inicjatywy wójta gminy Kornowac, w zamian za zezłomowanego steyra 680 E, strażacy otrzymali lekkiego volkswagena T4.

Obecnie OSP w Łańcach liczy 49 członków zwyczajnych, w tym 26 z uprawnieniami do działań ratowniczo-gaśniczych. Ponadto należy do niej czterech członków honorowych, 125 członków wspierających i trzy młodzieżowe drużyny pożarnicze.

Procentuje też zaangażowanie w pracę z najmłodszymi. Za swój projekt „Stop uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży”, OSP w Łańcach zdobyła I miejsce oraz bon o wartości 1000 zł. Za pieniądze pozyskane w konkursie na dofinansowanie zadań z zakresu profilaktyki uzależnień, MDP wzbogaciła się o nowe mundury strażackie. Na początku 2017 r. , po raz pierwszy przeprowadzono turniej wiedzy pożarniczej wśród młodzieży, na szczeblu OSP Łańce, a zwycięzcy wzięli udział w turnieju gminnym oraz powiatowym. Nie poprzestając na tym strażacy z Łańc przyciągają dzieci i młodzież, organizując m.in. spotkania z ciekawymi ludźmi, a także wyjeżdżają na wycieczki do atrakcyjnych miejsc, jak np. do raciborskiej jednostki straży pożarnej. W zorganizowanie rocznicowej uroczystości włączyli się druh – skarbnik Bogdan Mańczyk i Zbyszek Wyszkoń.

(ewa)

  • Numer: 45 (1325)
  • Data wydania: 07.11.17
Czytaj e-gazetę