Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 43 (1273) Data wydania: 25.10.16
Czytaj e-gazetę

Cmentarz nr 45

Wrzesień 2013 roku. To była ciepła i słoneczna niedziela. Mój dyżur w redakcji dobiegał końca. Byłem zmęczony po całym tygodniu pracy, ale zastanawiałem się, czy mimo tego nie zabrać narzeczonej gdzieś nad wodę. Na dworze było tak pięknie. Z rozważań wyrwała mnie wibracja służbowego telefonu. Odczytałem wiadomość: wypadek na DK45, kierunek Szonowice. W takich sytuacjach trzeba działać szybko – aparat, legitymacja, dowód rejestracyjny. Jadąc na miejsce nie wiedziałem, że będzie to pierwszy śmiertelny wypadek, który zobaczę...

Motocyklista leżał w polu. Reanimowali go ratownicy medyczni. Przyjaciele poszkodowanego patrzyli z przejęciem w tamtą stronę. W oczach mieli łzy. Sanitariusz masował serce młodego mężczyzny, który pomimo tych zabiegów z każdą chwilą robił się ciemniejszy na twarzy. Umarł na moich oczach. Z wysiłkiem uniosłem aparat. Ważył jakieś kilkadziesiąt kilogramów. Przynajmniej tak mi się wydawało. Zrobiłem te kilka zdjęć, na siłę, bo na tym polegała i wciąż polega moja praca.

„Nasz Grześ”

To wspomnienie nachodzi mnie za każdym razem, gdy przejeżdżam obok tego miejsca. Dziś stoi tam krzyż. Na nim metalowa płytka z inskrypcją: Nasz Grześ. *29.04.1980. +7.09.2013. Nie jest to jedyny krzyż przy drodze, która przecina powiat raciborski. Nie jest to jedyna droga, na której giną ludzie. Jednak dla mnie, od tamtego wypadku, to właśnie DK 45 na zawsze pozostanie „drogą śmierci”, na której granica między światem żywych i umarłych wydaje się bardzo mizerna. Jak na cmentarzu.

Od jakiegoś czasu po głowie wałęsała mi się myśl, aby policzyć te krzyże. W połowie zeszłego tygodnia przypadek sprawił, że raz jeszcze trafiłem na artykuł, w którym opisałem wypadek z 7 września 2013 roku. Nie zaglądałem tam przez trzy lata. Przeczytałem komentarze, których autorami byli przyjaciele i siostra zmarłego. Pomimo upływu lat, przepełniał je ból. Wiedziałem już, co muszę zrobić.

20 zniczy

23 października 2016 roku. Zapowiada się piękna i słoneczna niedziela. Jednak moją głowę zaprzątają mroczniejsze myśli. Kupuję 20 zniczy. Liczę, że tyle wystarczy. Wsiadam w samochód i nieopodal Mieszka wjeżdżam na raciborski odcinek DK 45. Kieruję się w kierunku Szonowic i granicy z województwem opolskim. Przejeżdżając przez Miedonię przypominam mi się wypadek, do którego doszło tu całkiem niedawno. Młody rowerzysta zginął potrącony przez kierowcę bmw. Nie było mnie w Raciborzu, gdy doszło do tej tragedii. Nie wiem dokładnie, w którym miejscu to się stało. Rozglądam się za zniczem lub krzyżem, jednak niczego takiego nie znajduję – jadę dalej.

Na pierwszy krzyż natrafiam za Rudnikiem, tuż przed skrętem do Strzybnika. Jest drewniany, przyozdobiony już nieco wyblakłymi, sztucznymi kwiatami. Nie wiem, czy zginęła tu jedna, czy więcej osób. Mężczyzna, kobieta, czy dziecko. Ktokolwiek to nie był, zapalam znicz i zmawiam krótka modlitwę.

