Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 45 (1325) Data wydania: 07.11.17
Czytaj e-gazetę

Pierwsi kupują handlarze

Zegar wybija piątą rano gdy zaczyna się ustawianie straganów na targu staroci. Po wiosennym kryzysie wystawców znów jest ich dostatek. Przyjeżdżają z dalszych okolic i przywożą unikalne towary.

Pana Bogdana Jarosa nie było na pietrowickim targowisku tylko dwukrotnie odkąd handluje się tu starociami. Zawsze stara się ustawić stoisko w tym samym miejscu, nieopodal wejśca do hali. – Macie tu bardzo fajnie i dużo lepiej niż na okolicznych targach – chwali organizację. Pchli targ we wsi zaczyna się jego zdaniem coraz bardziej rozkręcać. – Nawet nie myśleliśmy, że tak to będzie hulać. Racibórz znamy jako teren mało atrakcyjny dla handlu starociami. Tutaj się raczej kupuje starocie na handel i zabiera je gdzie indziej – tłumaczy Jaros.

Za niską opłatę stoiska handlarz rewanżuje się promocyjnymi cenami sprzedawanego towaru. – W Bytomiu czy Gliwicach pozwalamy sobie na wyższe ceny – przyznaje. Zdaniem pana Bogdana dużym atutem targu jest ciepła hala i fakt, że na konkurencyjnych targowiskach za takie stoisko jak w Pietrowicach Wielkich musiałby zapłacić 5 – 6 razy więcej.

– Przyjeżdżamy tu z Rybnika. Handlem starociami param się już 15 lat. To moje dodatkowe zajęcie. Najlepiej sprzedają się przedmioty z PRL – kończy rybniczanin.

Bez celu jest „kaput”

Zwykle pana Mieczysława Wawrzycznego można spotkać przed halą pietrowickiego centrum. Woli handlować w słońcu i na świeżym powietrzu, ale prognozy straszyły deszczem więc przeszedł do hali. Zdziwiło go, że pod dachem jest taniej niż na zewnątrz. – I to o 100%! – zauważył. Do Pietrowic Wielkich zajeżdża na targowisko od 5 lat. Zwozi tu towar z Francji, Niemiec i Szwajacarii. – Odbywam raz na jakiś czas taką podróż po Europie i skupuję po wsiach stare sprzęty. W handlu starociami liczą się unikalne okazy – tłumaczy handlarz. Dziś to już 70-latek, emerytowany górnik. – Jak skończyłem pracę na kopalni to szukałem sobie zajęcia. Bo jak człowiek nie ma celu w życiu to się robi „kaput”. Moi koledzy, co nie mieli celu już nie żyją, a ja nie narzekam. I podobają mi się coraz młodsze kobiety – śmieje się pan Mieczysław.

Trochę popracował w Niemczech, gdzie m.in. zbierał szparagi. Starocie zawsze mu się podobały i zaczął je skupować. Jego najnowsze zdobycze to np. stuletni dzwon krowi, przedwojenny topór ciesielski czy wiekowy świecznik. – Jakieś 10 lat temu targi były miejscem, na których można było coś zarobić, a teraz jeżdżę żeby się poruszać. Kiedy utarguje się 300 – 400 zł, a trzeba to przecież przywieźć, rozładować i załadować i godziny wysiedzieć to widać, że nie chodzi o pieniądze, a o zajęcie – mówi Mieczysław Wawrzyczny z Wodzisławia Śląskiego.

Nowe pokolenie

Swoją przygodę z handlem dopiero zaczynają Kasper Kaliniak i Jakub Bańdura. To nastoletni uczniowie z Raciborza. Kasper jest na pietrowickim targu co miesiąc. Namówiła go mama, która postanowiła opróżnić starą szafę. – Zaczęliśmy tu przyjeżdżać i mnie wciągnęło. Trochę mnie to interesuje, bo historia to moje hobby, ale można też zarobić – zaznacza K. Kaliniak. Jego dzień targowy zaczyna się tu o godz. 5.00 rano gdy rozkłada stoisko. – Pierwszymi kupcami są inni handlarze. Nie raz już miałem, że to co im sprzedałem, próbowali oferować u siebie po wyższej cenie – przyznaje raciborzanin. Ma jednak szacunek dla konkurencji i odnosi wrażenie, że ci najstarsi handlujący traktują go przyjaźnie, dostrzegając w chłopcu siebie sprzed lat, gdy zaczynali.

Kaliniak przywozi na targ porcelanę, przedmioty codziennego użytku czy płyty winylowe. Niektóre rzeczy są ze zbiorów domowych, a inne odkupione od handlarzy. – Mam już stałych klientów – uśmiecha się Kasper. Jeździ też na jarmark do Chałupek oraz korzysta z nowej giełdy staroci w Raciborzu.

(ma.w)


Targ staroci odbywa się w Pietrowicach Wielkich w każdą ostatnią sobotę miesiąca. Najbliższy – 25 listopada