Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 24 (1306) Data wydania: 13.06.17
Czytaj e-gazetę

Pierwsza drużyna Górek Śląskich

Klub sportowy w Górkach Śląskich istnieje od 1949 r. Z jego pierwszych lat działalności pozostało sporo mało znanej dokumentacji. Wiele z niej ocalało przez przypadek, albo dzięki Henrykowi Postawce, który obecnie strzeże archiwum dotyczącego klubu. Korzystając również z wiedzy tego historyka i działacza LKS-u Górki Śląskie przedstawiam krótką historię pierwszej drużyny piłkarskiej w tej miejscowości.

Niedługo po wojnie w wiosce powstała myśl o powołaniu klubu sportowego. Zebranie założycielskie odbyło się 3 lipca 1949 r. i powołano zarząd nowego, Ludowego Zespołu Sportowego w Górkach Śląskich. Miał skupiać pięć dyscyplin. Niedługo z ambitnego planu pozostała tylko drużyna piłki nożnej.

Wiemy, że 3 lipca 1949 roku do piłkarskiej sekcji zapisało się 35 chętnych. Trenerem został Ernest Walach. Drużyna pauzowała pierwszy rok w rozgrywkach piłkarskich z powodu braku odpowiedniego boiska. Grała natomiast mecze towarzyskie, na festynach oraz mecze propagandowe. Taki zdarzył się 13 września 1949 r. gdy Górki Śląskie zorganizowały swój pierwszy festyn sportowy. Miejscowy LZS podjął LKS Spójnię Racibórz. Po tych rozgrywkach bawiono się w sali u Gertrudy Kalemby. Gdy zespół dostał się do rozgrywek, zawodnicy na pierwsze mecze jeździli pociągami. Dopiero po kilku latach mieli do dyspozycji drewniany wagon na kołach.

Niektórzy zabierali ze sobą całe rodziny, inni gitarę.

Wszystkie ówczesne kluby cierpiały na brak pieniędzy. W Górkach próbowano temu zaradzić w nietypowy sposób. W ramach LZS-u chcieli stworzyć teatr, który wystawiając swoje sztuki, miałby zarabiać na cały klub. Z tego akurat nic nie wyszło, bo w wiosce nie było wtedy świetlicy.

W 1969 r., gdy w Górkach grało już kolejne pokolenie, a LZS po raz pierwszy sięgnął po awans do B klasy, klub musiał zawiesić działalność. Powód taki, że zbyt wielu chłopaków powołano do wojska.

Na kolejny taki awans drużyna czekała do kolejnego jubileuszu, w 1979 r. Lata osiemdziesiąte to czas powstawania LKS-ów, które dawały klubom sportowym możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, tym samym zarabiania. W 1984 r. powołano LKS Górki Śląskie. Członkowie klubu zarabiali kładąc tory. Musiała to być dobrze płatna robota, bo kupili wkrótce autobus i zbudowali obiekty sportowe. W sezonie 88/89 awansowali najwyżej w historii, do ligi okręgowej. Sukces ten powtórzyli na kolejną rocznicę, w 1999 r. I znowu w 2010 r. Dziś klub liczy około stu zawodników wraz z młodzieżą, prowadzi też piłkarskie przedszkole. Wszystko działa dzięki zaangażowaniu działaczy. Podobnie jak w pierwszych latach. Tak samo błysk pierwszej drużyny przebija się dziś, przez młodych zawodników, którzy tworzą już czwarte pokolenie piłkarzy w

Górkach Śląskich. I to nie jest gołosłowie. Erwin Gronert to dziadek obecnego prezesa klubu, Arkadiusza. W drużynie grał też jego syn, Edward. Córka Arkadiusza – Dominika również gra w piłkę nożną.

Marcin Wojnarowski


Ciekawostki z historii LKS Górki Śląskie

1. Od 1999 r. dokumentację klubową prowadzi H. Postawka. Od tej pory wiadomo np. ile goli strzelił dany zawodnik, albo ile minut spędził w tym sezonie na boisku.

2. W trzech sezonach 2006/2007/2008 królem strzelców został Andrzej Krupa, który trafiał do bramki sto razy.

3. W 1983 r. Górki Śl. podejmowały w meczu propagandowym Górnik Knurów, w którym grał Zygmunt Sołtysik. Był wcześniej członkiem reprezentacji Polski na Olimpiadzie w 1972 r.

4. W 1989 r. z okazji rocznicy klubu Jan Węglorz rozpoczął pisanie kroniki klubu. Spisywał też losy miejscowej OSP, której był prezesem.

5. 2 lipca 1989 r. odbyło się poświęcenie sztandaru klubu.

6. Jako jeden z pierwszych klubów wprowadził do składu kobiety. Pierwszą zawodniczką była Beata Kaszta (później grała w Rydułtowach).

7. 24 czerwca odbędzie się piąta edycja Górki Cup – turnieju piłkarskiego dla drużyn młodzieżowych. Rozgrywki te są wielkim świętem piłki nożnej.