To samo robię przy kolejnym krucyfiksie, który dostrzegam jakiś kilometr przed Szonowicami. Również o tym wypadku nie pamiętam. Widzę jednak, że są ludzie, którzy nie potrafią o nim zapomnieć. Krzyż zdobią kwiaty, w jego pobliżu stoi kilka zniczy. Rozglądam się wkoło. Sielski, pagórkowaty krajobraz. Aż trudno uwierzyć, że tak piękne miejsce kojarzy się komuś tylko ze stratą, której nic nie było i nie będzie w stanie uzupełnić.

„Nasze życia są puste”

Jadąc dalej dojeżdżam do miejsca wypadku, który tak dobrze zapamiętałem. Samochód parkuję na mostku nad rowem melioracyjnym, po którym wjeżdża się na pole. Wykonano go bardzo solidnie, używając granitowych kamieni. To właśnie w ten mostek uderzył 33-letni wówczas motocyklista. Granitowe kamienie zgruchotały jego kości i narządy wewnętrzne. Mężczyzna był bez szans. Modląc się w tym miejscu, przypominają mi się słowa napisane przez jego siostrę: nasze życia są puste.

Do granicy województwa nie natrafiam już na żadne krzyże. Wracam do Raciborza. Po drodze myślę o śmierci. Chyba najgorszy jest ból, który wywołuje ona w rodzinie, a który nigdy ze szczętem nie przemija. Ten jej aspekt przeraża najbardziej.

„Panie, uszanuj pan tego zmarłego”

W Raciborzu trafiam w kolejne miejsce tragedii. Na ulicy Starowiejskiej, na wysokości osiedla hetmańskiego, zapalam znicz przy posesji, gdzie zginał 71-letni raciborzanin. Młodzi mężczyźni jechali w bmw. Na łuku drogi zjechali na przeciwległy pas jezdni i zderzyli się ze starszym kierowcą, który jechał fiatem uno. To była sobota 9 kwietnia tego roku. Chaos. Z rozbitej skrzynki gazowej ulatniał się gaz. Groziło wybuchem. Część strażaków próbowała odsunąć gapiów, pozostali cięli samochód, w którym zakleszczony był 71-latek. Chłopcy z bmw siedzieli na krawężnikach, opatrywali ich sanitariusze. Reszta walczyła o życie 71-latka. Gdy wracałem do domu, miałem jeszcze nadzieję, że kierowca fiata przeżyje. Tak się jednak nie stało. Pozostawił po sobie wdowę, dwie córki, sześć wnuczek i dwóch prawnuków.

Kolejny znicz i modlitwa to „myto”, czyli zbieg ulic Bogumińskiej, Opawskiej i Jana Pawła II, gdzie w czerwcu 2001 roku zginął Wojciech Maciejewski, o czym zawiadamia inskrypcja na krzyżu. Miał 19 lat. Rodzina i przyjaciele pamiętają o nim. Miejsce tragedii zdobią znicze i kwiaty.

Kilkaset metrów dalej doszło do kolejnego śmiertelnego wypadku. Zupełnie niedawno, o czym poświadcza zgruchotana konstrukcja kładki nad rowem melioracyjnym. To również była niedziela 11 września. Zginął tu 33-letni motocyklista z Tworkowa. Również wtedy byłem na miejscu przez krótką chwilę. Już z daleka spostrzegłem czerwony parawan, którym strażacy odgrodzili ciało zmarłego od gapiów. – Panie, uszanuj pan tego zmarłego – powiedziała do mnie ratowniczka, gdy przykładałem aparat do oka, aby zrobić zdjęcie. Powtarzam sobie, że takie słowa nie robią na mnie wrażenia. Taka praca, trzeba robić swoje i nie można się przejmować, bo inaczej człowiek by zwariował. Staram się o tym pamiętać.

Czy to się kiedyś skończy?

