Sobota, 10 kwietnia 2021

imieniny: Małgorzaty, Michała, Makarego

RSS

Potrzeba niewiele, by nie czuć się samotnym

25.10.2016 00:00 red.

Czasami wystarczy jeden promień słońca, jeden uśmiech, jedno miłe słowo, jeden dotyk – przypomniała przewodnicząca raciborskiego koła emerytów i rencistów „Południe” Krystyna Czerner, że potrzeba tak mało, by uszczęśliwić tych, którzy znajdują się obok nas.

Słowa włoskiego pisarza, salezjanina Bruno Fererro były również dla niej inspiracją do zorganizowania tradycyjnego już Dnia Seniora w sali Szkoły Podstawowej nr 15 w Raciborzu, gdzie zebrało się, by wspólnie świętować – niemal w rodzinnej atmosferze – około 90 osób.

Uroczystość była okazją do złożenia życzeń, także najstarszym seniorom koła, do których dziś należą: Leokadia Kunysz (90 lat), Irena Smołka (85 lat), Teresa Goj (80 lat) i Alina Tarczewska-Hazuka (80 lat). Do powinszowań dołączyła się obecna na spotkaniu przewodnicząca Zarządu Rejonowego PZERiI w Raciborzu Krystyna Loch.

Dzień Seniora w „Piętnastce” rozpoczął się od obiadu i upływał na wspólnych rozmowach i zabawie przy muzyce Zespołu „60+”. Do tańca przygrywali: Jan Dubiel, Wanda Korotusz, Antoni Tarnowiecki, Witold Kolowca, Janusz Latka, a śpiewała Barbara Tarnowiecka. Słodki poczęstunek dla biesiadujących przygotowały: Krystyna Mruzek, Maria Kałdońska, Czesława Kulej, Teresa Burek, Danuta Maruszak i Krystyna Czerner.

Przewodnicząca posiada dar zjednywania sobie ludzi, dlatego w ostatnich latach koło rozrosło się do ponad 100 członków z Raciborza i okolic: Pawłowa, Krzyżanowic, a nawet Baborowa. W tym roku jego szeregi zasiliło 18 nowych emerytów, przychodzą też osoby niepełnosprawne. Jedną z nich jest Bolesław Korus, uczestnik spartakiady seniorów. Jego radość z udziału w tych zawodach, tak wzruszyła jedną z uczestniczek, że krzyżanowiczanka Maria Stanik oddała mu swoją sportową koszulkę. Prezent ten Krystyna Czerner wręczyła panu Bolesławowi podczas Dnia Seniora.

Święto to jest zwieńczeniem całorocznej działalności, ponieważ członkowie koła spotykają się regularnie w Klubie Osiedlowym „Cegiełka” SM „Nowoczesna”, w każdy pierwszy czwartek miesiąca przy kawie i ciasteczkach. Z myślą o nich wygłaszane są wykłady m.in. z dziedziny zdrowia, prawa spadkowego, organizowane są wycieczki np. do zamku w Książu oraz występy zespołów: „Frelki” z Gimnazjum nr 3, a także chóru seniorów i Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha” – seniorzy, w których występują również członkinie koła „Południe”. W pierwszy czwartek listopada, o godz. 17.00 zaprezentuje się zespół „Anakonda”.

(ewa)

  • Numer: 43 (1273)
  • Data wydania: 25.10.16
Czytaj e-gazetę