Czwartek, 22 kwietnia 2021

imieniny: Leona, Kai, Heliodora

RSS

Dokonuj mądrego wyboru 4 zasady bezpiecznych pożyczek

22.11.2016 00:00 PRA

Dokonuj mądrego wyboru 4 zasady bezpiecznych pożyczek

Sprawdź wiarygodność firmy

Przed podpisaniem umowy zweryfikuj dokładnie pożyczkodawcę i oferowane przez niego usługi. Można to zrobić np. w interencie. Na podstawie wpisów dotychczasowych klientów można odsiać te firmy, które mają negatywne opinie. Ponadto na stronie Komisji Nadzoru Finansowego www.knf.gov.pl znajduje się rejestr podmiotów podejrzanych o prowadzenie nielegalnej działalności bankowej. Z takimi firmami lepiej nie zaczynać współpracy.

Policz całkowity koszt pożyczki

Firma udzielająca pożyczki ma obowiązek poinformować Cię o stopie oprocentowania nominalnego kredytu oraz o wszystkich innych kosztach, które pożyczkobiorca zobowiązuje się ponieść w związku z umową pożyczki takich jak: prowizje, opłaty, koszty usług dodatkowych. Dodatkowo powinien podać informację o rzeczywistej stopie oprocentowania (RRSO) obrazującej całkowity koszt pożyczki w ujęciu procentowym oraz całkowitej kwoty spłaty.

Dokładnie przeczytaj umowę

Nie ulegaj presji czasu i nie pozwalaj sobie nawet na margines niewiedzy. W razie wątpliwości pytaj i żądaj wyjaśnień wszystkich zapisów, które są dla Ciebie niezrozumiałe. Masz prawo wziąć projekt umowy do domu, żeby tam go w spokoju przeczytać lub skonsultować z kimś, kto lepiej się zna na finansach.

Nie podpisuj, jeśli nie rozumiesz

Jeśli firma, od której bierzesz pożyczkę nie potrafi lub nie chce wyjaśnić Ci usług, które oferuje, nie powierzaj jej swojego zaufania, a już na pewno nie podpisuj z nią umowy!


Sonda

Jakie preferujesz formy płatności?

Anka i Rafał z Krzyżanowic

Wolimy płacić gotówką bo nie w każdym sklepie można skorzystać z karty płatniczej. Gdyby terminali było więcej to sądzimy, że używalibyśmy częściej "plastiku" bo to bardzo wygodna forma.

Maciej Kozicki z Raciborza

Korzystam chętnie z karty płatniczej przede wszystkim dlatego, że jest taka możliwość. Owszem, ta forma nie pozwala tak skrupulatnie kontrolować wydatków, ale podchodzę do płacenia z rozsądkiem.

Klaudia z Raciborza

Trafił pan w punkt z tym pytaniem, bo właśnie skradziono mi kartę. Złodziej zdążył już zrobić parę zakupów po 50 zł. Dlatego teraz powiem, że zdecydowanie stawiam na gotówkę. Z kartą radzę wszystkim bardzo uważać, nie wolno jej zgubić.

  • Numer: 47 (1277)
  • Data wydania: 22.11.16
Czytaj e-gazetę