środa, 8 lipca 2020

imieniny: Edgara, Elżbiety, Eugeniusza

RSS

W skrócie

05.07.2016 00:00 red.

Racibórz

Parkowanie

Nielegalny postój

Działkowcy z ogródków w Ocicach zgłaszają radnym problemy z parkowaniem przy ul. Opawskiej. Na drodze wymalowana jest linia ciągła i kierowcy nie powinni tam parkować. – Tam nie ma parkingu, a gdzieś parkować trzeba – nadmienił na sesji radny Dawid Wacławczyk z PiS. Starosta Winiarski oznajmił, że wystąpi do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach by poszerzyli pobocze przy Opawskiej lub zbudowali parking.

Remonty

Archiwum dla powiatu

Wydłużyła się termomodernizacja oraz przebudowa budynku archiwum przy ul. Opolskiej w Raciborzu. Zleciło ją starostwo. Prace wykonał zakład Kamila Dudy z Kietrza. W trakcie realizacji stwierdzono m.in. konieczność wykonania nowej konstrukcji stalowej schodów i prac związanych ze złączem kablowym, którego nie było w dokumentacji technicznej inwestycji.

Opinie

Zawiedli go nauczyciele

Radny Piotr Klima zastanawiał się na ostatniej sesji dlaczego tak mały jest odzew mieszkańców na inicjatywy samorządowców. Podał przykład spotkania w Sudole gdzie przyszła tylko jedna osoba. – Nie przychodzą bo się boją i nie chcą się narażać. Mówimy o społeczeństwie obywatelskim, a środowisko nabiera wody w usta – oznajmił. Skrytykował nauczycieli historii. – Nie zareagowali. Widać los zabytków jest im zupełnie obojętny – ocenił radny.

56-latek złapany z substancjami psychoaktywnymi

W jednym z mieszkań przy ulicy Miechowskiej raciborscy kryminalni znaleźli 30 gramów substancji psychoaktywnych. Zatrzymano 56-latka. Mężczyźnie grozi nawet 3-letni pobyt w więzieniu.

Kradzież „na garnki”

W piątek około godziny  10.00 dyżurny raciborskiej komendy policji otrzymał informację od sąsiada poszkodowanej 89-letniej kobiety, że została ona okradziona, a sprawca ucieka samochodem marki mitsubishi na niemieckich numerach rejestracyjnych w stronę Raciborza. Do przestępstwa doszło w jednym z domów jednorodzinnych w Krzanowicach.  Na miejsce natychmiast wysłano policjantów, a drogą radiową dyżurny podał komunikat dotyczący podejrzanego pojazdu.  mężczyzna po wejściu do mieszkania seniorki-działając pod pozorem sprzedaży garnków, ukradł poszkodowanej kilkaset euro i uciekł.  Już  po kilkunastu minutach patrol raciborskiej drogówki w Raciborzu na ulicy Kościuszki zauważył podejrzany samochód i dokonał zatrzymania kierowcy. W niedzielę, po dwóch nocach spędzonych w policyjnym areszcie, usłyszał zarzuty, a odzyskane przez policjantów pieniądze powróciły do właścicielki. Za popełnione przestępstwo mężczyźnie  grozi nawet 5 lat więzienia.

Tajemniczy pojemnik w centrum miasta

W czwartek w południe straż pożarną wezwano na ulicę Reymonta w Raciborzu, gdzie miał znajdować się pojemnik z substancją nieznanego pochodzenia. Na miejsce udał się wóz operacyjny oraz gaśniczy. Po przybyciu strażacy zastali otwarty pojemnik, etykieta wskazywała, że jego zawartość stanowi silnie stężony płynny środek do obniżania ph w wodzie w basenie na bazie kwasu siarkowego. Skończyło się jedynie na strachu. W trakcie sprawdzania poziomu zagrożenia ze służbami skontaktował się zarządca obszaru, na którym podjęto interwencję. Poinformował, że pojemnik wypełniony jest wodą i to on pozostawił go w tym miejscu.

Wyważyli drzwi, bo nie słyszała pukania

W piątek, 1 lipca o godzinie 9.48 w Raciborzu przy ulicy Lotniczej strażacy otworzyli drzwi mieszkania w budynku wielorodzinnym. Rodzina jednej z lokatorek straciła z nią kontakt. Po otwarciu drzwi okazało się, że kobieta jest cała i zdrowa, a brak reakcji wyjaśniła tym, że nie słyszała pukania i wołania. Straty oszacowano na 500 złotych.

Fiat uderzył w drzewo

W piątek o godzinie 23:32 w Ponięcicach przy ulicy Fabrycznej doszło do wypadku samochodowego z udziałem fiata ducato, który zjechał z jezdni i uderzył w drzewo. Na drogę krajową 45 skierowano cztery zastępy JRG w Raciborzu oraz jeden wóz OSP. Akcja trwała przeszło trzy godziny. W wyniku zdarzenia ucierpiało dwóch mężczyzn, w wieku 36 i 41 lat. Straty około 80 tysięcy złotych.

Seria podpaleń śmietników

W sobotę raciborscy strażacy gasili pożary śmietników. Interweniowali kolejny przy ulicy Siwonia, Rudzkiej i Królewskiej. Wstępne ustalenia wykazały, że doszło do podpalenia. Sprawców jednak nie złapano.

Krzanowice

Kolacja za logo MOK

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Krzanowicach ogłosił konkurs na logo jednostki. Prace w formacie pdf, jpg lub png można nadsyłać przez cały lipiec, na adres: dkborucin@tlen.pl. Nagroda dla zwycięzcy jest kolacja dla dwóch osób w restauracji Hotelu Racibor.

Nędza

Wyremontują bibliotekę

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansuje modernizację Gminnej Biblioteki Publicznej w Nędzy. W ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” GBP w Nędzy uzyskała dofinansowanie w wysokości 280 tys. 431 zł co stanowi 75 proc. wartości całej inwestycji. W ramach zadania planuje się przeprowadzić remont książnicy oraz zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia.

Kobyla

Pokaz Zumby

5 lipca o godz. 18.30 w kobylskim Domu Kultury odbędą się zajęcia pokazowe z Zumby. Taniec połączony z elementami aerobiku jest odpowiedni dla osób w każdym wieku.

Rudy, Opawa

Rowerowy wyjazd do Czech

Nieformalna Grupa Rowerowa z Rud zaprasza do udziału w wyjeździe rowerowym do Opawy. Start 9 lipca o godz. 5.00 spod rudzkiej bazyliki. Możliwość dołączenia w Raciborzu, na rynku o godz. 6.20. O godz. 11.30 zaplanowano obiad i zwiedzanie Opawy, zaś o 14.30 wyjazd powrotny. Więcej informacji na stronie www.rudy24.pl lub pod nr tel. 667 137 212.

  • Numer: 27 (1258)
  • Data wydania: 05.07.16
Czytaj e-gazetę