środa, 8 lipca 2020

imieniny: Edgara, Elżbiety, Eugeniusza

RSS

Komendant Krolik prezesem zarządu OSP gminy Kornowac

28.06.2016 00:00 QLA

Kornowac, Kobyla. 18 czerwca odbył się ostatni w powiecie zjazd sprawozdawczo-wyborczy Ochotniczych Straży Pożarnych. 

Tym razem druhowie z gminy Kornowac wybierali swoje władze na nadchodzące pięć lat. Obrady delegatów zbiegły się z informacją, że zastępca komendanta PSP w Raciborzu Jan Krolik odchodzi na emeryturę. Nasi doświadczeni strażacy przyzwyczaili już nas, że po zakończeniu kariery zawodowej, w środku serca nadal są strażakami. Tak samo z mł. bryg. Janem Krolikiem, który z racji zamieszkania postanowił pracować na rzecz miejscowych straży ochotniczych. Na zjeździe, członkowie nowego zarządu wybrali go jednogłośnie na swojego prezesa. Przejął tym samym obowiązki Henryka Gorywody, który został mianowany nowym komendantem gminy.

Podczas sprawozdań podano, że w ciągu pięciu lat szeregi jednostek OSP powiększyły się ze 176 do 194 czynnych druhów. W młodzieżowych strukturach z 50 do 68 osób, z czego ok. jedna trzecia to dziewczyny. W całej kadencji odnotowano 53 pożary i 150 wyjazdów do miejscowych zagrożeń.

Komendant PSP w Raciborzu Jan Pawnik dziękował druhom za współpracę. – Ani my bez was, ani wy bez nas. Mamy wspólny cel – szybka pomoc – podkreślił. Opiekun jednostek OSP w powiecie, Stefan Kaptur chwalił wyszkolenie strażaków w całym powiecie. – Wracamy do tradycji i bierzemy udział w zawodach na coraz wyższych etapach – mówił. Nowy prezes J. Krolik zapewniał o swoim zaangażowaniu, obiecał nie zawieść swoich kolegów i prosił ich o współudział w działaniu zarządu. O uroczysty obiad dla druhów zadbały niezastąpione gospodynie z Kobyli.

(woj)


Odznaczeni podczas zjazdu

  • Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa dla Jana Płaczka i Karola Wojaka.
  • Srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa dla Łukasza Kury i Sławomira Knury.
  • Brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa dla Sławomira Zapotocznego, Marka Krolika, Wojciecha Nowaka i Marcina Wyleżoła.
  • Odznakę wzorowego strażaka odebrali Zbigniew Achtelik i Mirosław Cyfka.
  • Numer: 26 (1257)
  • Data wydania: 28.06.16
Czytaj e-gazetę