Wtorek, 13 kwietnia 2021

imieniny: Przemysława, Hermenegildy, Marcina

RSS

Duży kaliber: Pobił sąsiada na śmierć

25.10.2016 00:00 red.

Franciszek M. z Krzanowic zabił Józefa K., bo ten nie miał ochoty się z nim napić. Morderca rozłupał głowę swojej ofierze, potem poszedł do baru. Właśnie zapadł wyrok w tej wstrząsającej zbrodni.

Tragedia wydarzyła się 6 marca około godziny 20.00 w jednym z domów przy ulicy Młyńskiej w Krzanowicach. To należące do gminy socjalne budynki. W jednym z nich mieszkał Józef K. 65-latek był tam zameldowany od 2000 roku. Jednym z jego sąsiadów był 58-letni Franciszek M. Mieszkał tu krócej, bo od 2011 roku. Mężczyźni często razem popijali. Tak było również przed tragedią. W pewnym momencie Józef K. odmówił picia alkoholu i udał się do swojego pokoju. To nie spodobało się Franciszkowi M. który zaczął się dobijać do sąsiada.

Poszedł do baru

Kiedy starszy mężczyzna otworzył, M. rzucił się na niego. Zaczął go uderzać drewnianym drągiem, który był przygotowany do spalenia. Po wszystkim zostawił swoją ofiarę w mieszkaniu i skierował się w stronę miejscowego baru. – O zdarzeniu policjanci zostali powiadomieni przez mieszkańca Krzanowic, który dowiedział się o tragedii bezpośrednio od sprawcy – mówi podkomisarz Mirosław Szymański z Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu. – Podejrzany wyszedł z mieszkania i poinformował o tym co zrobił napotkanego mężczyznę. Związany z zabójstwem mieszkaniec Krzanowic został zatrzymany przez mundurowych z Komisariatu Policji w Krzyżanowicach i trafił do policyjnego aresztu. 58-latek w chwili zatrzymania w organizmie miał ponad 2 promile alkoholu – dodaje policjant.

Zmasakrował sąsiada

Zabójca nie miał litości dla swojej ofiary. Obrażenia wymienione w akcie oskarżenia, które miał zadać Franciszek M. są przerażające. Ofiara nie miała żadnych szans. Lekarz stwierdził u niej rany tłuczone głowy po stronie prawej z rozfragmentowaniem kości sklepienia podstawy czaszki, częściowym wymóżdżeniem płata czołowego, wieloodłamowego złamania nosa, kości szczękowej i jarzmowej, rozległego sińca obejmującego oczodół i policzek oraz rozerwania ust.

Kara dla zabójcy

10 października Sąd Okręgowy w Gliwicach Wydział Zamiejscowy w Rybniku wydał wyrok. – Uznał Franciszka M. za winnego tego, że 6 marca 2016 roku w Krzanowicach działając z zamiarem bezpośrednim pozbawienia życia Józefa K. poprzez kilkukrotne uderzenie go w głowę drewnianym konarem o długości 72 centymetrów i średnicy 70 mm spowodował rozległe obrażenia mózgoczaszki, które skutkowały zgonem pokrzywdzonego – mówi sędzia Anna Dybek-Zdyń z Sądu Okręgowego w Gliwicach. – Za to sąd skazał oskarżonego na karę 25 lat pozbawienia wolności. Na poczet kary zaliczył mu okres pobytu w areszcie od 6 marca oraz zwolnił go od ponoszenia kosztów sądowych. Wyrok jest nieprawomocny.

(acz)

  • Numer: 43 (1273)
  • Data wydania: 25.10.16
Czytaj e-gazetę