Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 50 (1280) Data wydania: 13.12.16
Czytaj e-gazetę

Z Dragadosem czy bez, robotę trzeba dokończyć

Gospodarska wizyta wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka na placu budowy. – Teraz kluczowa jest pełna inwentaryzacja i rozliczenie poprzedniego wykonawcy – twierdzi wojewoda.

Po posłach z sejmowej komisji ochrony środowiska, plac budowy Zbiornika Racibórz zwiedzili wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz senator Adam Gawęda. 6 grudnia w asyście pracowników RZGW Gliwice oraz przedstawicieli lokalnych władz *przekonali się naocznie, które elementy zbiornika zostały już wykonane, a której wymagają dokończenia.

Ważny czas przełomu

Inwentaryzacja placu budowy, rozliczenie Dragadosa, przeprojektowanie niektórych elementów zbiornika, ogłoszenie przetargu i wyłonienie nowego wykonawcy – to wszystko spędza sen z powiek pracowników Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek liczy, że nowego wykonawcę uda się wyłonić na przełomie roku, tak aby w połowie przyszłego roku doszło do podpisania umowy. Jeśli napięty terminarz nie zostanie przekroczony, to prace przy budowie zbiornika mogą zostać wznowione w trzecim kwartale 2017 roku.

– 2019 rok byłby takim realnym okresem pełnego zabezpieczenia przeciwpowodziowego naszego regionu Zbiornikiem Racibórz – twierdzi wojewoda.

Najpierw suchy, potem mokry

Wojewoda Jarosław Wieczorek jest kolejną osobą potwierdzającą, że dokończenie budowy zbiornika odbędzie się według wcześniejszych założeń, czy że będzie to obiekt suchy. Pozostałe warianty, łącznie z „opcją mokrą” i funkcją piętrzenia wody dla potrzeb żeglugi śródlądowej, wchodzą w grę dopiero po zakończeniu budowy zbiornika w obecnym kształcie. – Na dzień dzisiejszy to co jest najważniejsze, to zabezpieczenie regionu przed powodzią, tak żeby sytuacja z 1997 roku nigdy się nie powtórzyła – mówi wojewoda J. Wieczorek.

Gotowy w połowie

Zbiornik Racibórz jest gotowy w połowie. Odstąpienie od umowy z dotychczasowym wykonawcą Dragadosem nie oznacza całkowitego wstrzymania budowy. – Będziemy kontynuować prace bez generalnego wykonawcy, żeby nie tracić sezonu budowlanego – mówi Tomasz Cywiński, p.o. dyrektora RZGW Gliwice. Rozchodzi się m.in. o zabezpieczenie nasypów, a także prace związane ze wzmocnieniem podłoża, aby nie tracić czasu wymaganego na konsolidację gruntu. – Tak żeby nowy wykonawca nie musiał czekać, żeby od razu mógł sypać zapory – dodaje T. Cywiński.

Jednocześnie dementuje on informacje przekazane przez Najwyższą Izbę Kontroli w jej ostatnim raporcie, jakoby realnym terminem zakończenia budowy Zbiornika Racibórz miał być rok 2020. – Według naszych wyliczeń, naszej wiedzy i doświadczenia, które mamy w procesach wyłonienia nowego wykonawcy, przewidujemy trzeci kwartał 2019 – podkreśla T. Cywiński.

Po zakończeniu wizyty na terenie budowy Zbiornika Racibórz, wojewoda, senator, samorządowcy oraz pracownicy RZGW udali się do nowych Nieboczów oraz Grabówki, gdzie kontynuowano rozmowy na temat tej inwestycji.

Wojtek Żołneczko

* Na placu budowy zbiornika z wojewodą śląskim spotkali się: starosta raciborski Ryszard Winiarski, przewodniczący rady powiatu raciborskiego Adam Wajda, wójt gminy Lubomia Czesław Burek, burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha, wójt Kornowaca Grzegorz Niestrój, wójt Krzanowic Andrzej Strzedulla, wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki, wójt Pietrowic Wielkich Andrzej Wawrzynek.


Formalnie inwestorem zlecającym budowę Zbiornika Racibórz jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, który w październiku tego roku miał odstąpić od umowy z Dragadosem. Do naszej redakcji dotarły jednak informacje, że ostatnie słowo w tej kwestii miało należeć do Dragadosa. Jest to niezwykle istotne zagadnienie, bo zależy od niego, czy Dragados będzie mógł startować w przetargu na dokończenie budowy zbiornika. W Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej utrzymują jednak, że to właśnie oni skutecznie odstąpili od umowy. Niewykluczone, że ten wątek stanie się w przyszłości zarzewiem kolejnego konfliktu na linii RZGW – Dragados.