Każdy kolejny kilometr jest dla mnie trudniejszy. Pozostawiam za sobą Racibórz i wjeżdżam w gminę Krzyżanowice. Jeszcze przed Bieńkowicami jest taki odcinek DK 45, gdzie na 150 metrach stoją aż trzy krzyże. Znicze zapalam szybko, słowa modlitwy wypowiadam już mechanicznie. Podobnie czynię naprzeciwko warsztatu samochodowego Wilhelma Fulneczka. Tam oprócz krzyża jest jeszcze pniak drzewa, do którego przytwierdzono stojaki na znicze. Pewnie właśnie na nim rozbili się Ci ludzie. Dziś nie ma ani ich, ani drzewa.

Pomiędzy Tworkowem a Krzyżanowicami natrafiam na kolejne dwa krzyże. U stóp jednego z nich znajduje się jakby księga, w której wyryto słowa: Nie umiera ten, kto pozostaje w sercu i pamięci bliskich. To popularna sentencja nagrobna. Wydaje się prawdziwa.

Następne krzyże to Krzyżanowice, Roszków, Rudyszwałd. W Chałupkach przy skrzyżowaniu ze światłami palą się znicze. Z tych wszystkich wypadków przypominam sobie tylko ten ostatni. Czytałem o nim. Zginęła kobieta, która jechała do pracy w pobliskim zamku. Zapalam ostatni tego dnia znicz. Robię to po raz szesnasty. Pewnie są krzyże, które przeoczyłem. Pewnie są też miejsca wypadków na tej i innych drogach, których nie znaczą krzyże, kwiaty i znicze. Ogrom tych tragedii przytłacza. Wracając do domu w głowie krąży mi tylko jedna myśl: Czy to się kiedyś skończy?

Wojtek Żołneczko


Odeszli od nas, pozostaną w pamięci

W minionych dwunastu miesiącach pożegnaliśmy wiele osób, które zapisały się w szczególny sposób w pamięci mieszkańców powiatu raciborskiego. Osób wyjątkowych, oddanych służbie drugiemu człowiekowi.

Wiesław Malczewski – wieloletni ordynator oddziału ortopedycznego, urodził się 13 grudnia 1943 roku, zmarł 22 grudnia 2015 roku. Pochowano go na Cmentarzu Jeruzalem.

Beata Malcharczyk – wraz z mężem Adrianem prowadziła popularną ciastkarnię „Konditorei” przy ul. Mariańskiej w Raciborzu. Zmarła 11 lutego 2016 roku. Osierociła czwórkę dzieci. W ostatniej drodze żegnały ją tłumy raciborzan. Spoczęła na cmentarzu przy ul. Głubczyckiej.

Franciszek Wielocha – wieloletni nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu, miał 76 lat. Pochowano go 26 lutego na cmentarzu w Cyprzanowie.

s. Joachima Anna Marzec – długoletnia dyrektor Domu św. Notburgi, zmarła w wieku 83 lat.

Henryk Hetmańczyk – znany dobrze mieszkańcom Ostroga ojciec ks. Jerzego Hetmańczyka, zwany Fatrem, zmarł 25 marca w wieku 91 lat.

o. Adalbert Kurzeja – Honorowy Obywatel Gminy Kuźnia Raciborska, rzecznik polsko-niemieckiego pojednania, zmarł 12 kwietnia, przeżywszy 95 lat.

Henryk Meca – jeden z pionierów raciborskiej stomatologii, prywatną praktykę w Raciborzu otworzył w 1964 roku. Zmarł 9 czerwca w wielu 83 lat.

Józef Marcal – mieszkaniec Płoni, w latach 1990 – 2012 radny Rady Miasta Racibórz, w III kadencji pełnił funkcję wiceprzewodniczącego, zmarł 17 sierpnia po długiej i ciężkiej chorobie.

Grzegorz Pieronkiewicz – mistrz Polski juniorów w zapasach, prezes MKZ Unia Racibórz oraz Polskiego Związku Zapaśniczego, zmarł 18 października w wieku 41 lat.