środa, 8 lipca 2020

imieniny: Edgara, Elżbiety, Eugeniusza

RSS

Słuchacze zadowoleni ze swej uczelni

05.07.2016 00:00 red.

Ostatnie przed wakacjami spotkanie na Śląskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, poświęcone było podsumowaniu pracy dziesięcioosobowego zarządu za miniony rok. Seniorzy jednogłośnie udzielili mu absolutorium.

Działalność raciborskiej uczelni skoncentrowana jest głównie na aktywizowaniu osób starszych poprzez różne formy wykładów oraz zajęć umysłowych i sportowych dostosowanych do wieku, zainteresowań oraz oczekiwań słuchaczy.

Uniwersytet działa od 2007 r. W styczniu przyszłego roku obchodzić będzie 10-lecie. Od tego czasu nieprzerwanie związanych jest z nim 25 osób, tworzących filar uczelni, która w grudniu 2015 r. liczyła 155 słuchaczy.

– W ciągu minionego roku w nasze szeregi przyjęliśmy 20, a skreśliliśmy 40 osób, które nie uczestniczyły w zajęciach i nie opłacały składek. Poza tym zawiesiliśmy 17 członków, którzy zasłużyli się dla naszego uniwersytetu, a dziś z różnych powodów również zdrowotnych nie mogą uczestniczyć w zajęciach – sprawozdawała prezes Czesława Kordyaczny.

Słuchacze uczelni spotykają się regularnie zawsze w środy o godz. 16.00. W tamtym roku odbyło się 36 wykładów na temat m.in. ważnych wydarzeń w kraju i na świecie, zdrowia i właściwego odżywiania oraz historii Raciborza. Z myślą o seniorach organizowane były pikniki w Szymocicach i Suminie, a także wycieczki do m.in. Wrocławia, Wiednia, Warszawy oraz na spektakl „Zorba” do Bielska-Białej i na „Toscę” do Opery w Bytomiu.

Seniorzy udzielają się w teatrze amatorskim „Na Zamku” pod kierunkiem Teresy Okaj, biorą udział w zajęciach sprawnościowych: joga, taniec w kręgu, gimnastyka w wodzie oraz w warsztatach zdrowego żywienia. Dodatkowo organizowane są lektoraty języków niemieckiego i angielskiego, konsultacje komputerowe, trening pamięci oraz kółko fotograficzne. – Członkinie naszego stowarzyszenia już czwarty rok, jako wolontariuszki oprowadzają zwiedzających po salach Zamku Piastowskiego. Wspólnie z Danutą Szulik reprezentowałyśmy uniwersytet w Radzie Seniorów minionej kadencji – dodaje prezes Czesława Kordyaczny. Raciborska uczelnia ma też swoją stronę internetowa www.sutw.raciborz.com.pl.

Budżet uniwersytetu w ub.r. sięgający 45 tys. zł tworzyły: składki członkowskie, dotacje oraz wpłaty słuchaczy, którzy sami opłacają zajęcia sportowe, językowe oraz pikniki i wyjazdy. Seniorów wsparło miasto, które dotowało trzy projekty zrealizowane przez uniwersytet: „Trzeci wiek zawsze aktywny”, „Trzeci wiek wesoło ćwiczy” i „Wiem co ważne na talerzu”.

Na swą ubiegłoroczną działalność uczelnia wydała ok. 41,5 tys. zł. Jedną z najwyższych kwot, bo prawie 4,8 tys. zł stanowił czynsz za wynajem sali wykładowej oraz pomieszczenia na spotkania i warsztaty w piwnicy PWSZ.

(ewa)

  • Numer: 27 (1258)
  • Data wydania: 05.07.16
Czytaj e-gazetę