Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 29 (1260) Data wydania: 19.07.16
Czytaj e-gazetę

Prokuratura i ABW sprawdzają firmę, która buduje Zbiornik Racibórz

Oszustwo na szkodę Skarbu Państwa w wysokości 11 mln zł oraz sprowadzenia zagrożenia katastrofą hydrologiczną to ewentualne zarzuty związane z zastosowaniem przez wykonawcę inwestycji łupka powęglowego przy budowie zbiornika przeciwpowodziowego.

W związku z podejrzeniem co do użycia materiału alternatywnego, przy budowie nasypów zapór polderu Racibórz Dolny RZGW w Gliwicach złożyło już w marcu doniesienie do gliwickiej prokuratury. – Śledztwo prowadzone jest pod kątem oszustwa na szkodę Skarbu Państwa w wysokości 11 mln zł oraz sprowadzenia zagrożenia katastrofą hydrologiczną – stwierdziła prokurator Joanna Smorczewska – rzecznik prasowy gliwickiej Prokuratury Okręgowej. W czynnościach wspomaga ją katowicka delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. – Ze względu na ograniczenia natury prawnej ABW nie może podawać do publicznej wiadomości informacji dotyczących prowadzonego przez prokuraturę śledztwa – usłyszeliśmy w Dziale Prasowym ABW. Ustaliliśmy, że śledczy zabezpieczyli dokumenty związane z zakupem i zastosowaniem łupka powęglowego do budowy odcinka nasypów zapór.

Wykonawca Zbiornika Racibórz Dolny przystąpił na własny koszt do rozbiórki nasypów zapór lewo i prawobrzeżnej wykonanych z wykorzystaniem materiału alternatywnego, czyli łupka powęglowego. Projekt Budowlany Zbiornika Racibórz Dolny dopuszczał zastosowanie do budowy nasypów materiału alternatywnego. – Materiał ten jednak powinien bezwzględnie spełniać wymagania i parametry jakościowe określone w specyfikacjach technicznych. Jednym z warunków, pod którym łupek pokopalniany mógł być wykorzystany do budowy nasypów była jego granulacja od 0 do 100 mm – wyjaśnia Linda Hoffman z RZGW Gliwice. Inwestor twierdzi, że materiał nie spełniał tego parametru. Inżynier Kontraktu zakwestionował jego poprawność i zasadność użycia. – Po przeprowadzonej kontroli wezwano wykonawcę do rozbiórki ok. 6,5 km nasypów i zastąpienie, tego materiału kruszywem pozyskiwanym z czaszy Zbiornika tj. żwirem i pospółkami. Rozbiórka potrwa do końca roku, jest prowadzona na koszt Wykonawcy i nie wpływa na kosztorys inwestycji – zaznacza rzecznik prasowy RZGW.

Zapory zbiornika nie są wykonane wyłącznie z łupka powęglowego, który jako materiał alternatywny posłużył do ich wypełnienia. Nie ma zatem konieczności rozbiórki całych nasypów, ale tylko tej części a gdzie był on wbudowany. – Nigdy też łupek nie był jedynym materiałem wykorzystywanym do budowy nasypów zapór – podkreśla L. Hoffman.

(ma.w)